Odwołanie od upomnienia za abonament RTV – ZMIANA adresu!

Witam. Chodzi o odwołanie od upomnienia za abonament RTV. Po zmianie adresu zamieszkiwania nie wyrejestrowałam odbiornika RTV. Na nowym mieszkaniu jest opłacany abonament RTV, ale przez innego użytkownika. Dostałam upomnienie z poczty polskiej o zaległościach abonamentowych na starym mieszkaniu. Co mam zrobić? Jakie wysłać pismo?


Odwołanie od upomnienia za abonament RTV

Niestety niewyrejestrowanie odbiornika RTV to był duży błąd, ponieważ odbiornik nie jest rejestrowany na adres konsumenta, a na jego nazwisko, przeprowadzając się, musisz:

  • dokonać aktualizacji miejsce zamieszkania,
  • lub wyrejestrować odbiornik RTV.

Co do samego obowiązku opłaty abonamentu za posiadanie radia lub telewizora, przywołam teraz ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (art. 2 ust. 2), która jasno mówi, że:

“obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego”.

A więc: jeśli nie dokonałaś wyrejestrowania odbiornika RTV, to zgodnie z prawem Poczta Polska ma prawo dochodzić od Ciebie zapłaty tego abonamentu. Jest jednak szansa, że może udać Ci się od tego obowiązku uiszczenia opłaty odwołać.

Ponieważ wg mnie zaszło tutaj nieistnienie zobowiązania, wyprowadziłaś się z poprzedniego miejsca zamieszkania, co w sposób naturalny oznacza, że nie korzystałaś już z odbiornika RTV w tymże mieszkaniu, a Twoje nowe mieszkanie, do którego się przeprowadziłaś, posiada już opłacany przez innego użytkownika abonament RTV.

Do odwołania od upomnienia za abonament RTV musisz dołączyć dowody na to, że rzeczywiście zmieniłaś adres, a pod adresem, pod którym obecnie mieszkasz, ktoś już ten abonament RTV opłaca.

Powołanie się na argument wyprowadzki z poprzedniego mieszkania i zamieszkanie w innym lokalu, gdzie abonament RTV jest już opłacany, to Twoja jedyna szansa na odwołanie od upomnienia za abonament RTV.

Poniżej zamieszczam:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Niestety nie mogę zagwarantować Ci, że odwołanie się od zapłaty abonamentu RTV zakończy się dla Ciebie sukcesem, niemniej jednak musisz spróbować odwołać się od tego upomnienia. Tak jak pisałam, dla abonenta najważniejsze jest zarejestrowanie odbiornika RTV i jego wyrejestrowanie, jeśli tego odbiornika już się nie posiada.

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych została skonstruowana tak, aby to interes Skarbu Państwa był w pełni zabezpieczony, a nie interesy ludzi, przerzucając wszelkie obowiązki informowania (np. zmiana adresu) właśnie na abonenta, chodzi tu głównie o zarejestrowanie odbiornika RTV i jego wyrejestrowanie.

Jak wyrejestrować odbiornik RTV?

jak-wyrejestrować-odbiornik-rtv

Wyrejestrowanie telewizora lub radia można przeprowadzić na dwa sposoby, odwiedzając placówkę Poczty Polskiej i wypełniając odpowiedni druk, lub czyniąc to poprzez stronę internetową Poczty Polskiej, o tym, jak wyrejestrować odbiornik RTV <— pisałam w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj, bo swój odbiornik i tak będziesz musiała wyrejestrować.

Przydatne wzory pism:

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Odwołanie od upomnienia za abonament RTV – ZMIANA adresu!”
  1. Małgorzata

    Witam. W styczniu 2012 roku zmieniłam adres zamieszkania, a o fakcie tym poinformowałam Pocztę Polską. W placówce pocztowej wystawiłam na piśmie upoważnienie do przesyłanie wszelkiej korespondencji na nowy adres. Dom w którym mieszkałam dotychczas, sprzedałam wraz z wyposażeniem – w tym z telewizorem – za pośrednictwem biura nieruchomości we wrześniu 2013r. W nowym miejscu zamieszkania nie rejestrowałam żadnego odbiornika. Poczta Polska przysłała mi właśnie upomnienie z wezwaniem do zapłaty abonamentu RTV za okres od stycznia 2013r. do chwili obecnej. Od czasu zmiany adresu zamieszkania nie otrzymywałam żadnej korespondencji wzywającej mnie do uiszczenia zaległej opłaty za abonament RTV, co pozwalało mi sądzić, że wszystko zostało prawidłowo załatwione. Przeczytałam Pani wypowiedź o wychodzeniu z długów za abonament RTV i skłaniam się do wysłania zapytania do Poczty Polskiej o dokumenty na podstawie których, wysunięto roszczenie o zaległy abonament. Nie wiem tylko czy opisać na wstępie całą zaistniałą sytuację, czy korzystając z Pani wzoru pisma, ograniczyć się tylko do jego treści?

    1. Janina Gołębiecka

      Myślę, że powinnaś póki co wysłać jedynie zapytanie o dostarczenie Ci kopii dokumentów na których podstawie Poczta Polska żąda od Ciebie zapłaty zaległego abonamentu RTV. Na wyjaśnienia przyjdzie czas kiedy wysyłać będziesz odwołanie od zapłaty abonamentu. Pozdrawiam.

Comments are closed.