Upadłość konsumencka – WARUNKI – jak zwiększyć SZANSĘ na upadłość?!

Witam, chciałbym się dowiedzieć na temat upadłości konsumenckiej, czy mam jakiekolwiek szanse przy złożeniu wniosku o upadłość, aby sąd nie odrzucił mojego wniosku?

To tak: mam w banku dług konsolidacyjny, który spłacałem 2 lata po 600 zł miesięcznie, straciłem pracę w maju zeszłego roku, gdyż firma upadla. W tym czasie przestałem spłacać zadłużenie i wpadłem w spirale długów, gdyż nabrałem chwilówek.

Aktualnie sprawę banku przejął komornik, gdyż mam nową pracę na umowę o prace 2200 zł brutto otrzymałem. W lutym 2018 spłacałem połowę raty, lecz bank i tak skierował sprawę do komornika i teraz mam do spłaty kwotę 500 zł raty miesięcznie, łącznie bank na kwotę 50.000 zł oraz dwóch komorników za chwilówki po 200 zł każdy, oraz zajęcie pensji otrzymuję 1550 zł.

Na życie zostaje mi 650 zł, z czego muszę opłacić oczywiście media, mieszkam u rodziców, gdyż nie stać mnie na mieszkanie wraz z bezrobotną żoną i synkiem, która ma tylko świadczenie rodzinne 500+ oraz zasiłek rodzinny 95 zł.

Nie mam żadnego majątku, nieruchomości, lokat ani samochodu, który mógłbym sprzedać i wyjść z długów. Nie stać mnie również na prawnika, który mógłby mi wysłać odpowiednie pismo. Chciałbym uwolnić się od komorników i windykatorów, którzy często najeżdżają mnie w domu.

Oprócz 3 komorników, których spłacam, mam również innych na 10 tys. na 5 tys. komornika oraz innych chwilówek. Łącznie kolo 80 tys. długu, może więcej… nie jestem w stanie zacząć spłacać kolejnych komorników, oraz windykatorów, którzy mnie odwiedzają.

Mam 29 lat i niestety zadłużyłem się po uszy. Nie wiem co mam robić, a nie chciałbym narazić się na następne koszty, gdy złoże wniosek o upadłość konsumencka, a zostanie odrzucony. Proszę o poradę.


Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to w ostatnich latach dość popularny temat. Z roku na rok niestety konsumentów dłużników przybywa, a więc i zainteresowanie ogłoszeniem upadłości też się zwiększyło. Oczywiście liczba spraw o upadłość wzrosła, ale liczba spraw rozpatrywanych na rzecz konsumenta wcale nie jest wyższa. Dlaczego? Bo trzeba spełniać konkretne warunki, aby sąd ogłosił upadłość konsumencką.

Niewypłacalność – podstawowy warunek do ogłoszenia upadłości

Ogólnie, o przesłankach do ogłoszenia upadłości konsumenckiej mówi Prawo upadłościowe. Wedle artykułu 10 o upadłość mogą się starać konsumenci, którzy są niewypłacalni. A o tym, kiedy konsument jest niewypłacalny, mówi artykuł 11, gdzie zapisano, że „niewypłacalność jest wtedy, gdy dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”.

Zapisano tu także, że „domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonania swoich wymagalnych zobowiązań, jeśli opóźnienie w spłacie przekracza trzy miesiące”.

Warto wiedzieć, że w kontekście niewypłacalności nie ma znaczenia, czy dłużnik nie jest w stanie powyżej trzech miesięcy spłacać jednego zobowiązania, czy nie spłaca ich kilka, a także nieistotna jest ich wartość. Najważniejsze jest jednak, że jest to tryb ciągły, nieprzerwany i ma charakter trwały. To jest podstawą do wnioskowania o upadłość konsumencką.

Umyślność i niedbalstwo – wtedy nie ogłosisz upadłości

Co do zasady, możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest dla konsumentów, którzy nieumyślnie popadli w problemy finansowe, których skutkiem jest niewypłacalność.

Dlatego przed sądem trzeba udowodnić, że nie było to umyślne i celowe działanie bowiem wedle Prawa upadłościowego artykuł 491, jeśli dłużnik na skutek umyślnego działania jest niewypłacalny, to sąd jest zobowiązany do oddalenia wniosku o upadłość konsumencką.

Przykładowo, jeśli ktoś już miał ogromny dług i na jego spłatę zaciągnął pożyczki prywatne, wiedząc, że nie będzie w stanie ich spłacić, to jest to działanie umyślne.

Wedle tego samego przepisu, jeśli do niewypłacalności doszło na skutek rażącego niedbalstwa, to sąd również ma obowiązek oddalić wniosek o upadłość konsumencką.

Przykład niedbalstwa: kiedy rata kredytu jest wyższa niż miesięczne zarobki dłużnika i logiczne jest, że dłużnik nie będzie w stanie jej spłacić, ale mimo tego ten kredyt zaciąga.

Za niedbalstwo uważane są również długi hazardowe, choć nie zawsze. Jeśli upadły będzie w stanie udowodnić, że jest uzależniony od hazardu, to sąd może pozwolić mu ogłosić upadłość konsumencką. Warto w tym miejscu przeczytać artykuł: Czy można ogłosić upadłość konsumencką za hazard?

Kto ma szanse na upadłość konsumencką?

Wniosek o upadłość konsumencką jest ostatecznością, kiedy dłużnik naprawdę jest już nie wypłacalny, nie ma majątku, na przykład stracił pracę lub zarabia najniższe krajowe wynagrodzenie, a ma na utrzymaniu jeszcze współmałżonka i dzieci, a więc po prostu nie ma z czego spłacać zadłużenia.

Sądy przychylają się do wniosku o upadłość konsumencką tylko osobom, które są niewypłacalne z przyczyn losowych, a nie ze swojej własnej winy na skutek celowego działania w przeszłości lub niedbalstwa, które doprowadziło do bankructwa gospodarstwa domowego.

Jak zwiększyć szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Przede wszystkim osoby, które wykazują, że już wcześniej próbowały dogadać się z wierzycielem i informowały go o problemach ze spłatą, prosiły o zmianę terminu czy rozłożenie długu na raty ze względu np. na utratę pracy na pewno mają większe szanse.

Oczywiście nie każdy wierzyciel skłonny jest negocjować z dłużnikiem, ale dla sądu liczy się fakt, że dłużnik chciał spłacić dług, ale nie miał możliwości zrobić tego w wyznaczonym czasie.

Ważne jest, aby w sądzie przedłożyć dowody, a więc najlepiej mieć pisemne potwierdzenia kontaktu z wierzycielem np. kopię wysłanego zawiadomienia, wniosku o przedłużenie terminu spłaty itd.

Trzeba też mieć dowód na zaistniałą trudną sytuację prowadzącą do niewypłacalności jak np. wyciąg z konta, potwierdzenie rozwiązania umowy o pracę czy nawet rachunki za leczenie, jeśli straciliśmy majątek na skutek wysokich kosztów leczenia.

Dla sądu będą liczyć się wszystkie pisemne dowody oraz zeznania świadków. Jeśli w firmie była redukcja etatów i dlatego straciliśmy zatrudnienie, to można powołać się na ten fakt i świadków potwierdzających.

Istotne jest też niepogłębianie zadłużenia i aktywne poszukiwanie możliwości wyjścia z długów np. szukanie nowej pracy. Tylko wtedy sąd uzna, że nie było to działanie z naszej strony celowe, aby popaść w niewypłacalność.

Ważne jest też gromadzenie wszelkiej dokumentacji, dotyczącej naszej ciężkiej sytuacji finansowej i życiowej. Nie mając wystarczającej ilości dokumentów, ciężko jest przygotować przekonujący wniosek o upadłość konsumencką.

Nie można też kontynuować pogłębiania swojego zadłużenia! Ustawa jasno mówi, że rażąc niedbalstwo, przekreśla szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jeśli już musisz pożyczyć pieniądze, to ważne, abyś był w stanie przed sądem udowodnić poważny cel zaciągnięcia tego zobowiązania.

Sądy rozpatrując wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, bardzo razi wyprzedawanie majątku za grosze lub dosłownie wyzbywanie się go. Chyba że środki pochodzące ze sprzedaży ruchomości, posłużyły na zaspokojenie w częściach proporcjonalnych swoich wierzycieli.

Wiesz już jak zwiększyć szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ważne jest, aby w pierwszej kolejności spełnić warunki ogłoszenia upadłości, a następnie starać się zwiększyć szansę na przychylność sądu, posługując się wyżej wymienionymi sposobami.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

8 komentarzy w “Upadłość konsumencka – WARUNKI – jak zwiększyć SZANSĘ na upadłość?!”
 1. Mam kilkunastu komorników, Warszawa, Wrocław, Łódź. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Praktycznie nie wychodzę z domu. Listę komorników z nr. sprawy mam z banku gdzie dokonali oni zajęć. Absolutnie nie wiem czego dotyczy każda z tych spraw. Wysłałem kolejno do wszystkich tych komorników proste zapytanie o nazwę wierzyciela i należną kwotę.

  Odpowiedział tylko jeden komornik przesyłką pocztową. Ponowiłem akcję załączając w e-mail, własnoręcznie podpisane pismo (ksero) z prośbą o informację czego dotyczy egzekucja. Niestety jest cisza.

  Nie mam rodziny i osoby która podjęła by się w moim imieniu odwiedzić te kancelarie komornicze (kilka poza Warszawą). Informacje te są mi niezbędne do złożenia wniosku o upadłość konsumencką.

  Pierwszy wniosek o upadłość został odrzucony bo sąd nie uznaje komornika za wierzyciela. Czy jest jakaś forma uzyskania tych danych w mojej sytuacji?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Daniel, komornik ma obowiązek aby Ci informacje udzielić, kto dokładnie jest Twoim wierzycielem i ile masz do spłaty zadłużenia. Tylko musisz złożyć do komornika dobrze napisany wniosek, dlatego zamiast po raz kolny tłumaczyć jak to zrobić krok po kroku, odeślę Cię do artykułu skąd wszystkiego się dowiesz: Udzielenie dłużnikowi informacji przez komornika o zadłużeniu + WZÓR. W artykule znajdziesz wzór pisma: Wniosek do komornika o udzielenie informacji o aktualnym stanie zaległości. No tak, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest tak proste jakby się mogło wydawać, dane komornika nie wystarczą bo nie komornik jest wierzycielem, dlatego sąd odrzucił Twój wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

   Mam nadzieję, że sobie poradzisz, mając dane wierzycieli ponownie złóż wniosek o upadłość, trzymam kciuki by tym razem Ci się udało.

 2. Witam,

  Piszę do Państwa w sprawie porady z kategorii finansów, a konkretniej długów. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że chodzi o mojego brata, który jest na krawędzi utraty płynności finansowej. Chciałbym głownie poruszyć 3 kwestie, 100% pełnomocnictwa, ogłoszenia upadłości konsumenckiej i jakie podjąć kroki żeby móc ubezwłasnowolnić go od wszelkich czynności prawnych, głównie mam na myśli branie kolejnych kredytów.

  Mój brat jest skrajnie nieodpowiedzialny, także ja chciałbym wziąć sprawy w swoje ręce. Posiada mieszkanie na kredyt, który spłacał około 7 lat obecnie, zalega kilka miesięcy z opłatami. Nie mieszka już w tym mieszkaniu, a w sprawę zamieszany jest komornik. Do tego dochodzi bardzo dużo pożyczek różnego rodzaju typu „chwilówki”. Problem jest w tym, że ja nie mam pewności ile tego jest i jak dużo zalega, bo to, że zalega jest pewne. Myślę że „poruszamy” się w przedziale kwot 50-70 tys. Stąd potrzebne jest mi pełnomocnictwo.

  Póki co brat pracuje, jednak ma problemy ze zdrowiem , chodzi o wysokie ciśnienie. Lekarz podbija mu badania okresowe jedynie na 3 miesiące. Stąd moje obawy i szukanie ratunku w kwestii ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Prosił bym o wskazanie jakiejś „drogi”.

 3. Witam, moje pytanie brzmi tak. Jestem obcokrajowcem (Ukraina) w Polsce jestem 8 lat. Miałam Męża Polaka, pracowałam, miałam kartę pobytu czasowego i w międzyczasie zaciągnęłam kredyt, miałam telefon na abonament, kablówkę. Po rozwodzie z Mężem straciłam możliwość przedłużenia karty pobytu na podstawie aktu ślubu.

  Mam na utrzymaniu Córkę, musiałam wynająć mieszkanie. Początkowo regulowałam spłatę rat, rachunków za telefon, kablówkę. Potem musiałam wyjechać na kilka miesięcy na Ukrainę żeby załatwić sobie wizę do Polski.

  Przebywałam tam 3 miesiące, długi rosły. Wróciłam do Polski i okazało się że komornik zajął mi konto bankowe. Na wizie turystycznej nie mogę pracować i nie dostanę pozwolenia na pracę. Pracowałam ,,na czarno,, zawarłam ugodę z bankiem i komornikiem.

  Początkowo spłacałam długi, potem znów spirala zadłużenia. Mam tylko stary samochód, który zajął mi komornik, w Polsce przebywałam nielegalnie więc z pracą było różnie. Nie każdy chce mieć u siebie pracownika który jest w Kraju na ,,czarno,,.

  Od czego mam zacząć wychodzenie z długów przez ogłoszenie upadłości konsumenckiej? jakie dokumenty potrzebuje przedstawić w sądzie, czy lepiej wziąć prawnika czy prawnika z urzędu?

  Zaznaczę, że wynajmuję mieszkanie z Siostrą i Córką. Wszystko co jest w mieszkaniu nie jest moja własnością tylko własnością Właściciela mieszkania. Czy mam szanse na upadłość konsumencką? Dziękuję.

 4. Przemysław

  Dzień dobry. Chcę złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jestem w trakcie wypełniania listy wierzytelności (banki i parabanki). Mój problem polega na tym, iż mam poczucie, że nie zawarłem wszystkich zadłużeń. Zadłużenia powstawały przez kilka lat i naprawdę nie jestem w stanie tego wszystkiego skompletować ręcznie. Z tego co wyczytałem na Blogu mogę wziąć raport BIK. Jak jeszcze mogę uzyskać szczegółowe informację? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Przemysław.

 5. Mam zamiar złożyć wniosek o upadłość konsumencką, ale znam sytuację kolegi, gdzie złożył on wniosek 8 października 2018 roku i do tej pory sąd nie rozpatrzył wniosku, dlatego waham się, że złożeniem takiego wniosku o upadłość konsumencką. Jeżeli sąd bardzo długo będzie rozpatrywał wniosek, to czy mogę wysłać do sądu jakieś ponaglenie i czy takie ponaglenie nie wpłynie negatywnie na rozpatrzenie wniosku o upadłość?

 6. Witam. Mam dużo kredytów do spłacenia i chciałabym ogłosić upadłość konsumencką. Wyjechałam za granicę, tam zachorowałam, miałam operację 4 bajpas, miałam przed zawał i jestem bezrobotna. Nie mam z czego spłacić tych pożyczek i chwilówek. Mam tego wszystkiego około 40 tys. Codziennie, nie ma dnia, żebym o tym nie myślała, ale wpadłam w taką pętlę zadłużenia, że już nie dałam rady spłacać tego wszystkiego. Proszę o poradę!

 7. Mam chwilówki, które spłacam w Bocianie 450 zł, Provident 400 zł i komornika, któremu płacę 400 zł i Santander Bank, którego nie płaciłam od 2017 roku, bo nie byłam w stanie, firma, w której pracowałam – została sprzedana, ja zostałam z zasiłek dla bezrobotnych, dopiero teraz udało mi się wpłacić dla Santandera 440 zł z tytułu kosztów sprawy poniesionych przez bank, a jeszcze dochodzą do tego opłaty za prąd, gaz, śmieci i mam takie zapytanie, czy mogę się starać o upadłość konsumencką? a dla banku jestem winna 22 692 98 zł.

Comments are closed.