Wykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej przez komornika

Kategoria: KomornikWykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej przez komornika
Paola zapytał 1 rok temu

Proszę o pomoc, chodzi o wykreślenie wzmianki o egzekucji z księgi wieczystej przez komornika, wpis mam w III sekcji księgi wieczystej. Dług spłacaliśmy dawno temu, a wzmianka nadal nie została usunięta.

Chcemy sprzedać mieszkanie, ale blokuje nas wspomniana wzmianka, nikt nie kupi takiego zadłużonego mieszkania. Co robić? z kim się kontaktować?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

wpis z księgi wieczystej mieszkania powinien zniknąć wraz z umorzeniem przez komornika postępowania egzekucyjnego.

Powyższe wynika z regulacji art. 924 § 2 kpc., który stanowi, że:

W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji, lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.

Mając na uwadze niniejszy przepis, uważam, że w tym momencie zasadnym będzie kontakt z komornikiem.

Doradzam wystosować do komornika pismo z wnioskiem o zwolnienie księgi wieczystej po umorzeniu egzekucji, powołując się na sygnaturę akt poprzednio prowadzonej sprawy.

Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej wzór

wniosek-do-komornika-o-wykreslenie-wpisu-w-ksiedze-wieczystej-wzor
Wniosek do komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej – wzór

Myślę, że po otrzymaniu Państwa pisma, komornik niezwłocznie wystąpi do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie wpisu. Jeżeli jednak zależy Państwu na tym, by wpis na pewno zniknął z księgi wieczystej i to jak najszybciej, już po kilku dniach od wystosowania pisma do komornika warto wykonać telefon do kancelarii komornika i potwierdzić sytuację.

Na koniec dodam, że możecie Państwo śledzić księgę wieczystą mieszkania, korzystając z elektronicznej bazy ksiąg wieczystych dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Koniecznie przeczytaj:

Piotr G. odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry. Miałem dług u komornika 9000 zł, dogadałem się z nim i zostało mi do spłaty 2400 zł. Teraz komornik chce, żebym spłacił całość, ale nie mam tyle pieniędzy. Wysłałem mu 1000 zł i powiedziałem, ze resztę przekaże w następnym miesiącu. Grozi mi, że jeśli dziś nie wpłacę całości, to zrobi wpis do księgi wieczystej i przystąpi do egzekucji z nieruchomości. Czy mimo spłaty długu, ma prawo zrobić to, co powiedział? Proszę o pomoc.

Tati odpowiedział 7 miesięcy temu

Chodzi o wykreślenie egzekucji z księgi wieczystej. Dług został spłacony w 2019 roku, z kancelarią komornika kontaktowałam się wielokrotnie w roku 2020 z zapytaniem, dlaczego w księdze wieczystej nadal istnieje zaległość. Z odpowiedzi mailowej listopad 2020 wiem, że wniosek został złożony i mam czekać na kontakt z sądu. Sama skontaktowałam się z sekretariatem sądu i wiem, że wniosek komornika o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej może być rozpatrzony do 11 miesięcy. Jak to przyspieszyć?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli komornik dopełnił ciążących na nim obowiązków, to trudno mieć do niego pretensję. Tym bardziej kiedy powszechnie wiadomo, że nasze sądu działają opieszale, a problem przewlekłości postępowań pogłębił się jeszcze bardziej po wprowadzeniu obostrzeń związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Niemniej jednak jeśli zajmie się Pani sprawą wykreślenia egzekucji z księgi wieczystej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem wniosek zostanie rozpatrzony.

Aby pospieszyć sąd, należy złożyć odpowiedni wniosek. Będzie to wniosek o przyspieszenie wykreślenia egzekucji z księgi wieczystej. W przedmiotowym wniosku należy powołać się na zakończone postępowanie egzekucyjne i złożony przez komornika wniosek o wykreślenie egzekucji.

Należy podać, że wpis obciążający nieruchomość utrudnia Pani realizację pewnych planów. Musi Pani podnieść potrzebę „wyczyszczenia” księgi wieczystej. Z doświadczenia wiem, że mogą to być plany związane ze sprzedaż nieruchomości, obciążeniem jej hipoteką lub przekazaniem na rzecz innej osoby.

Może Pani podać dowolną przyczynę, ważne, aby wniosek o przyspieszenie postępowania trafił do rąk właściwego sędziego i referendarza, który powinien niebawem podjąć się jego rozpoznania.

Na koniec dodam jeszcze, że przedmiotowy wniosek warto złożyć w sądzie, tym bardziej że jest on wolny od opłat, a daje realną szansę na usunięcie nieaktualnego wpisu w księdze wieczystej.

Twoja odpowiedź