Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór

Kategoria: KomornikWniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór
Uzbi zapytał 2 lata temu

W dziale III księgi wieczystej znajduje się wpis komornika o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, wyczytałem, że wpis ten dokonuje sąd wieczystoksięgowy na wniosek komornika. Egzekucja komornicza została umorzona 3 miesiące temu, ale komornik najwyraźniej nie złożył jeszcze do sądu wniosku o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji.

Jest to przecież obowiązek komornika (Art. 924 K.p.c.):

Art. 924. Wniosek o zamieszczenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie tego wpisu

§ 1. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty.
§ 2. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.

Co zrobić jeśli komornik nie wykonuje swoich obowiązków na moją szkodę? czy sam mam się wtedy za to zabrać? musiałbym chyba wystąpić do komornika z wnioskiem o wydanie odpisu prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości i iść z tym papierem do sądu?

Jest jakaś inna droga?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

wydaje mi się, że istnieje prostsza droga.

Ja doradzę Ci podjęcie kontaktu z komornikiem. Myślę, że wpis w księdze wieczystej zachował się po prostu przez nieuwagę komornika, czy zatrudnionej przez niego osoby. Podobne sytuacje zdarzają się dość często z rachunkami bankowymi, które pomimo umorzenia egzekucji pozostają zajęte.

Jeśli sprawa nie dotyczyłaby nieruchomości, myślę, że mógłbyś ograniczyć się do telefonu do kancelarii komorniczej, lub nawet maila.

Mówimy tu jednak o obciążeniu księgi wieczystej, dlatego doradzam Ci złożenie w kancelarii komornika oficjalnego pisma. Komornik, który dokonał zajęcia ma zgodnie z przepisami o właściwości prowadzenia egzekucji z nieruchomości siedzibę niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, więc możesz pofatygować się i osobiście złożyć pismo z żądaniem usunięcia wpisu z księgi wieczystej po umorzeniu postępowania.

Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór

Pismo do komornika możesz również przesłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Tak jak wspomniałam, żądaniem pisma powinno być usunięcie wpisu z księgi wieczystej po umorzeniu egzekucji na podstawie art. 924 kpc. pod rygorem złożenia skargi na zaniechanie komornika.

Myślę, że taki krok wystarczy.

Jeżeli jednak chcesz bardziej oficjalnie i z impetem możesz zacząć od skargi na komornika, podając tę samą podstawę prawną oraz podnosząc zarzut niepodjęcia czynności usunięcia wpisu po umorzeniu postępowania.

Skarga na czynności komornika – wzór

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj:

Ina39 odpowiedział 3 miesiące temu

Dzień dobry, chce sprzedać nieruchomość, ale gdy weszłam zobaczyć księgę wieczystą, okazało się, że są wpisy komornika… 2010 komornik przeprowadził 2 licytacje komornicze i nieruchomość nie została sprzedana, po pewnym czasie otrzymałam pisma od komornika, że umarza postępowanie egzekucyjne, ale nadal wpisy w księdze wieczystej istnieją. Sprawdzając dalej księgę wieczystą odczytałam, że nieruchomość jest obciążona hipoteką przymusową na 49 tys. z roku 2016 do 2017 i od tego roku nie ma już żadnych adnotacji o zadłużeniu… nie mam pojęcia co to za hipoteka na taką sumę. Co mam z ty zrobić i jak mogę sprzedać nieruchomość która ma wpisy komornika? Proszę o pomoc dziękuję.

Twoja odpowiedź