Życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej [PLUSY i MINUSY]

Witam. Z Pani książki wiem, że mimo ciężkiej sytuacji nie składała Pani wniosku o upadłość konsumencką. W internecie piszą pozytywnie o upadłości konsumenckiej. Jednak zastanawia mnie to, jak wygląda później życie, czy już nigdy bank nie udzieli takiej osobie kredytu?

Czy wynagrodzenie zajmuje syndyk i on przelewa opadłemu środki na życie? Mąż zastanawia się nad złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, mamy oddzielne majątki, natomiast jego długi powstały w związku z pożyczeniem pożyczonych pieniędzy.

Na razie jesteśmy na etapie składania wniosku do sądu o wydanie nakazu zapłaty na podstawie weksla w stosunku do naszego dłużnika. Mąż całe swoje wynagrodzenie przeznacza na spłatę kredytów, niestety jeszcze brakuje na pokrycie wszystkich rat w całości.

Moje pytanie brzmi: czy lepiej jest samemu walczyć i spłacać te zobowiązania, czy jednak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?


Co daje upadłość konsumencka?

upadłość-konsumencka-co-dalej
Co daje upadłość konsumencka? czy warto się na nią decydować? jakie są konsekwencje upadłości konsumenckiej? czy mam się czego bać? Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości, przeczytaj do końca niniejszy wpis…

Instytucja upadłości konsumenckiej w ostatnich latach stała się coraz bardziej popularna, przede wszystkim dlatego, że miliony Polaków posiada zobowiązania, z którymi nie jest w stanie sobie już poradzić. I rzeczywiście upadłość konsumencka może przynieść spokój, ukoić stargane nerwy oraz dać szansę na lepsze jutro.

Poniżej przedstawię moim zdaniem istotne zagadnienia (plusy i minusy) związane zarówno z samą procedurą ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jak i życiem po zakończeniu postępowania upadłościowego.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – plusy

  • Do masy upadłościowej (czyli tej, która poddana będzie sprzedaży) nie wchodzi mienie dłużnika, które jest wyłączone spod egzekucji według przepisów kodeksu postępowanie cywilnego, będzie to m.in. wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu zgodnie z przepisami prawa pracy, które na chwilę obecną wynosi 1 530 zł netto miesięcznie.
  • W wyjątkowych sytuacjach m.in. wówczas, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku, możliwe jest oddłużenie bez wykonania planu spłaty. Oddłużenie przez ogłoszenie upadłości konsumenckiej następuje bez jakichkolwiek świadczeń w ramach planu spłaty.
  • Wraz z ogłoszeniem upadłości wstrzymywane są wszelkie prowadzone przeciwko konsumentowi dłużnikowi postępowania sądowe i egzekucyjne. Do postępowań tych ma prawo wstąpić syndyk, którego obowiązkiem jest reprezentowanie interesów dłużnika. Dłużnika zatem przestają nękać wierzyciele, firmy windykacyjne i komornicy.
  • Po dokonaniu spłaty wierzycieli ze środków uzyskanych z licytacji majątku dłużnika sąd ustala plan spłaty, nakładając na upadłego dłużnika konkretne obowiązki. Dokonując planu spłaty, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe dłużnika, konieczność utrzymania rodziny, potrzeby mieszkaniowe oraz wysokość pozostałych do spłaty wierzytelności. Plan spłaty realizowany jest jednak nie dłużej niż 36 miesięcy, a tylko w nielicznych przypadkach 54 miesiące. Po tym czasie następuje umorzenie pozostałych do spłaty wierzytelności.
  • Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży domu lub mieszkania upadłego zostaje mu wydzielona kwota, dzięki której przez kolejny okres od 12 do 24 miesięcy będzie mógł pokryć opłaty związane z zapłatą czynszu. Kwota odpowiadać ma przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w tej samej lub sąsiedniej miejscowości.
  • Po prawomocnym ustaleniu planu spłaty dochody pobierane przez upadłego konsumenta stają się wolne od egzekucji oraz nie wchodzą już do masy upadłości. Od tego momentu upadły konsument może w całości rozporządzać swoimi zarobkami, jednak zobowiązany jest dokonywać wpłat na rzecz wierzycieli w kwotach ustalonych przez sędziego komisarza.

Życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej – PLUSY

  • Do dokonaniu planu spłaty wszystkie umorzone w upadłości zobowiązania przestają istnieć. Wierzyciele tracą prawo do skutecznego dochodzenia ich przed sądem, nie mogą również egzekwować wierzytelności w postępowania komorniczego. Długi przestają istnieć raz na zawsze.
  • Po uzyskaniu oddłużenia osoba upadła może nabywać prawa majątkowe, kupować i zbywać nieruchomości i ruchomości. Prowadzić firmę, spółkę.
  • Po zakończeniu postępowania oddłużeniowego upadły może starać się o kredyt. Od tego, czy go uzyska, zależeć będzie jednak ocena jego zdolności kredytowej, przez bank, na którą wpłynąć mogą zawarte w BIK i BIG informacje.Dane gromadzone w bazie BIG podlegają wykreśleniu po wydaniu postanowienia o umorzeniu długów na wniosek złożony przez wierzyciela lub dłużnika. Natomiast dane zawarte w BIK przechowywane są tam przez kilka kolejnych lat i to one mogą zamknąć drogę byłemu dłużnikowi do zaciągnięcia pożyczki, czy kredytu w banku na okres kolejnych 10 lat.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – MINUSY

  • Postępowanie sądowe może trwać wiele miesięcy.
  • Czynności prawne, takie jak umowy darowizny, umowy sprzedaży i inne obciążenie majątku, dokonane przez dłużnika w okresie jednego roku od ogłoszenia upadłości konsumenckiej, są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.
  • Z chwilą ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej dłużnika traci prawo dysponowania i rozporządzania swoim majątkiem – kwestią tą zajmuje się syndyk (syndycy to specjalnie wykwalifikowane osoby, które są specjalistami zarządzania kryzysowego, menadżerami rewitalizacji podmiotów znajdujących się w kłopotach finansowych, pomagają w rozwiązywaniu problemów finansowych). Dłużnik traci zatem prawo do sprzedaży takich składników swojego majątku jak samochód, mieszkanie, działka, dom.
  • Majątek upadłego wchodzi do tzw. masy upadłościowej, która ma służyć pokryciu długów. Dłużnik zobowiązany jest wydać syndykowi swój majątek, wyprowadzić się z domu oraz przekazać wszelkie niezbędne dokumenty. Rolą syndyka będzie zatem sprzedaż majątku dłużnika. Do masy upadłościowe wchodzi również wynagrodzenie dłużnika ponad kwotę wolną od zajęciu.
  • Wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej wszelkie zobowiązania dłużnika stają się natychmiastowo płatne w pełnej wysokości.
  • Wraz z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej do czasu zakończeniu całej procedury dłużnik będzie miał prawo zawierać jedynie drobne zobowiązania wynikające ze spraw życia codziennego. Będzie mógł robić zakupy, dysponując środkami, które nie podlegają zajęciu. Nie będzie mógł jednak kupić domu, czy mieszkania, zawszeć umowy o kredyt.

Upadłość konsumencka co dalej?

Upadłość konsumencka ewidentnie może być ogromną szansą na odzyskanie spokoju. To, co może być trudne dla dłużnika, który rozważa złożenie wniosku o upadłość, to przede wszystkim obowiązek wyzbycia się całego majątku.

Czyli także tego, który pozostaje w rodzinie od pokoleń. Który może mieć dla dłużnika nie tylko wartość materialną, ale także sentymentalną. Kiedy w grę wchodzi np. sprzedaż odziedziczonego po rodzicach domu, decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może okazać się więc bardzo trudna…

Jeżeli jednak takie kwestie Państwa nie dotyczą lub jeśli mąż nie posiada żadnego majątku, ogłoszenie upadłości może dać możliwość wejścia na zupełnie nową drogę.

Co ważne w toku postępowania upadłościowego wierzytelności względem dłużnika Pani męża, wejdą w skład masy upadłościowej i może w ten sposób uda się szybciej odzyskać utracone pieniążki.

Proszę jednak jak najszybciej złożyć pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym, by uzyskać tytuł egzekucyjny uprawniający do wszczęcia i prowadzenia egzekucji.

Na koniec dodam jeszcze, że to istotny dla umęczonych dłużników jest fakt, że życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może znów nabrać „normalnego” wymiaru. Zatem Pani mąż będzie miał szansę działać i funkcjonować swobodnie, bez wierzycieli i komorników na karku.

Będzie mógł również realizować się zawodowo, bogatszy o doświadczenia i zapewne silniejszy – bo to, co nas nie zabije, to nas wzmocni. Życzę powodzenia oraz pomyślnego zakończenia wszystkich spraw!

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

6 komentarzy w “Życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej [PLUSY i MINUSY]”
  1. Powrót do normalności jest dla nas “nie-dłużników” czymś nie do pojęcia, ale dla takich osób, które z zadłużeniami walczą kilka-kilkanaście lat to nowy start!

    1. Janina Gołębiecka

      Dokładnie Radku, im dłużej walczy się z długami i im dłużej obecne są one w życiu dłużnika, tym życie po upadłości konsumenckiej wydaje się szczęśliwsze. Znam kilka osób które ogłaszając upadłość konsumencką zyskiwały nowe życie, nowe relacje wśród rodziny itd. Często ludzie pytają, ok ogłoszę upadłość konsumencką i co dalej? pytanie te są oczywiście zasadne, ale naprawdę warto zawalczyć o nowy start w życiu, nie każdemu dane jest skorzystanie z upadłości… trzeba to docenić..

  2. Mam długi na ponad 100 tys. Chciałabym ogłosić upadłość konsumencka chodź nie wiem czy przy takiej kwocie jest to możliwe. Nie wiem skąd taki wniosek wziąć jak go wypełnić i do jakiego sądu złożyć. Praca na umowę o pracę, 4-osobowa rodzina (dwójką dzieci) i najniższa krajowa. Spłacać długi na ile mogę lecz cały czas brakuje pieniędzy na komorników.

  3. Chodzi o zakup auta przed zatwierdzeniem planu spłaty. Kupiłem okazyjnie auto, jeżdżę nadal na umowie kupna i mam pytanie: czy syndyk mi go zabierze? Jestem w upadłości konsumenckiej przed zatwierdzeniem planu spłaty. Czy będzie lepiej jak spiszę umowę kupna samochodu z żoną i dopiero wtedy to zgłosić? bo tylko ubezpieczalnia wie, bo to z automatu, bo zgłosił poprzedni właściciel, co mam zrobić, proszę o pomoc…

  4. Witajcie, dużo się mówi o upadłości i też myślałam, że jest dla każdego… ale jednak nie. Jest wielu bajkopisarzy, ale na szczęście trafiłam na kogoś kompetentnego. W razie gdyby ktoś potrzebował fachowca podaje kontakt [moderacja]. Pozdrawiam

  5. Jak wymusić na bankach oświadczenie, że spłaciłam długi podczas upadłości konsumenckiej? Chodzi o sprawy po zakończeniu postępowania upadłościowego. W toku postępowania upadłościowego zostały zapłacone wszystkie wierzytelności uznane przez syndyka i Sąd, wierzyciele się nie odwoływali. Pieniądze zostały przelane na konta wierzycieli 5.10.2018 r., a oni (banki) do tej pory tego nie rozliczyli i w nieuznanej części figuruję jako dłużnik i nie mogę otrzymać pisma stwierdzającego, iż nie mam wobec nich żadnych zobowiązań. Jak mogę wymóc na bankach, aby to zrobiły? korespondencje prowadzę od kwietnia 2019 r. Jest to dla mnie ważne, ponieważ w razie śmierci wierzyciele mogą się upominać od rodziny spłaty długów, a nikt nie będzie wiedział, o co chodzi. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej, abym mogła od banków żądać wydania zaświadczenia o spłacie długów. Banki są ponad prawem – postanowienie Sądu nic nie znaczy.

Comments are closed.