Upadłość konsumencka – 2 LATA i nie otrzymałam decyzji?!

Złożyłam wniosek o upadłość konsumencką i do dnia dzisiejszego nie mam żadnej decyzji ze strony sądu, a powinna przecież otrzymać wezwanie do sądu prawda? Mam nadzieję, że wniosek o upadłość wypełniłam prawidłowo…

Czy złożona nowelizacja dotycząca tego problemu też mnie obejmie, czy jednak moja sprawa będzie toczyła się według ustawy obowiązującej w dniu złożenia?


Jak przebiega ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Może najpierw wyjaśnię Ci i innym czytelnikom zainteresowanym ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, jak wygląda krok po kroku ogłoszenie upadłości konsumenckiej. A więc:

  1. Przygotowanie wniosku o upadłość.
  2. Złożenie wniosku w Sądzie.
  3. Sąd formalnie bada wniosek o upadłość.
  4. Podjęcie decyzji o ewentualnym odrzuceniu, przyjęciu lub zwrocie wniosku do poprawy.
  5. Ewentualne wezwanie konsumenta na rozprawę sądową.
    1. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeśli dopatrzy się jakichś negatywnych przesłanek.
    2. Wtedy ewentualnie przysługuje Ci zażalenie.
  6. Zatwierdzenie listy wierzytelności przez sędziego komisarza.
  7. Sąd ogłasza upadłość konsumenta.
    1. Jeśli dłużnik nie posiada żadnego majątku, który mógłby wejść do Masy Upadłościowej, to likwidacja nie jest przeprowadzana.
  8. Sąd oddłuża konsumenta (umarza wszystkie długi).

Ile kosztuje złożenie wniosku o upadłość konsumencką?

Nowelizacja, która weszła w życie 31 grudnia 2014 r. była dość rewolucyjnym wydarzeniem na skalę całej Polski. Ustawodawca ustanowił, że złożenie wniosku o upadłość będzie kosztować jedyne 30 zł!

Warto też nadmienić, że jeśli dłużnika nie stać na pokrycie tych kosztów, to proces sądowy opłaci Skarb Państwa! Jak widać, polskie prawo ułatwia, jak tylko się da ogłoszenie bankructwa.

Brak decyzji z sądu o upadłości

Przyznam, że jest to dość dziwna sprawa i budzi moją ciekawość, co mogło się stać z Twoim wnioskiem o upadłość. Z tego, co wiem, to wniosek o ogłoszenie upadłości, powinien zostać rozpatrzony w ciągu około miesiąca od daty jego złożenia. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że we wniosku nie dopatrzono się żadnych braków formalnych!

Cały proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej, zwykle powinien zamknąć się w 6-9 miesiącach, w zależności od złożoności sprawy i majątku upadłego (bo przecież trzeba sprzedać ruchomości i nieruchomości, jeśli jakieś są).

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Dobrze wypełniony, udokumentowany, logiczny i przekonujący, takie cechy powinien mieć każdy wniosek o upadłość konsumencką. Wniosek o upadłość powinien rzecz jasna zwierać wszystkie dane wierzycieli, wysokość zobowiązań i daty zaciągnięcia długu.

We wniosku o upadłość, koniecznie muszą się też znaleźć wszystkie okoliczności, które potwierdzają niezawinioną niewypłacalność dłużnika! Jeśli sąd dopatrzy się celowego lub świadomego działania na swoją niekorzyść, to ma prawo taki wniosek oddalić!

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Wniosek należy złożyć w sądzie upadłościowym właściwym na miejsce zamieszkania. Sąd upadłościowy to nie osobna i odrębna jednostka w strukturze sądownictwa, a wyspecjalizowany wydział w sądzie rejonowym czy gospodarczym.

Czy wiesz o zmianach?

Od 1 stycznia 2016 r. każdy wniosek o upadłość konsumencką musi zostać złożony na specjalnym formularzu urzędowym <– tu go możesz pobrać.

upadłość-konsumencka-rozporządzenie

Być może moment, w którym składałaś wniosek o upadłość, zbiegł się w czasie ze zmianą przepisów i jakimś dziwnym trafem, Twój wniosek gdzieś zapodział się?

Oficjalnie, od momentu wejścia w życie nowelizacji, złożenie wniosku o upadłość w formie innej niż powyższy formularz, skutkować będzie wezwaniem do uzupełniania braków formalnych formularza. Sąd będzie mógł też zwrócić wniosek z powrotem do Ciebie.

Co zrobić?

Myślę, że jedynym wyjściem z sytuacji jest pofatygowanie się do sądu, w którym składałaś wniosek i poproszenie o sprawdzenie Twojej sprawy. Nie ma niestety innej drogi, aby sprawdzić, co się z nim stało.

Przy okazji zachęcam Cię do przeczytania świetnego e-booka „Jak wyjść z długów – 12 kroków do wolności” e-book jest napisany przez byłą dłużniczkę, która poradziła sobie z długami na swój sposób i wszystko opisuje w tymże e-booku. Świetna lektura, która zbiera świetne opinie od czytelników – także naprawdę warto przestudiować ten poradnik!

Wniosek o upadłość konsumencką – formularz

Przeczytaj również artykuły o:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze