Jak dowiedzieć się o swoich wierzycielach? jak ich znaleźć?

Jak dowiedzieć się o swoich wierzycielach? jak ich znaleźć? jak sprawdzić swoje zadłużenie? Nie mieszkam tam, gdzie przychodziły korespondencje. Jestem bardzo zadłużona, mam w chwili obecnej 8 spraw u komornika, dużo spraw się toczy przeciwko mnie. Mam ze 13 chwilówek Provident, Vivus itd. KRD czy BIK, czy BIG nie za bardzo przedstawia cały obraz mojego zadłużenia.

Pragnę złożyć wniosek o upadłość konsumencką, ale nie mam danych wszystkich wierzycieli. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.


Jak znaleźć wierzycieli?

Witaj, ewidentnie z tego, co napisałaś wynika, że gdzieś po drodze bardzo się pogubiłaś i w konsekwencji wpadłaś w tzw. pętlę zadłużenia.

I rzeczywiście, jeśli nie jesteś w stanie doliczyć się swoich wierzycieli i wysokości zadłużenia, ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jednak to o czym musisz wiedzieć, to fakt, że sąd nie uwzględni twojego wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli jedyną twoją „linią obrony” będzie utrata płynności finansowej spowodowana spiralą długów, czyli zaciąganiem kolejnych zobowiązań celem uregulowania poprzednich i tym samym powiększanie długów.

Mam jednak nadzieje, że twój plan oddłużenia się ziści i że przedstawisz inne okoliczności, na podstawie których sąd będzie mógł orzec zgodnie z twoim wnioskiem, zwalniając cię tym samym od obowiązku zapłaty wszystkich długów.

Nie wiem ile mam długów – jak odszukać swoich wierzycieli?

Jednakże wracając do meritum sprawy, czyli twojego pytania – jak ustalić wierzycieli?

Moim zdaniem powinnaś na początku spróbować na spokojnie w domu usiąść i w koncentracji spróbować samodzielnie zrobić listę pożyczek, kredytów, chwilówek i innych zobowiązań, jakie kiedykolwiek zaciągałaś.

Spróbuj przypomnieć sobie, jak najwięcej w kwestii nieuregulowanych zobowiązań – nazwę instytucji, która udzieliła ci „wsparcia finansowego”, przybliżoną datę zawarcia umowy i kwotę zobowiązania.

Następnie przejrzyj wszystkie dokumenty, jakie obecnie posiadasz – umowy, wezwania do zapłaty, korespondencje z sądów i listy od komorników.

Dane z dokumentów spróbuj przełożyć na sporządzoną wcześniej listę, porównując wierzycieli i wysokość roszczenia.

Z pewnością, jeśli się przyłożysz, w ten prosty sposób uda ci sporządzić przynajmniej częściową listę wierzytelności.

Informacje o długach z BIK, BIG i RDN

W dalszej kolejności możesz pobrać dane dotyczące twoich zobowiązań przetwarzane przez:

…rejestrując się na właściwych stronach tych instytucji.

Korzystając z powyższych rejestrów, powinnaś odnaleźć kolejne wierzytelności pochodzące m.in. z pożyczek, kredytów, chwilówek, linii kredytowych, kart debetowych.

Czy w sądzie dowiem się o swoich długach?

To, co jeszcze możesz zrobić samodzielnie, to wykonać kontakt do sądu właściwego według miejsca twojego zamieszkania – Sąd Rejonowy Wydział Cywilny i zapytać o prowadzone przeciwko tobie sprawy o zapłatę.

Duża część spraw tego typu trafia do tzw. e-sądu w Lublinie, który rozpoznanie pozwy o zapłatę w elektronicznym postępowaniu upominawczym, dlatego, aby ustalić, czy i tu nie toczyły się żadne sprawy dotyczące twojej osoby, należałoby wykonać telefon i do tego sądu.

Niestety powód ma prawo złożyć pozew w postępowaniu upominawczy w wybranym przez siebie sądzie np. w miejscu działania firmy windykacyjnej, czy kancelarii pełnomocnika, dlatego pomimo kontaktu z sądem swojego miejsca zamieszkania i e-sądem w Lublinie może się zdarzyć tak, że jeszcze gdzieś w Polsce inny sąd prowadził sprawę przeciwko tobie, o której nie wiesz i na chwilę obecną nie będziesz w stanie kwestii tej ustalić.

Odzyskanie korespondencji

Jeśli wciąż pamiętasz adres, pod którym mieszkałaś, zaciągając zobowiązania, to przecież nic nie szkodzi, aby pojechać pod dawny adres zamieszkania i zapytać, czy jest tu może jakaś korespondencja do Ciebie?

Możesz zdziwić się, ale niektórzy ludzie gromadzą taką korespondencję należącą do osoby, która kiedyś mieszkała pod tym samym adresem. Część osób z pewnością wyrzuca takie listy do śmieci, ale jeśli masz możliwość odwiedzić swój stary adres zamieszkania, to naprawdę warto to zrobić…

Długi w Provident, Vivus

Piszesz, że posiadasz masę chwilówek w firmach typu Provident, ale nie wiesz, ile ich może być. Dlatego dobrą opcją jest wystosowanie do tych firm pism z prośbą o udzielenie informacji w przedmiocie zaciągniętych tam zobowiązań.

Lista wierzycieli, a wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Wiem, w tym momencie może wydawać ci się, że przed tobą trudna droga. Możesz myśleć również, że nie będziesz w stanie sporządzić listy wierzycieli, tym bardziej że będziesz miała przy tym multum pracy.

Jednak nie masz innego wyjścia. Jeśli myślisz o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką, to musisz mieć porządek w dokumentach.

Składając wniosek do sądu, zmuszona będziesz załączyć do niego umowy kredytowe, wypowiedzenia tych umów, harmonogramy spłat, wezwania do zapłaty, wydane przez sądy nakazy zapłaty, wyroki, pisma komornicze itd.

Tak więc, by móc uzyskać oddłużenie, będziesz musiała wykazać się zaangażowaniem i determinacją. Od twojej staranności zależeć będzie zakres umorzonych długów.

Musisz pamiętać, że składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jesteś zobowiązana do wskazania wszystkich wierzycieli, a jeżeli którykolwiek z wierzycieli zostanie przez ciebie pominięty, sąd może uznać to za rażące niedbalstwo i nie odsłużyć cię w tym zakresie.

Będzie jednak inaczej jeśli uprawdopodobnisz, że z przyczyn od siebie niezależnych nie byłaś w stanie wciągnąć danego wierzyciela na sporządzoną we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej listę wierzytelności.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że poradzisz sobie ze wszystkim, sporządzisz listę wierzycieli, złożysz wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i w końcu odzyskasz spokój.

Wg mnie najlepszą metodą, aby sprawdzić, jakich masz wierzycieli, jest przypomnienie sobie w skupieniu nazwy firm pożyczkowych i banków. Następnie musiałabyś wykonać telefon do każdej firmy z osobna i zapytać, czy masz u nich długi, niech sprawdzą dla Ciebie jego wysokość.

Życzę powodzenia i trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie wszystkich twoich spraw!

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Jak dowiedzieć się o swoich wierzycielach? jak ich znaleźć?”
  1. Chodzi o ustalenie listy wierzycieli. Konto bankowe jest zajęte przez komorników. Jest kilka spraw i do każdej jest podana sygnatura akt oraz nr. i nazwisko i imię komornika. Jak na podstawie tych danych ustalić czego i jakich wierzycieli dotyczą sprawy? Czy muszę zgłosić się listownie, czy telefonicznie do komorników? Czy można uzyskać te dane na e-maila?

Comments are closed.