Czy syndyk może zabrać zwrot podatku? [ODPOWIEDŹ]

Chodzi o zwrot podatku i syndyka. Czy syndyk może zabrać zwrot podatku? Sąd ogłosił moją upadłość konsumencką w styczniu tamtego roku, syndyk do tej pory boryka się z zakończeniem tej sprawy.

W tym roku wyszło mi, że mam zwrot podatku na dziecku 1400 zł. W związku z tym, czy komornik lub syndyk mają prawo zająć tę nadpłatę podatku?


Czy syndyk może zabrać zwrot podatku?

Czy ulga prorodzinna (na dzieci) w podatku dochodowym wchodzi w skład masy upadłościowej? W dniu, kiedy sąd ogłosił Twoją upadłość konsumencką, to syndyk przejął wtedy od Ciebie (upadłego konsumenta), zarządzanie nad całym Twoim majątkiem, który wszedł w skład masy upadłościowej i likwiduje go krok po kroku.

i najważniejsze…

Syndyk, w jednym ze swoich licznych obowiązków, musi poinformować naczelnika Urzędu Skarbowego o Twojej upadłości konsumenckiej i jednocześnie składa on wniosek do US, o udzielenie syndykowi wszystkich informacji na Twój temat.

Syndyk zażąda od Urzędu Skarbowego informacji dotyczących okoliczności powodujących powstanie po stronie upadłego obowiązku podatkowego w okresie 5 lat – przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jeśli więc Urząd Skarbowy dowie się, że sąd ogłosił Twoją upadłość konsumencką, to zwrot podatku zostanie przekazany przez Urząd Skarbowy do masy upadłości.

Czyli z mojego punktu widzenia, syndyk zaliczy ulgę podatkową na dzieci (zwrot podatku) do masy upadłościowej i z radością przejmie kwotę, którą chce zwrócić Urząd Skarbowy.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy syndyk może zabrać zwrot podatku? [ODPOWIEDŹ]”
  1. Witam mąż ma syndyka, oraz sprawa w sądzie toczy się o upadłość konsumencką, mamy również rozdzielczość majątkową, mąż rozliczał się z urzędem skarbowym i pieniądze poszły na konto syndyka, czy można odzyskać ulgi na dzieci? Pozdrawiam

  2. A co w przypadku jeśli upadłość jest już na ostatnim etapie i sąd zakończy postępowanie upadłościowe? Tj. no składam PIT 29.04, w maju natomiast sąd zakończy postępowanie co ze zwrotem podatku?

Comments are closed.