Upadłość konsumencka z powodu hazardu [to MOŻLIWE!] poradnik krok po kroku

Moja pełnoletnia córka wzięła pożyczki w różnych bankach na kwotę około 100.000 zł i przegrała wszystko u bukmachera. Jej miesięczna pensja wynosi około 2.000 zł. Czy w takim przypadku córka mogłaby się starać o upadłość konsumencką?


Upadłość konsumencka z powodu hazardu

Nawet 4% Polaków uzależnionych jest od hazardu. Dlatego też nie dziwi fakt, że dłużników hazardowych z roku na rok jest coraz więcej. Można stracić cały majątek, dochody, a nie raz nawet nieruchomości, a i tak zawsze zostaną tylko długi.

Co robić w takiej sytuacji? Jedną z coraz częściej używanych przez dłużników nie mających żadnych środków na spłatę opcji jest upadłość konsumencka. Ale czy hazardzista, który pożyczył pieniądze na grę i je stracił może ubiegać się o upadłość konsumencką?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to dla wielu dłużników ostateczność. Jest to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą własnej firmy i stały się niewypłacalne.

Sama niewypłacalność regulowana jest przez artykuł 11 ustęp 1 Prawa upadłościowego.  Art. 11. Niewypłacalność dłużnika:

1. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

1a. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.

W tym kontekście oznacza, że dłużnik jest nie w stanie dokonać wymaganych zobowiązań finansowych, bo nie ma na to środków. Ważne jest domniemanie, że dłużnik utracił zdolność do spełnienie zobowiązań pieniężnych, jeżeli termin ich wykonania przekracza 3 miesiące.

Prawo upadłościowe to akt prawny, który szeroko omawia kto, kiedy i z jakiego powodu może wystąpić o upadłość konsumencką. Podstawą jest artykuł 491, który mówi między innymi, że postępowanie upadłościowe można prowadzić wobec osób fizycznych, czyli zwykłych dłużników.

Umorzenie może dotyczyć części lub całości długów konsumentach, których ten nie jest w stanie ani nie będzie w stanie spłacić. Ale są to długi, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości.

Celem upadłości konsumenckiej jest nie tylko ochrona dłużnika przed wierzycielami, ale przede wszystkim połączenie spraw wielu wierzycieli wobec jednego dłużnika w jedno postępowanie sądowe i zaspokojenie po równo roszczeń wierzycieli.

W toku postępowania upadłościowego likwidowany jest cały lub część majątku dłużnika, a środki uzyskane w ten sposób dzielone są dla wierzycieli w celu zaspokojenia ich wierzytelności.

Procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Najpierw jak w przypadku każdej sprawy przed sądem trzeba złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd może oddalić taki wniosek co zakończy postępowanie, ale może też go przyjąć i ogłosić upadłość konsumencką.

To z kolei wiąże się z innymi czynnościami jak: powołanie syndyka i sędziego komisarza, ustalenie majątku jakim dysponuje upadły dłużnik, ustalenie listy wierzytelności i wierzycieli, spieniężenie majątku dłużnika – jeśli taki jeszcze istnieje, podział uzyskanych środków pomiędzy wierzycieli, zakończenie postępowania.

Ustala się też plan spłat na kolejne maksymalnie 36 miesięcy, gdzie dłużnik ma określone jaka część zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty. Jednakże istnieje też możliwość, że dłużnik nie ma absolutnie szans na wywiązanie się ze spłat w ramach takiego planu spłaty. Wtedy sąd umarza całość planu spłaty wobec wierzycieli.

Upadłość konsumencka hazardzisty

Tylko teoretycznie postępowanie upadłości konsumenckiej jest dla każdej osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Obecne przepisy i tak zostały znowelizowane na korzyść dłużników.

Jednak nadal skorzystać z nich mogą osoby, które zaciągając zobowiązania nie wiedziały jeszcze, że skończy się to ich niespłacaniem, bo w między czasie straciły majątek, pracę czy partnera w gospodarstwie domowym, który zarabiał na dom.

Dlatego też przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej są przeznaczone dla osób, które nie popadły w długi celowo.

Hazard jest świadomym działaniem, a branie pożyczki na udział w hazardzie i zrobienie sobie długów także jest działaniem celowym. Dlatego też nie każdy dłużnik hazardzista może liczyć na możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Przede wszystkim do ogłoszenia upadłości konsumenckiej są trzy przesłanki:

 • Posiadanie zobowiązania,
 • Osobowość fizyczna,
 • Osiągnięcie stanu niewypłacalności.

Ale jest też sześć przesłanek negatywnych, które mówią o tym, który dłużnik nie może skorzystać z upadłości konsumenckiej. W tym kontekście dłużnika hazardzisty ważna jest ta przesłanka:

 • Celowe lub wskutek rażącego niedbalstwa doprowadzenie do niewypłacalności lub zwiększenie stopnia niewypłacalności.

Oznacza to, że osoby, które nie dbają o domowy budżet, celowo doprowadzają do uwikłania się w sytuację niebezpieczną dla swoich finansów czy nawet nie mają należytej staranności w kontrolowaniu posiadanych środków są wykluczone z ogłoszenia upadłości konsumenckiej, ponieważ w długi popadły z powodu własnego zachowania, które było nieodpowiedzialne i nierozważne. A hazard to celowa rozrzutność i narażanie się na utratę majątku.

Dlatego wedle ogólnie przyjętych przepisów osoba, która świadomie uprawia hazard i w ten sposób traci majątek, ale równocześnie ma zadłużenie nie ma podstaw, aby starać się o upadłość konsumencką. Chyba, że udowodni, że jest patologicznym hazardzistą.

Jedyny wyjątek kiedy hazardzista może wnioskować o upadłość konsumencką

Zachowanie celowe nie będzie gratyfikowane przez sąd i na pewno nie przyjmie on wniosku o upadłość konsumencką osoby, która świadomie i celowo wpadła w długi, aby wykorzystać dodatkowe i nie swoje środki na gry hazardowe.

Jednak skłonność do hazardu, a uzależnienie od hazardu to dwie inne sytuacje. Tutaj można powołać się na klasyfikację ICD-10, według której patologiczny hazard zalicza się do zaburzeń osobowości i zachowania dorosłego, a nawyki i impulsy są zaburzone.

„zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych”.

Człowiek powtarza daną czynność bez racjonalnej motywacji i nie kontroluje jej, choć ciągle ją powtarza. Patologiczni hazardziści mimo, że nie mają już środków nadal uprawiają hazard i sama gra hazardowa przeważa nad wszystkim innym w ich życiu.

Jednakże to, że jeden sąd wobec jednej osoby wydał wyrok zasądzający na podstawie opinii biegłych, że dana osoba jest patologicznym hazardzistom i nie panuje nad odruchami i wymaga leczenia oraz terapii, a także sąd ogłasza jego upadłość konsumencką nie oznacza, że będzie tak w każdym wypadku.

Polskie prawo nie jest prawem precedensowym, a więc każda kolejna sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie i każdy sąd oceni indywidualnie czy dłużnik hazardzista działa na swoją szkodę świadomie czy też ma problemy z osobowością i zamiast pracy na spłatę długów wymaga pracy nad swoim zdrowiem psychicznym.

Jak widzisz upadłość hazardzisty nie jest łatwa i wymaga szczegółowego zbadania sprawy, sąd zawsze podchodzi w sposób bardzo indywidualny do każdego dłużnika. Upadłość konsumencka z powodu hazardu jest teoretycznie możliwa, ale tak jak pisałam, to musi już być choroba…

Córka musiałaby prawdopodobnie zapisać się na kilka zamkniętych terapii i udowodnić przed sądem, że jest uzależniona od hazardu. Dłużnik hazardzista musi też uzasadnić przed sądem, jak bardzo hazard obecny w jego życiu, utrudnia mu funkcjonowanie w społeczeństwie.

Upadłość konsumencka hazardzisty możliwa!

Ostatnio gdzieś czytałam, jak Sąd Rejonowy w Krakowie (wydział gospodarczy) ogłosił upadłość konsumencką pewnego hazardzisty, którego długi wynosiły aż 350.000 zł! Dłużnik hazardzista zaciągał kredyty, pożyczki, chwilówki, wszystko po to, aby mieć pieniądze na hazard.

Inna historia jaka obiła mi się o uszy, to upadłość konsumencka osoby uzależnionej od hazardu, gdzie długi wynosiły 75.000 zł, tutaj także Sąd Rejonowy pozwolił na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak widać, upadłość konsumencka w przypadku uzależnienia od hazardu – jest możliwa. Ale trzeba się do tego uprzednio przygotować!

Musicie udokumentować chorobę córki, gromadzić dowody na to, że jest uzależniona od hazardu, córka musi też pójść na specjalne terapie. Trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że uda Ci się pomóc córce wygrzebać się z tych poważnych tarapatów finansowych.

Wniosek o upadłość konsumencką znajdziesz w dziale WZORY PISM.

Wniosek o upadłość konsumencką

Co jeszcze warto przeczytać?

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

7 komentarzy w “Upadłość konsumencka z powodu hazardu [to MOŻLIWE!] poradnik krok po kroku”
 1. Mój syn jest w związku małżeńskim. Ma rodzinę – żonę i syna. Jest uzależniony od gier na automatach. Bierze bez zgody żony pożyczki z banków przez telefon. Moje pytanie jest takie: Czy istnieje możliwość zastrzeżenia wspólnego konta małżonków przez jednego z nich, a w tym przypadku przez żonę? tak aby jej mąż nie miał możliwości wzięcia kredytu na granie w automaty?

  1. Janina Gołębiecka

   W tym przypadku na miejscu żony, rozważyłabym podpisanie rozdzielności majątkowej i założenie własnego konta bankowego na które trafiać będą wszelkie środki pieniężne.

 2. Witam, jak wyjść z długów hazardowych i zablokować sobie samemu możliwość zaciągania pożyczek? mam problem z hazardem i kiedy jest na fali korzystam z chwilówek, bo myślę i mam nadzieję że tym razem się odegram. Rodzina nie wie nic ten temat, mieszkam z rodzicami, pracuję i co jakiś czas wpadam w gry hazardowe. Nie wiem jak sobie z tym poradzić? czy warto wtajemniczyć w mój problem moją rodzinę?

  1. Witam,
   Przechodziłem przez to samo… Przede wszystkim leczenie uzależnienia, to jest podstawa, bez tego nie wyjdziesz z kłopotów. Ja korzystałem z terapii stacjonarnej, 7-tygodniowej, teraz chodzę na terapie raz w tygodniu. Leczenie i abstynencja od hazardu, już nigdy nie możesz uprawiać żadnej formy hazardu! Jeżeli nie możesz poradzić sobie z tym problemem, to koniecznie wtajemnicz rodzinę i bliskich, pamiętaj, że oni na pewno Ci pomogą, nie możesz tak dalej tkwić w kłamstwie. Od teraz szczerość i pokora będzie podstawą do wyjścia z problemów. Zobaczysz, że poczujesz ulgę, jak przestaniesz kłamać. Musisz zrozumieć, że hazard nie jest dla Ciebie i tak naprawdę prędzej się całkiem zadłużysz na całe życie, niż się odegrasz. Co do blokady do pobierania chwilówek to nie wiem, czy jest to możliwe… Ja przestałem brać, tylko dlatego, że już żaden bank nie chciał mi ich na szczęście dawać. Trzymam za Ciebie kciuki. Ja nie gram już 5 miesięcy i teraz jestem na etapie naprawy wszystkich błędów, odbudowy zaufania i spłaty zobowiązań. Zobaczysz, że przynosi to dużą ulgę. Powodzenia!

 3. Nie wiem jak spłacić długi hazardowe których narobiłem niedawno, był po prostu czas w którym sporo wygrywałem, nie były to duże kwoty, postanowiłem przerzucić się na większe kwoty i przegrałem wszystko co do tej pory wygrałem, niewiele myśląc zaciągnąłem dwie chwilówki żeby się odrobić, niestety i tym razem przegrałem wszystko co pożyczyłem.

  Pierwszy raz mam długi z powodu hazardu, nie wiem co robić, pracuję ale zarabiam minimalną krajową która ledwo co starcza mi na życie. Proszę podpowiedzieć jak to rozegrać, jak spłacić to zadłużenie przez hazard? pożyczyć pieniędzy nie mam od kogo.

 4. Od kilku lat mam problem z wydawaniem pieniędzy na gry, zaciągam pożyczki których nie jestem wstanie spłacić, zarabiam 2500 zł netto po opłaceniu mieszkania i reszty i raty dla windykacji zostaje mi 300 zł. Nie wiem co mogę zrobić. Patrząc na to, że zarabiam 2500 to ludzie widzą to, że jestem wstanie zapłacić ratę, ale nie mam takiej możliwości, mieszkanie, czynsz, media, telefon, rata na chwilówkę plus mam dziecko. Pomocy.

Comments are closed.