Dostałam upomnienie za niepłacenie abonamentu RTV + [WZÓR]

Witam, chodzi o upomnienie za abonament RTV. Dostałam do zapłaty 1500 złotych za niepłacenie abonamentu RTV, nie mam pojęcia co zrobić, proszę o pomoc, wiem, że to bezprawnie poczta polska wysyła te upomnienia. Wiem, że popełniłam błąd i nie wyrejestrowałam odbiornika.

Zmieniłam miejsce zamieszkania i myślałam, że mnie ten problem nie dotyczy – nie dostałam również numeru z poczty polskiej identyfikującego mój odbiornik. Pozdrawiam.


Abonament RTV – upomnienie

abonament-rtv-upomnienie

Witam, pomimo ogólnego zapytania zakładam, że nadawcą otrzymanego wezwania do zapłaty przedmiotowej należności w wysokości 1.500 zł była Poczta Polska, która odpowiada za pobór daniny.

Materię pobierania opłat abonamentowych celem umożliwienia emisji publicznej reguluje ustawa z dnia 21 kwietnia 20105 roku o opłatach abonamentowych.

Zgodnie z jej regulacją opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, ponadto uiszcza się ją za każdy odbiornik z uwzględnieniem wyjątków wskazanych w ustawie.

Abonament RTV – kto jest zwolniony z opłaty?

Ustawa wskazuje również na katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Przedmiotowe reguluje art. 4 ustawy wymienionej przeze mnie powyżej.

Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych obowiązane są zgłosić placówce pocztowej operatora w terminie wskazanym przez ustawę, a zwolnienia przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej operatora.

Polecam zapoznać się z art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych, albowiem możliwe, że należy Pani do grona osób mogących ubiegać się o zwolnienie z płacenia abonamentu RTV.

Jak anulować wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu RTV?

Jeżeli natomiast nie może Pani zaliczyć się do rzeczonego katalogu, istnieje możliwość anulowania zobowiązania nałożonego wezwaniem do zapłaty.

Z ustawy wynika, że każda osoba posiadająca w domu odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny powinna zarejestrować go w placówce Poczty Polskiej bądź przez odpowiedni formularz na stronie internetowej i opłacać abonament.

Praktyką Poczty Polskiej jest wysyłanie wezwań do zapłaty adresowanych do osób posiadających odbiorniki, jednakże nieopłacających abonamentu, a kwota 1.500 zł jest sumą składek za ostatnie 5 lat i najpewniej odsetek ustawowych za zwłokę.

Warto jednak wskazać, że w związku ze zmianą przepisów, na podstawie rozporządzenia ministra transportu w listopadzie 2008 roku wszystkie rejestracje odbiorników w postaci imiennych książeczek opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym.

Poczta Polska miała obowiązek w terminie roku na nadanie odbiornikom indywidualnych numerów identyfikacyjnych, a ponadto poinformowania o wydaniu takiej decyzji właścicieli odbiorników.

Okazało się jednak, że obowiązek nałożony na Pocztę Polską nie został spełniony i duża część odbiorników po prostu w świetle prawa nie została zarejestrowana.

W odpowiedzi na przesłane Pani wezwanie, w celu jego anulowania, powinna się Pani zwrócić do Poczty Polskiej z wnioskiem o podanie podstawy prawnej decyzji.

Kodeks postępowania administracyjnego w art. 73 nadaje stronie prawo do wglądu do akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kserokopii bądź odpisów, również po zakończeniu postępowania.

Przedmiotowy przepis należy uczynić podstawą Pani wniosku, który należy złożyć w 7 dni od otrzymania wezwania. Poniżej podaję przykładową treść rzeczonego pisma:

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Poczta Polska powinna udostępnić wnioskującemu dokumentację, która go dotyczy.

W praktyce najczęściej dochodzi do wystosowania przez Pocztę Polską odpowiedzi, w której wskazuje, że wezwanie do zapłaty zaległości abonamentowych w przypadku danej osoby nie miało uzasadnienia.

Nadmienić również trzeba, że w sytuacji, kiedy odbiorca pisma z Poczty Polskiej nie zapłaci przedmiotowej należności w określonym terminie bądź też nie zwróci się z wnioskiem opisanym przeze mnie powyżej, sprawa skierowana zostanie do urzędu skarbowego.

Przedmiotowy organ jako administracyjny organ egzekucyjny na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego dokona zajęć wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika i pobierze z niego odpowiednią należność, zwiększoną o koszty wszczętego postępowania egzekucyjnego.

Przydatny może okazać się poniższy wzór pisma

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Dostałam upomnienie za niepłacenie abonamentu RTV + [WZÓR]”
 1. Poczta Polska obciążyła mnie za zaległy abonament RTV. Od 2010 roku nie posiadam telewizora.

  „Rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 roku, (Dz.U. 187 poz.1342 ) stanowi, że wszystkie rejestracje telewizorów straciły ważność w listopadzie 2008 r. Od tego czasu Poczta Polska miała obowiązek w ciągu roku nadać odbiornikom indywidualne numery identyfikacyjne o czym musiała powiadomić ich właścicieli. W przeciwnym razie, nie ma podstaw ściągać opłat.”

  Dostałam upomnienie, na które odwołałam się do Poczta Polska S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Bydgoszczy, zamiast odpowiedzi lub ew. wyjaśnienia otrzymałam z Urzędu Skarbowego zawiadomienie o zajęciu roszczenia z Emerytury.

  Ponownie napisałam do Poczty Polskiej i do tej pory nie mam odpowiedzi. Pisałam też do KRRiT (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji). Tymczasem otrzymałam informację z ZUS o zajęciu części Emerytury. Naliczony dług za abonament RTV przez Pocztę wynosił 1451,40 zł natomiast już przez ZUS 1889,24 zł. Co robić aby nie wpaść w dalszą spiralę długu?

 2. witam, mam pytanie – dostałam w tamtym roku we wrześniu pismo od poczty polskiej, że mam zadłużenie z tytułu nie opłacanego abonamentu radiowo telewizyjnego, napisałam od razu pismo ze nie jestem w stanie spłacić tego długu, bo jestem osobą bezrobotną i do tej pory nie dostałam żadnej odpowiedzi, czekam na odpowiedź.

 3. Witam, mam takie pytanie: Poczta polska przysłała mi pismo że nie opłacałam abonament RTV i urząd skarbowy wszedł na moje konto, ja jestem osobą bezrobotną i teraz czy jak mam nadpłatę z pitu, to czy urząd skarbowy to zabierze? jeżeli można czekam na odpowiedź z góry dziękuje.

 4. Dzień dobry. US zabrał pieniądze za abonament rtv, bo poczta polska wysłała pismo po terminie i nie mogłam się odwołać. Na odpowiedz mam jeszcze tylko 2 dni, dlatego bardzo proszę o pomoc. Otóż chodzi o to, ze US zajął mi konto i zabrał cala zaległą kwotę za niepłacony abonament rtv. Ale po kolei. Otóż 6.11.2017 pisałam do poczty polskiej (po piśmie z zaległościami jakie od nich otrzymałam) prośbę o umorzenie długu. Nie dostałam żadnej informacji zwrotnej.

  Dopiero chyba ok.17 grudnia 2018 mój pracodawca i ja otrzymaliśmy pismo, ze wszczęto postępowanie egzekucyjne w sprawie niepłaconego abonamentu rtv o czym byłam bardzo zaskoczona.

  19.12.2018 zadzwoniłam do poczty polskiej do Bydgoszczy i pani stwierdziła, ze poczta wysyła odpowiedzi w ciągu 30 dni, a w wyjątkowych sytuacjach do 60 dni. Sprawdziła w systemie i potwierdziła, ze list został wysłany w styczniu 2018, a ja go nie odebrałam i wrócił do nich.

  Sprawdziłam, i rzeczywiście nie mogłam odebrać listu, bo mnie wtedy nie było w miejscu zamieszkania. Podobno w piśmie było, ze powinnam się odwołać do KRRiTV. Ale tego nie mogłam zrobić, bo przecież o tym nie wiedziałam.

  Od tamtej pory nie dostałam żadnego innego listu (dopiero po roku już z US o tej egzekucji), wiec poniekąd przypuszczałam, ze temat jest zamknięty. Poprosiłam jednak, aby ponownie mi to pismo wysłała.

  Potwierdziła, ze pismo będzie wysłane do 30 dni. Ale termin minął i nic. Dopiero list odebrałam jakoś na początku lutego 2019, a był nadany dopiero 30.01.2019. Czyli znów sporo po 30 dniowym terminie.

  W piśmie, to którego za pierwszym razem nie odebrałam była data nadania, czyli 16.01.2018. A ja list do nich wysyłałam 06.11.2017. Czyli odpowiedz nadali po 72 dniach!!! W miedzy czasie mój pracodawca musiał wysłać do US informacje o moich zarobkach.

  Od razu tez byłam osobiście w US i pan podał mi namiary na KRRiTV, abym do nich napisała. Oczywiście to zrobiłam (31.12.2018) i znów czekałam na jakąś odpowiedź. Niestety, kolejne ustawowe 30 dni minęło a 08.01.2019 US zabrał mi z konta całą kwotę za abonament.

  A w trakcie rozmowy pan w urzędzie stwierdził, ze skoro mam pensje minimalną, to poniekąd jestem póki co chroniona. Ale tak się oczywiście nie stało, bo z konta zniknęła mi cała zaległa kwota za abonament rtv. A na koncie była tylko moja pensja, alimenty na dzieci (jestem po rozwodzie) i kwoty z 500+.

  Żadnych innych dochodów! Czuje się bardzo oszukana i oczywiście nadal chce się odwołać do KRRiTV o umorzenie długu z tytułu niepłaconego abonamentu. Czy jeśli KRRiTV uzna moja racje, czy mam szanse na odzyskanie zabranych mi przez US pieniedzy?

  Bardzo duże znaczenie mają tu też te daty, bo ani poczta, ani nawet KRRiTV nie udzieliły mi odpowiedzi wg ustawowych terminów. Od 6.07. 2015 byłam zwolniona z płacenia abonamentu jako osoba bezrobotna. a potem go wyrejestrowałam.

  Zaległość, którą zabrał mi US dotyczy okresu 01.01.2013-31.07.2015. Od 06.2015 nie mieszkam z mężem, a rozwód dostałam 2.11.2017 r.

 5. Nie mam zarejestrowanego odbiornika – dostałam polecony z poczty polskiej którego nie odebrałam.

 6. AD jest emerytką ZER MSWiA. Od 2010 roku pobiera najniższą krajową. Ma 67 lat jest schorowana, mieszka i w domku letniskowym na wsi, daleko od komunikacji. Nie ma Internetu. Poczta Polska wystąpiła z żądaniem zapłaty za abonament telewizyjny za kilka lat wstecz. AD przysługuje zwolnienie z opłat, ale nie wyrejestrowała mediów. Zamierza zwrócić się o umorzenie długu, ale dla samotnej osoby, z dochodem ok.900 zł miesięcznie to i tak katastrofa. Jak można zaradzić sprawie?

Comments are closed.