Prośba pismo do sponsora o wsparcie finansowe WZÓR

prosba-list-sponsorski-wzorJak napisać pismo do sponsora o wsparcie finansowe? pismo o sponsoring to nic innego, jak prośba o wsparcie projektu w formie finansowej lub rzeczowej. Listy sponsorskie można wystosować do rodziny i przyjaciół lub do korporacji czy organizacji non-profit.

Wstęp

prosba-o-wsparcie-finansowe-wzorW większości przypadków uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na taką prośbę będzie uzależnione od charakteru projektu, jednak niekiedy napisanie naprawdę dobrego listu sponsorskiego pomaga zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia. Jak przygotować pismo do sponsora? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór pisma do sponsora, który pobierzesz poniżej:

Prośba o wsparcie finansowe wzór

Jak przygotować się do napisania wniosku o sponsoring?

prosba-list-sponsorski-wzorSponsoring jest umową partnerską, w której sponsor przekazuje podmiotowi sponsorowanemu środki niezbędne do realizacji zamierzonych celów. W zamian za to, sponsorowany oferuje sponsorowi wykorzystanie swojego potencjału komercyjnego.

Pomaga budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa i jego produktów poprzez szczególny rodzaj reklamy.

List do sponsora o wsparcie finansowe to z reguły pismo o charakterze osobistym. Jego treść ma wzbudzić emocje lub zainteresowanie. Jednak zanim przystąpimy do sporządzenia takiego wniosku, należy dobrze „zbadać teren”.

Warto zacząć więc od sprawdzenia, czy adresat – korporacja lub organizacja non-profit – mają już na swoim koncie historię podobnych darowizn. Jeśli tak, list dobrze będzie zacząć od podziękowań za podejmowane wcześniej wysiłki.

Odpowiednie zbadanie działalności dobroczynnej potencjalnych sponsorów pomoże także zawęzić krąg dawców, którzy mogą wydawać się bardziej chętni do udzielenia wsparcia.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę również na bieżącą sytuację ekonomiczną potencjalnego dawcy – jeśli ma on aktualnie problemy finansowe, najprawdopodobniej będzie zmuszony odmówić udzielenia pomocy.

List z prośbą o pomoc finansową warto także odpowiednio zaadresować. Pismo powinno być skierowane bezpośrednio do osoby, która w danej organizacji zajmuje się sponsorowaniem czy darowiznami. Jeżeli wniosek trafi do właściwego pracownika, pomoże to spersonalizować jego treść, a tym samym zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie podania.

 

Co powinna zawierać prośba pismo do sponsora o wsparcie finansowe?

prosba-list-sponsorski-wzorWniosek o sponsoring zawsze składa się ze stałych elementów, jednak jego treść uzależniona jest od warunków konkretnej sytuacji.

Najważniejszą częścią takiego pisma jest wyjaśnienie, w jaki sposób uzyskane w ramach sponsoringu pieniądze czy produkty zostaną wykorzystane do projektu i dlaczego w ogóle są potrzebne.

W liście należy opisać każdy aspekt związany z projektem – zarówno własną pasję, która doprowadziła do jego opracowania, jak i zaangażowanie związane z podjętymi już działaniami. Opis powinien być szczery i osobisty, jednak nie może mieć charakteru żebrzącego lub pasywno-agresywnego.

Dobrze jeśli nie jest ogólnikowy, lecz przytacza konkretne informacje.

Skuteczna prośba pismo do sponsora o wsparcie finansowe wymaga także wskazania korzyści, jakie uzyska organizacja poprzez udzielenie pomocy.  Wśród nich można wymienić odpisy podatkowe lub bonusy marketingowe, na przykład reklamę na koszulkach.

Sporządzając pismo o wsparcie finansowe, należy wyrażać się w sposób rzeczowy. Jeżeli oczekujemy od sponsora środków pieniężnych, warto podać we wniosku konkretną sumę, która jest nam niezbędna.

Natomiast w przypadku ubiegania się o wsparcie w postaci rzeczowej, najlepiej przygotować dokładną listę przedmiotów wraz z określeniem ich ilości. Niekiedy dobrym pomysłem okazuje się także opisanie jednej i drugiej opcji, gdyż nie wiadomo, jaka z nich będzie dla sponsora atrakcyjniejsza.

 

Jak napisać do firmy o sponsoring?

prosba-list-sponsorski-wzorAby ułatwić sobie sporządzenie listu sponsorskiego, warto podzielić jego treść na następujące elementy:

  • opis wnioskującego lub jego organizacji – wyliczenie korzyści, jakie przynoszą działania, wskazanie przykładów podejmowanych działań i osiągnięć, wyjaśnienie celów organizacji, wyjaśnienie komu pomaga organizacja i dlaczego ma szansę na odniesienie sukcesu,
  • opis żądań, czyli tego, czego oczekuje wnioskujący od sponsora, a także opis sposobu wykorzystania uzyskanej pomocy (zarówno środków finansowych, jak i rzeczowych),
  • opis korzyści, jakie uzyska za wsparcie sponsor (odpisy podatkowe, wzmianki na temat firmy, udział przedstawicieli w wydarzeniach, logo umieszczone w widocznych miejscach, podziękowania wygłoszone w trakcie wydarzenia, certyfikat lub dyplom z podziękowaniami).

W jaki sposób napisać list o sponsoring?

prosba-list-sponsorski-wzorNależy mieć na uwadze, że pismo tego typu powinno być osobiste i szczere, a jednocześnie zwięzłe i konkretne. Jeśli organizacja otrzymuje mnóstwo takich próśb, może nie mieć czasu zapoznać się dokładnie z każdym z nich.

Poza tym zawsze warto starać się wyróżnić jego treść na tle innych – pisać w poruszający sposób, przytaczać konkretne historie, unikać ogólników.

Oczywiście, pismo o udzielenie wsparcia finansowego musi być przede wszystkim pismem schludnym i pozbawionym wszelkich błędów, ponieważ stanowi niejako wizytówkę organizacji i zastępuje pierwsze wrażenie.

Do przygotowania skutecznego i estetycznie prezentującego się dokumentu warto wykorzystać więc gotowy wzór pisma o sponsoring.

 

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze