Wpadłam w długi przez wyłudzenie, mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Otóż moje małżeństwo to porażka, mój były mąż bił mnie i nasze dzieci, ciągle mnie poniżał, trwało to prawie 17 lat. Mamy troje dzieci, córka 17 i chłopcy 13 i 15. W 2017 roku w sierpniu założyłam mężowi niebieską kartę, sprawa trafiła do prokuratury, we wrześniu złożyłam pozew o rozwód.

Ale zanim do tego doszło, to bodajże w 2016 roku poznałam faceta na Facebooku i z czasem zaprzyjaźniliśmy się.

Potem zakochałam się w nim, tak pięknie pisał, a do tego moja sytuacja w domu, wiecznie pijany mąż, dałam się ponieść uczuciu, zapragnęłam szczęścia, a ten facet mi tyle obiecywał. Z czasem zaczął prosić o wysyłanie pieniędzy, mówił, że ma dużo pieniędzy i żebym mogla je otrzymać musiałam wysyłać mu pieniądze.

Najpierw na jakiegoś księgowego, później na jakiś podpis, potem na przepisanie wszystkiego na mnie, do tego musiałam mu wysłać moje dane osobowe, takich sytuacji było dużo – już teraz nawet nie pamiętam.

On pochodził z ameryki, nie mówił po polsku, porozumiewaliśmy się przez tłumacza, trwało to kilka miesięcy. Zaczęłam zaciągać kredyty, to były duże sumy, pieniądze wysyłałam na różne adresy do różnych osób np. do Ghany, do Stanów…

Wszystkie przelewy robiłam przez Western Union lub Moneygram, mówili mi, że to oszustwo, ale ja nie wierzyłam i wysyłałam dalej, robiłam konsolidację, zaczęłam szukać po internecie, gdzie mogę dostać jeszcze pieniądze, wiec zaczęłam pożyczać w parabankach, a gdy zrozumiałam, że jednak zostałam oszukana, wpadłam w pętlę długów.

Mąż wyrzucił mnie z dziećmi z domu, od marca tego roku wynajmuje mieszkanie, mieszkam razem z dziećmi. Moje długi to ponad 250.000 tysięcy złotych, po tym, gdy zrozumiałam, że zostałam oszukana, brałam kredyty, aby spłacać te poprzednie długi.

Wpadłam w pętlę długów, teraz od paru miesięcy nie płacę ich, podupadłam na zdrowiu, moje zarobki spadły, ledwo daje rade płacąc za wynajem mieszkania, nie pobieram świadczeń rodzinnych, ani 500+, opieka mi zabrała, bo doszły zarobki męża, więc muszę wszystko oddać dla państwa za niesłusznie pobrane świadczenia.

Komornik ściąga z byłego męża zabezpieczenie alimentacyjne i jest to raz 600, a raz 800 zł, mąż zaniżył sobie pensje i komornik nie ma z czego zabrać, moja rozprawa rozwodowa sąd wydal wyrok w sprawie rozwodu i alimentów 29 października.

Myślę, że wyrok już się uprawomocnił, czekam aż sąd wyśle mi to pocztą, chce spróbować zrobić upadłość konsumencką, ale muszę mieć wyrok rozwodowy. Czy ja mogę za to trafić do wiezienia?

Tego oszusta byłam zgłosić na policji, z tego, co mi wiadomo, to zajęli się tą sprawą, ale jeszcze nie dostałam żadnego listu z prokuratury. Proszę o pomoc.


Twoja historia zmroziła mi krew w żyłach, bo nie sądziłam, że ktoś jest w ogóle w stanie wyłudzić od drugiej osoby tak ogromną kwotę… i to przez internet?!

Wielka szkoda też, że nie posłuchałaś wtedy rad pracowników firm, przez które to wysyłałaś oszustowi pieniądze. Jeśli chodzi o Twoje obawy dotyczące sankcji prawnych za tak duże długi, to zerknij do tego artykułu: czy za długi można iść do więzienia?

 Upadłość konsumencka

Z opisanej przez Ciebie sytuacja wynika, że nie jesteś w stanie spłacić tak dużego długu, w takich sytuacjach zasadnym jest staranie się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Największym wyzwaniem dla Ciebie będzie przekonanie sądu, który będzie rozpatrywał Twój wniosek, że długi, które posiadasz powstały w sposób nieumyślny. Tutaj przydałyby się dokumenty z Policji lub z prokuratury, które potwierdziłyby, że padłaś ofiarą wyłudzenia pieniędzy.

Kolejną kwestią będzie przedstawienie swojej osoby w ten sposób, aby wskazać miłosne zaślepienie, chęć zmiany swojego życia na inne, rozczarowanie partnerem, jego uzależnieniem od alkoholu itd.

Myślę, że powinnaś mimo wszystko skorzystać z pomocy prawnika, lub firmy specjalizującej się w oddłużaniu za pomocą upadłości konsumenckiej, firma wtedy pokieruje Cię w działaniach i pomoże wypełnić wniosek o upadłość konsumencką.

Nie jestem zwolenniczką firm oddłużeniowych, ale w przypadkach szczególnych, jak Twój, gdzie sprawa jest dość złożona a dług ogromny, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się upadłością konsumencką na co dzień.

Warto, abyś trochę dokształciła się w materii upadłości konsumenckiej, zacznij od artykułu: jak zwiększyć szansę na upadłość konsumencką. Właściwym przygotowaniem do tematu, jesteś w stanie zwiększyć szanse, że sąd pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o upadłość.

Oprócz wskazania powodu zadłużania się i popadnięcia w długi, będziesz zobowiązana do sporządzenia nie tylko listy wierzycieli, kwot zadłużenia i dat zapadalności długów, ale też będziesz musiała sporządzić wykaz majątku.

Sąd bowiem wyznaczy syndyka, który zajmie się sprzedażą Twojego majątku (jeśli jakiś posiadasz), by możliwie maksymalnie zaspokoić Twoich wierzycieli. Oczywiście brak majątku nie wyklucza ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Ponadto, sąd może opracować dla Ciebie plan spłaty wierzycieli, który na chwilę obecną maksymalnie może trwać 3 lata, sąd wtedy bierze pod uwagę Twoje dochody i koszty życia (utrzymanie rodziny) i dokonuje decyzji o wysokości comiesięcznych rat, lub gdy dochody są niewielkie, plan spłaty wierzycieli nie zostaje wdrożony w ogóle.

Upadłość konsumencka – koszty

Generalnie koszt ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest znikomy, bo samo złożenie wniosku o upadłość, to koszt jedynie 30 zł, do tego może dojść znaczek skarbowy w kwocie chyba 15 zł, na pewno ogólny koszt postępowania upadłościowego nie przekroczy 100 zł.

Różnicę w kosztach może jednak zrobić skorzystanie z firmy oddłużeniowej, która pokieruje Cię w działaniach, aby maksymalnie zwiększyć szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, koszt firmy oddłużeniowej waha się od 1.000 zł do 3.000 zł. Musiałabyś podzwonić i popytać firmy oddłużeniowe o wycenę przedstawicielstwa przed sądem.

Podsumowanie

Historia, jaka Ci się przydarzyła (wyłudzenie pieniędzy przez internet), była możliwa do uniknięcia. Niestety nie zorientowałaś się w porę. Teraz mając na opiece swoje dzieci, musisz zrobić wszystko, aby nie odczuły one konsekwencji Twoich dawnych decyzji.

Myślę, że upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które powinno przynieść Ci ogromną ulgę, więc trzymam za Ciebie bardzo mocno kciuki i życzę powodzenia! działaj!

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze