Witam Panią i proszę o podpowiedź. Wraz z synem zawarliśmy umowę kredytu inwestycyjnego hipotecznego na zakup kamienicy do remontu. W trakcie remontu powstały wielkie nadużycia ze strony wykonawcy oraz naszego reprezentanta inspektora nadzoru.

Założona została sprawa karna, która do dzisiaj jest nie zakończona, a także sprawa cywilna przeciw obu sprawcom. Wyrok sądu jest na naszą korzyść lecz nie jest prawomocny, gdyż wykonawca się od wyroku odwołał.

Otrzymaliśmy nakazy płatnicze od głównego banku udzielającego kredytu. Obecnie mieszkam w domu córki na zasadzie służebności wieczystej. Dom został przekazany córce w 2012 roku. Zamierzam złożyć wniosek do sądu o uznanie upadłości konsumenckiej. Syn wniosek o upadłość już złożył.

Moje pytania:

  1. Czy komornik może wejść do domu, w którym mieszkam i zająć ruchomości znajdujące się w nim? Wszystko jest własnością córki.
  2. Czy komornik może wszcząć egzekucję komorniczą w momencie kiedy jest złożony do sądu wniosek o upadłość konsumencką?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.


Witam, odpowiadając na pierwsze pytanie pragnę wyjaśnić, iż zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, które mówią o procedurze egzekucyjnej komornik prowadzący postępowanie, którego celem jest przymusowe ściągnięcia długu ma prawo w toku podjętych działań dokonać zajęcia również ruchomości należących lub będących w posiadaniu dłużnika.

Aby przeprowadzić egzekucję z ruchomości – dokonać ich zajęcia, a następnie sprzedaży komornik nie potrzebuje żadnego dodatkowego wniosku wierzyciela ponad wniosek o wszczęcie egzekucji.

Zatem po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego – zlecenia egzekucji – komornik ma prawo, a nawet obowiązek, który nałożył na niego ustawodawca dokonać egzekucji również z ruchomości, jeżeli ten sposób egzekucji doprowadzi do ściągnięcia długu i zaspokojenia wierzyciela.

Zajęcie ruchomości – czy komornik może wejść do domu, który nie należy do dłużnika?

W myśl zapisom art. 845 kpc do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję.

Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.

Aby mogło dojść do zajęcia ruchomości takich jak np: meble, sprzęt AGD, RTV, obrazy, czy biżuteria – komornik ma prawo wejść do mieszkania, które dłużnik zajmuje sam lub z innymi osobami, nawet jeśli mieszkanie to do niego nie należy (nie stanowi własności dłużnika).

Przeszukanie mieszkania przez komornika

Dodatkowo komornik ma prawo przeprowadzić dokładne przeszukanie pomieszczeń. Mówi o tym art. 814 § 1 kpc w brzmieniu: Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki.

Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się oddalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.

Zatem, komornik może wejść również do domu córki, ma do tego prawo na podstawie wyżej cytowanych przepisów. Nie powinien jednak dokonać zajęcia przedmiotów które nie należą do dłużnika.

Dlatego jeśli dojdzie do sytuacji, w której komornik „odwiedzi” Was w domu należy poinformować go, że wszystkie rzeczy, które się w tym domu znajdują stanowią wyłączną własność córki.

Jeżeli jednak doszło by do sytuacji, kiedy komornik pomimo wyjaśnień z Waszej strony zajmie ruchomości należące do właścicielki domu, to córce przysługuje powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu spod egzekucji o którym mówi art. 841 kpc:

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Powództwo, o którym mowa powyżej wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzona jest egzekucja (tak: art. 843 § 1 kpc).

Upadłość konsumencka a egzekucja komornicza

Odnosząc się do drugiego pytania niestety nie mogę udzielić takiej odpowiedzi na jaką czekaliście.

O ile ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej dłużnika prowadzi do umorzenia prowadzonych przeciwko niemu postępowań egzekucyjnych, to już samo złożenie wniosku nie może prowadzić do tego samego. Nie ma bowiem pewności, że sąd uzna zasadność wniosku i orzeknie zgodnie z żądaniem dłużnika.

Z doświadczenia wiem, że sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej potrafią trwać wiele miesięcy, także radzę uzbroić się w cierpliwość, a z komornikiem spróbować się porozumieć.

Jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna, komornik już po kilku miesiącach powinien umorzyć postępowanie z uwagi na niemożność ściągnięcia długu i aby w toku sprawy nie doszło do „pomyłek” takich, jak zajęcie majątku, który nie należy do dłużnika ważne, by już od samego początku postępowania egzekucyjnego dłużnik z komornikiem współpracował.

Uważam, że korzystniej jest udać się do kancelarii komorniczej, złożyć stosowne oświadczenia, wyjawić dochody i określić posiadany majątek niż czekać, aż komornik sam się pofatyguje i zapuka do naszych drzwi. Należy pamiętać, że komornik, to również człowiek i można zawrzeć z nim ugodę. Życzę powodzenia oraz pomyślnego zakończenia wszystkich spraw!

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Dodaj do koszyka

Formularz zamówienia

NazwaCena
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty opłaty abonamentu RTV10 zł
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

 

Artykuły, które musisz przeczytać:

[0]
możesz dodać do koszyka kolejny formularz lub przejść do finalizacji transakcji
0.00 zł Zapłać

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
0 Udostępnień