[SPRAWDŹ] Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej!

Dzień dobry, chciałbym zapytać, ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Mam długi nie do spłacenia, spełniam wszystkie warunki, aby upadłość ogłosić, jestem niewypłacalny.

Nie mam majątku i z każdym miesiącem moje długi są coraz większe przez karne odsetki, monity z firm pożyczkowych i opłaty firm windykacyjnych i koszty egzekucyjne – nie wygląda to dobrze, a będzie jeszcze gorzej. Dlatego chcę ogłosić upadłość konsumencką… ile to będzie trwać?


Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej!

Oddłużanie przez ogłoszenie upadłości to dość złożony proces, a sam przebieg tego procesu zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest Twoja sytuacja finansowa i życiowa. Na ogół proces upadłościowy dzieli się na 3 etapy:

  1. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej
  2. Postępowanie upadłościowe właściwe
  3. Plan Spłaty Wierzycieli

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o upadłość?

Pierwszą rzeczą, z jaką przyjdzie Ci do czynienia, będzie przygotowanie i złożenie wniosku o upadłość. Gdy już złożysz w sądzie wniosek, sąd ma obowiązek, aby wydać postanowienie w ciągu 2 miesięcy od daty wpłynięcia wniosku.

Art. 27. Pr. upadłościowe Tryb rozpoznawania sprawy o ogłoszenie upadłości

Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Najczęściej bywa jednak tak, że wnioski o upadłość są niekompletne i sądy wzywają do uzupełnienia braków,  lub dostarczenia dodatkowej dokumentacji, co oczywiście wydłuża proces na tym etapie.

Po skompletowaniu przez sąd wszystkich dokumentów dochodzi do wysłuchania dłużnika na posiedzeniu sądowym. Cały więc proces rozpatrzenia wniosku o upadłość nie powinien zająć więcej niż 4 miesiące.

Ile trwa spieniężenie majątku i samo postępowanie upadłościowe właściwe?

Jeśli sąd przychyli się do Twojej prośby o upadłość, to upadły posiadający jakiś majątek, poddany zostanie analizie i spieniężeniu tego majątku. A więc dojdzie do likwidacji Twojego majątku, celem zaspokojenia wierzycieli w jak największym stopniu.

Ustalenie masy upadłościowej trwa tyle, ile syndyk będzie potrzebował czasu. Jeśli Twój majątek byłby ciężki do zbycia, to ten etap likwidacji majątku może trwać nawet ponad rok. Jeśli jednak tak jak piszesz – nie masz żadnego majątku, to etap ten nie powinien trwać dłużej niż pół roku.

Ile trwa plan spłaty wierzycieli i oddłużenie przez umorzenie długów?

Ostatni etap procesu upadłościowego to plan spłaty wierzycieli i oddłużenie (umorzenie długów). Sam plan spłaty może trwać nie dłużej niż 3 lata. Jednak to, czy sąd taki plan spłaty na Ciebie narzuci, czy też nie, zależy od Twoich możliwości finansowych.

Jeśli więc zarobki masz bardzo niskie i ledwo wiążesz koniec z końcem, to najprawdopodobniej sąd nie nakaże Ci spłacać wierzycieli, bo nie masz przecież z czego ich spłacać.

Plan spłaty wierzycieli przewidziany jest raczej dla osób, które mają dochody na dobrym poziomie, a mimo to nie są w stanie spłacać swoich długów.

Podsumowanie

Ile trwa ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Upadłość konsumencka może trwać rok, a nawet kilka lat, wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej i materialnej. Bez względu jednak na to ile to postępowanie upadłościowe będzie trwać, warto na ogłoszenie upadłości się zdecydować.

Ważna kwestia:

Twoja sytuacja finansowa i życiowa polepszy się znacznie wcześniej, a więc już w trakcie procesu upadłościowego, bo gdy sąd przychyli się do Twojego wniosku, umilkną wszystkie telefony od pożyczkodawców i firm windykacyjnych, zakończone też zostaną działania komorników. Szybciej niż myślisz, zyskasz tzw. święty spokój.

Bez względu więc na to, ile trwać będzie proces upadłościowy, warto na ten krok się zdecydować, jeśli nie widzisz realnych szans na spłatę swoich długów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (zobacz tekst ujednolicony), w szczególności art. 4911-23

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze