Po śmierci matki ZRZEKŁA się jej długów a i tak MUSI je spłacać?!?!?

Po śmierci mojej matki długi za czynsz i inne zobowiązania komornicze przeszły na moją siostrę, mimo że siostra zrzekła się spadku, spłaca to długi czas. Ja przez przypadek dowiedziałam się o zaistniałej sytuacji …w tej chwili siostra ma 3 komorników i żadnych realiów, aby pozbyć się tych długów za czynsz…

Próbowaliśmy ogłosić upadłość konsumencką, lecz sąd odrzucił wczoraj wniosek… Jest jej bardzo ciężko, gdyż jest wdową od 7 lat… mąż miał wypadek śmiertelny w pracy, została wtedy z dwójką małych dzieci.


Dziedziczenie długów

Witaj, z tego, co piszesz, wynikają pewne nieścisłości, już nawet w kwestii odpowiedzialności za długi spadkowe, dlatego radzę skontaktować się z prawnikiem, który zapozna się z waszą sytuacją i spróbuje, chociażby doradzić, czy jest jakakolwiek możliwość pozbycia się, choć części zobowiązań.

Pamiętaj, że prawo dopuszcza możliwość zawarcia porozumienia dłużnik- wierzyciel.

Natomiast co do długów czynszowych, zobowiązany do zapłaty może starać się o umorzenie części należności lub rozłożenie długu czynszowego na raty. Warto zająć się sprawą głębiej i ustalić, czy nie ma innej możliwości niż egzekucja prowadzona przez komornika.

Wniosek o umorzenie długu czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Wniosek o rozłożenie na raty długu czynszowego

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Odrzucenie przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Odnosząc się do sprawy sądowej z wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to jeżeli było tak jak piszesz, że sąd odrzucił wniosek siostry, to oznacza to tyle, że sprawa nie została poddana merytorycznej ocenie sądu.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe, sąd może zażądać od wnioskodawcy zaliczki na wydatki w postępowaniu w przedmiocie ogłoszenia upadłości pod rygorem odrzucenia wniosku.

Jeżeli siostra nie uiściła kwoty, do której zapłaty została zobowiązana przez sąd, to na skutek jej bierności sąd wydał postanowienie o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez wdawania się w ocenę czy wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Jeżeli sąd odrzucił wniosek siostry na podstawie art. 31 ustęp 1 punkt 1 ustawy lub na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, to ma ona prawo złożyć kolejny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Siostra musi jednak przygotować się na ewentualne koszty, które wynikną w toku sprawy.

Oddalenie wniosku o upadłość konsumencką

Jeżeli jednak pomyliłaś terminy i myśląc „sąd oddalił” napisałaś „sąd odrzucił”, to znaczy, że sprawa z wniosku siostry odbyła się, a sąd niestety nie znalazł przesłanek, by orzec upadłość konsumencką.

Na postanowienie sądu przysługuje siostrze zażalenie, które należy wnieść do sądu okręgowego – sąd drugiej instancji – za pośrednictwem sądu, który prowadził sprawę w pierwszej instancji w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia postanowienia, jeśli w sprawie odbyło się posiedzenie lub w terminie 7 dni o daty otrzymania postanowienia o oddaleniu upadłości konsumenckiej wraz z uzasadnieniem. Od zażalenia pobierana jest opłata sądowa w kwocie 200 zł.

Na koniec dodam od siebie, że jeżeli siostra rzeczywiście ma trudności finansowe oraz widnieje wizja, że nie będzie w stanie uregulować swych długów, to warto starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nawet składając zażalenie do sądu drugiej instancji.

Ważne jednak, by siostra otrzymała profesjonalną pomoc prawną, tak by nie musiała sama błądzić po omacku w zawiłych i być może niezrozumiałych dla niej przepisach prawnych.

Jeśli nie stać was na pokrycie kosztów prawnika, to przy każdej gminie działają nieodpłatne punkty pomocy prawnej – może warto tam poszukać wsparcia.

Radziłabym naprawdę skorzystać z pomocy prawnika, bo mimo odrzucenia spadku po zmarłej matce, siostra Twoja spłaca długi, których spłacać nie powinna (pomijam już kwestię długu czynszowego), bardziej chodzi mi tutaj o zobowiązania komornicze, które na nią przeszły po śmierci matki.

Trzymam kciuki za rozwiązanie waszych problemów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

[sc name=”dol-artykulu”]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze