Upadłość konsumencka – PEŁNOMOCNIK z urzędu czy z kancelarii?!

Witam, mam długi nie do spłacenia, przygotowuję się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Stąd nasunęły mi się dwa pytania, chodzi o pełnomocnictwo w postępowaniu upadłościowym: czy warto zdecydować się na adwokata jako pełnomocnika w procesie ogłaszania upadłości konsumenckiej? czy też może być to pełnomocnik z urzędu?

Druga sprawa, o którą chcę zapytać, to ile adwokat bierze za upadłość konsumencką? czy zna może Pani wynagrodzenie za taką usługę? nie będę ukrywać, że mam dość duże problemy finansowe i nie stać mnie raczej na duże wydatki związane z ogłoszeniem upadłości.

Czy w ogóle pełnomocnik upadłego jest w stanie zrobić więcej niż ja sama? sporo czytałam o upadłości i wiele już wiem, ale że jest to mój pierwszy raz i wynik postępowania upadłościowego będzie rzutował na moją dalszą przyszłość, to chciałabym zrobić to możliwie jak najlepiej, dlatego rozważam pomoc pełnomocnika-adwokata. Pozdrawiam! Weronika.


Upadłość konsumencka – koszty

upadłość konsumencka pełnomocnictwo
Upadłość konsumencka pełnomocnictwo

Witaj Weronika, to o czym jeszcze nie wiesz o procesie upadłościowym, a o czym muszę Cię poinformować, to kumulacja ogromnego stresu, jaki czeka każdego upadłego podczas rozprawy/rozpraw sądowych.

Proces ogłaszania upadłości konsumenckiej jest bardzo stresujący, do tego trzeba pamiętać o różnych formalnościach procesowych, co często nie idzie w parze ze stresem, jaki wywołuje ogłoszenie upadłości.

W takim obliczu sytuacji wydawać by się mogło, że pomoc adwokata i pełnomocnictwo w postępowaniu upadłościowym będzie dobrym wyborem, tym bardziej że wynik procesu upadłościowego, tak jak pisałaś, rzutować będzie na resztę Twojego życia i Twoje dalsze losy.

Dodam jeszcze, że czasem bywa tak, że sąd rozpatrując Twój wniosek o upadłość konsumencką, dochodzi do wniosku, że w celu zweryfikowania jakichś niejasności lub nieścisłości, wzywa upadłego na rozprawę celem zweryfikowania jego zeznań i wyjaśnienie napotkanych nieścisłości.

W takich sytuacjach pomoc adwokata pełnomocnika jest niemal bezcenna, bo możesz szybko skonsultować się z wykwalifikowaną do tego osobą.

Ponadto, określenie pełnomocnik w słowniku języka polskiego oznacza osobę upoważnioną do działania w czyimś imieniu. Wtedy pomoc pełnomocnika, który jest zarazem specjalistą w dziedzinie prawa upadłościowego, stanowi ogromną wartość dodaną, która może przesądzić o sukcesie lub porażce w procesie upadłościowym. Merytoryczne wsparcie adwokata może więc tylko przybliżyć Cię do wygranej.

Kolejnym argumentem przeważającym za wynajęciem profesjonalnego pełnomocnika jest fakt, że cały ciężar przygotowania wniosku o upadłość konsumencką spoczywa wtedy na adwokacie.

A zatem wsparcie pełnomocnika podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej odciąży Cię nie tylko z dodatkowego stresu związanego z dopełnieniem formalności, ale i zaoszczędzisz też całkiem sporo czasu…

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką?

Zanim napiszę, ile kosztuje adwokat, wspomnę tylko o kosztach pobocznych w procesie ogłaszania upadłości, a więc samo złożenie wniosku to koszt jedynie 30 zł!

Jeśli upadły nie ma żadnego majątku, to koszty te pozostaną niezmienne, jeśli natomiast upadły ma jakiś majątek (samochód, działkę, mieszkanie, dom czy inny majątek), to wtedy koszty postępowania upadłościowego sąd pokryje ze sprzedaży tychże składników majątku dłużnika, oczywiście jest to zadanie dla syndyka.

Przechodząc do sedna sprawy, a więc do pytania: ile kosztuje pełnomocnik w procesie upadłościowym, odpowiedź tutaj nie jest prosta, bo koszty pełnomocnika zależeć będą od stopnia skomplikowania sytuacji dłużnika.

Mogę jednak napisać, że samo przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką przez wyspecjalizowane do tego celu kancelarie, to często koszt około 2.000 – 3.000 zł. Niestety prawo nie reguluje wysokości opłaty za przygotowanie takiego wniosku i cennik tutaj kancelarie ustalają sobie, jak tylko chcą.

… i jeszcze jedna ważna sprawa:

Bardzo często osoby zgłaszające się do takich kancelarii nie kwalifikują się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej z bardzo wielu różnych powodów. Wtedy można podjąć decyzję o przygotowaniu się do upadłości konsumenckiej.

Przygotowanie do upadłości może trwać np. 3 miesiące, a może też trwać i rok, wszystko jak się domyślasz, zależy od stopnia skomplikowania sprawy i oczywiście od samej sytuacji dłużnika.

Doradca upadłościowy kieruje wtedy postępowaniem dłużnika, aby ten później w oczach sądu miał jak największe szanse na sukces w procesie upadłościowym. W takich sytuacjach cena za pełnomocnictwo podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej może znacząco wzrosnąć. Cena pełnomocnika zależeć więc będzie od nakładu pracy, jaką musi on wykonać, aby upadłość klienta zakończyła się sukcesem.

Na czym polega pomoc pełnomocnika – adwokata?

Pomoc pełnomocnika można podzielić na 4 główne punkty:

  1. Pełnomocnik sprawdza i ocenia sytuację finansową dłużnika, analizując rodzaje długu, ich wysokość i inne ważne okoliczności poboczne.
  2. Następnie pełnomocnik sprawdza, czy dłużnik spełnia wszystkie kryteria upadłościowe w odniesieniu do jego sytuacji materialnej i finansowej.
    1. Czasem tak jak pisałam, dłużnik nie kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości i trzeba zastosować plan naprawczy, którym kieruje kancelaria, może to trwać od kilku miesięcy do nawet jednego roku.
  3. Pełnomocnik następnie sporządza wniosek o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
  4. A kiedy trzeba, pełnomocnik pojawia się na rozprawie sądowej i stanowi wsparcie dla upadłego.

Pełnomocnik z urzędu – upadłość konsumencka

Jak myślisz, czy dłużnik może ustanowić pełnomocnika z urzędu w toku postępowania upadłościowego? Niestety, studiując Prawo upadłościowe, nie natknęłam się na te kwestie, a więc trzeba zastosować tu zasady określone w kwestiach związanych z możliwością wyznaczenia pełnomocnika z urzędu dla konsumenta jako osoby fizycznej (art. 35 p.u. i art. 229 k.p.c. w zw. z art. 117 k.p.c.).

Oszczędzając Ci czytania przepisów kodeksu postępowania, cywilnego mogę przyznać, że ustanowienie pełnomocnika z urzędu w procesie upadłościowym jest możliwe na wniosek konsumenta.

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej zgłosić należy wraz z wnioskiem o zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych lub na osobnym wniosku na piśmie bądź też ustnie do protokołu, w sądzie, w którym sprawa się toczy lub ma być wytoczona.

Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w procesie upadłościowym musi zawierać oświadczenie dłużnika zawierające szczegółowe dane o:

  • stanie majątku,
  • stanie dochodów,
  • źródłach utrzymania,
  • stanie rodzinnym.

Sąd rozpatrując wniosek o przydzielenie pełnomocnika z urzędu, zgodzi się na jego udział, jeśli tego wymagać będzie prowadzona sprawa.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, ogłaszając upadłość konsumencką, możesz zdecydować się na pełnomocnika ze specjalistycznej kancelarii prawniczej, lub na pełnomocnika z urzędu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo Twoja sprawa jest skomplikowana, oraz od zasobności portfela. Same koszty postępowania upadłościowego osoby fizycznej nie są duże. Życzę Ci powodzenia w ogłoszeniu upadłości!

Wniosek o upadłość konsumencką

Źródło: Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze