Czy mogę wnioskować zawieszenie egzekucji na czas leczenia w chorobie?

Dzień dobry. Mam zajęcie komornicze na kwotę 6.800 zł, spłacam w miarę możliwości. W grudniu 2018 r. zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy obu piersi, w styczniu przeszłam operacje, a od 25.02.2019 mam chemię co trzy tygodnie. Od stycznia jestem na zasiłku chorobowym 1280 zł. Mam też inne zobowiązaniami i muszę dzielić. Dziś do moich rodziców przyszło pismo od komornika, informujące o moim długu dodam, że nie mieszkam z rodzicami 26 lat.

Zadzwoniłam do komornika co to za pismo i powiedział, że wysłał to pismo, bo niby współpracowałam z nimi. Nie rozumiem, jak można współpracować z własnymi rodzicami? A tak w ogóle skąd komornik miał adres do nich? Czy komornik miał prawo wysyłać takie pismo do moich rodziców (rodzice są już po 70) Czy mogę wnioskować zawieszenie egzekucji na czas leczenia w chorobie? Z poważaniem Edyta.


Witaj Edyto, na wstępie pragnę ci napisać, iż gorąco trzymam kciuki za ciebie i wierzę, że wszystko potoczy się, jak należy, wygrasz walkę z chorobą i odzyskasz stabilizację finansową. Mam nadzieję również, że spotkasz na swojej drodze ludzi, którzy pomogą ci przejść spokojnie ten trudny dla ciebie okres. Teraz jednak musisz znaleźć siłę nie tylko na pokonanie raka, ale również na to, by móc pozbyć się długów.

Egzekucja z zasiłku chorobowego i zasiłku rehabilitacyjnego – kwoty wolne od zajęcia

Z zasiłku chorobowego, który obecnie otrzymujesz w kwocie 1 280 zł miesięcznie, komornik może śmiało dokonywać potrąceń.

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych art. 140 potrącenia z zasiłku chorobowego mogą być dokonywane w następujących granicach:

  1. świadczeń alimentacyjnych do wysokości 60% świadczenia;
  2. należności egzekwowanych związanych z odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, do wysokości 50% świadczenia;
  3. innych egzekwowanych należności do wysokości 25% świadczenia.

Zatem, z kwoty którą obecnie pobierasz, potrąceniu komorniczemu podlega 25%. Jednak oprócz procentowego ograniczenia egzekucji z zasiłku chorobowego ustawodawca wprowadził kwotę wolną od zajęcia, która na 2019 roku wynosi 825 zł – podana kwota ma podlegać corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent.

Podobne ograniczenie egzekucji znajdzie zastosowanie do zasiłku rehabilitacyjnego, z którego zapewne będziesz korzystać w przyszłości, kiedy utracisz prawo do zasiłku chorobowego (czerwiec 2019 roku).

Jak widzisz, musisz liczyć się z tym, że jeśli komornik dobierze się do twojego zasiłku chorobowego, to do dyspozycji pozostanie ci mniej niż 1 000 zł miesięcznie. Są to rzeczywiście małe pieniążki, licząc, że do uregulowania masz inne długi. Uważam jednak, iż musisz zadbać o to, by już żadne inne zobowiązanie nie trafiło do komornika, bo pamiętaj, że postępowanie egzekucyjne generuje znaczne koszty komornicze, które w konsekwencji ponosi dłużnik.

Komornik informuje o egzekucji rodziców dłużnika, czy takie działanie jest właściwe?

Odnośnie pisma od komornika, które dotarło do twoich rodziców, to muszę napisać, że skoro nie znam jego treści, to trudno mi jest się do niego odnieść. Zakładam jednak, że być może rodzice prowadzili kiedyś działalność gospodarczą, a ty byłaś zgłoszona do ZUS jako współprowadząca. Ta informacja trafiła z ZUS do komornika, w konsekwencji czego komornik wystosował do rodziców pismo z informacją o zajęciu ewentualnego wynagrodzenia z pracę.

Uważam jednak, że jeśli nie mieszkasz z rodzicami i nie prowadzisz z nimi żadnego biznesu, to komornik nie powinien w żadnym razie informować ich o twoich sprawach. Dla spokoju rodziców, osób starszych jak piszesz, warto jednak dokładanie zaznajomić się z treścią listu, bo być może wynika z niego jakieś zobowiązanie. Sprawdź proszę, czy komornik nie zobowiązał rodziców do złożenia wyjaśnień.

Co prawda, skoro rodzice nie są twoimi pracodawcami, to nie powinni być też przez organ egzekucyjny niepokojeni, ale jeśli mają złożyć jakiekolwiek wyjaśnienia, najlepiej będzie, jeśli to zrobią, by zakończyć temat. W odpowiedzi do komornika można oczywiście jasno podkreślić fakt, iż sprawa rodziców nie dotyczy i nie życzą oni sobie więcej pism w tej sprawie od komornika.

Czy mogę wnioskować zawieszenie egzekucji na czas leczenia w chorobie?

O zawieszeniu egzekucji na wniosek dłużnika traktuje art. 820 kpc. i następne.

Jak wynika z przepisu, dłużnik może wnosić o zawieszenie postępowania egzekucyjnego m.in. w sytuacji, kiedy ma zastrzeżenia co do prawidłowości uzyskania tytułu wykonawczego (brak doręczenie orzeczenia). Żaden z przepisów nie przewiduje zawieszenia egzekucji na podstawie zasad słuszności, a na takie wypadałoby się powoływać w twojej sprawie.

Oczywiście ciężka choroba, bez wątpienia wpłynęła na twoją możliwość zarobkowania. Nie widzę jednak prawnych możliwości, by uzyskać zawieszenie postępowania egzekucji na czas leczenia w chorobie.

Jedynie to, co mogę ci polecić, to kontakt z wierzycielem.

Spróbuj porozumieć się z inicjatorem postępowania egzekucyjnego, przedstawiając mu swoją sytuację, dokładnie taką, jaka jest. Być może uda ci się wynegocjować porozumienie / ugodę – czy to w formie zawieszenia postępowania egzekucyjnego, czy też w postaci spłaty części długi i umorzenie pozostałej.

Zastanów się nad możliwością pożyczki od rodziców. Być może oni zechcą wesprzeć Cię w problemach i przekażą ci pieniążki, dzięki którym pozbędziesz się komornika.

Upadłość konsumencka – choroba dłużnika i zasady słuszności

Na koniec chcę jeszcze dodać, iż od pewnego czasu w Polsce, dłużnik ma szansę starać się o uzyskanie oddłużenia, składając wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Co prawda ty piszesz o niewielkich długach, jednak straciłaś płynność finansową na skutek poważnej choroby, która wymaga teraz długotrwałego leczenia i która na pewien czas wyeliminowała cię z rynku pracy. Dlatego wniosek o upadłość konsumencką oparty na zasadach słuszności może spotkać się z uznaniem sądu. Rozważ tę możliwość, bo być może w ten sposób wyjdziesz z kłopotów finansowych!

W tym miejscu pragnę polecić Ci kilka artykułów, które powinnaś przestudiować, będą to artykuły dotyczące upadłości konsumenckiej i warunków, jakie trzeba spełnić, by sąd oddłużył Cię z zobowiązań, które obecnie posiadasz. Oto one:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze