Upadłość konsumencka – CENNIK + wyceny kancelarii prawniczych

Dziś dowiesz się: ile faktycznie kosztuje upadłość konsumencka, podszyłem się nawet pod osobę udającą chęć ogłoszenia upadłości i podpytałem kilka kancelarii prawniczych i firm oddłużeniowych o wycenę usługi, więc rozsiądź się wygodnie i przeczytaj cały poradnik od deski do deski!

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wyjście z długów przez skorzystanie z możliwości, jaką jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednakże spora część dłużników, nie realizuje swoich planów oddłużeniowych, obawiając się obowiązku poniesienia kosztów związanych ze sprawą upadłościową.

Ile kosztuje upadłość konsumencka oraz ile za reprezentację w sprawie upadłościowej weźmie adwokat, to najczęściej zadawane przez dłużników pytania.

W niniejszym poradniku postaram się przybliżyć koszty upadłości konsumenckiej, poczynając od tego, jaki jest koszt sporządzenia wniosku o upadłość konsumencką, poprzez ogólną analizę kosztów upadłości konsumenckiej.

Pierwsze wydatki w sprawie o upadłość

upadlosc-konsumencka-koszt

Pierwszym etapem postępowania oddłużeniowego jest uzyskanie przez dłużnika pozytywnego rozstrzygnięcia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o ogłoszenie przez sąd upadłości konsumenckiej, podlega opłacie skarbowej w kwocie 30 zł. Nie jest to duży wydatek i może być jedynym kosztem dłużnika w sprawie upadłościowej, jeżeli ten zdoła samodzielnie przygotować wniosek oraz jego załączniki, a następnie będzie w stanie należycie reprezentować swoje interesy przed sądem podczas rozpraw.

Niestety przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może wydać się skomplikowaną czynnością dla osób nieobeznanych w procedurze prawniczej.

W takie sytuacji, aby uniknąć błędów, a tym samym, by nie stracić szansy na oddłużenie, analizę sytuacji materialnej, możliwość uzyskania oddłużenia oraz przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto zlecić wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.

Jaki jest koszt sporządzenia wniosku o upadłość konsumencką?

Na rynku prawniczym, nie obowiązuje stały cennik usług, jak to ma miejsce np. dla usług notarialnych. Dlatego koszt sporządzenia wniosku o upadłość konsumencką może się znacznie różnić.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na okoliczność, że większe kancelarie, z siedzibą w dużych miastach oraz doświadczeni i renomowani adwokaci, mają ceny znacznie wyższe, niż kancelarie w małych miejscowościach, czy adwokaci dopiero co rozpoczynający swoją praktykę. Dlatego za ich usługę dłużnik zapłaci znacznie więcej.

Jednakże nie można wykluczyć, że lepszą obsługę zaoferuje młody prawnik specjalizujący się właśnie w upadłości konsumenckiej, niż doświadczony adwokat.

W niedużej kancelarii prawniczej analiza sprawy pod kątem upadłości konsumenckiej oraz przygotowanie wniosku do sądu może kosztować nie więcej niż kilkaset złotych (200 zł analiza sprawy, 300 zł przygotowanie wniosku).

W dużej kancelarii rozmowa na temat oddłużania może być kontynuowana dopiero po uregulowaniu opłaty, w wysokości kilkuset złotych. Natomiast przygotowanie wniosku upadłościowego, będzie dodatkowym dla dłużnika, znacznym kosztem.

Na rynku funkcjonują również firmy oferujące pomoc w oddłużaniu. Niestety wielokrotnie są to podmioty, które nie zatrudniają prawników, a jedynie udają specjalistów. Za swoją pomoc żądają jednak kwot przybliżonych do adwokatów.

Zlecając przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zewnętrznym podmiotom, warto więc sprawdzić, czy wybrana osoba, to na pewno adwokat lub radca prawny, lub co najmniej absolwent prawa.

Upadłość konsumencka, a zwolnienie od kosztów sądowych

Niekiedy sytuacja dłużnika jest na tyle skomplikowana, że pomoc profesjonalnego pełnomocnika w uzyskaniu upadłości konsumenckiej może okazać się nieodzowna.

Przede wszystkim w sprawach, kiedy istnieje ryzyko, że sąd nie uwzględni wniosku dłużnika – długi powstałe z winy dłużnika lub jego rażącego niedbalstwa (hazard, alkoholizm, życie ponad stan).

Wybór adwokata do prowadzenia sprawy upadłościowej może również pozwolić uniknąć dodatkowych kosztów. Musimy pamiętać, że oprócz opłaty od przygotowania wniosku, w dalszej kolejności sąd może nałożyć na dłużnika obowiązek pokrycia wydatków w sprawie, w tym wynagrodzenia syndyka.

W sprawie skomplikowanej, z dużą masą upadłościową, koszty sprawy mogą sięgnąć nawet 10 000 zł.

Posiadając profesjonalnego pełnomocnika, dłużnik może zwiększyć swe szanse uniknięcia dodatkowych wydatków.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie upadłościowej, dłużnik może uzyskać, składając stosowny, dobrze uargumentowany i poparty dowodami wniosek.

Ile kosztuje prawnik w upadłości konsumenckiej?

Ile adwokat bierze za upadłość konsumencką, podobnie jak przy wynagrodzeniu za przygotowanie wniosku zależy od kilku czynników.

Na rynku możemy spotkać kancelarie, które oferują całościową obsługę zadłużonego klienta za nie mniej niż 2 000 zł (analiza sprawy, przygotowanie i złożenie w sądzie wniosku o ogłoszenia upadłości konsumenckiej, reprezentacja w sprawie).

Znaleźć można również kancelarie adwokackie, których ceny za sprawę upadłościową rozpoczynają się od 5 000 zł w górę…

Prawdziwa wycena kancelarii prawniczej

Pozwoliłem sobie podać się osobę szukającą pomocy przy prowadzeniu całego kompleksowego postępowania egzekucyjnego i skierowałem swoje zapytanie do około 15 kancelarii i firm oddłużeniowych, oto kopia treści mojego zapytania, które wszędzie składałem:

Dzień dobry,

chcę zapytać o koszty z jakimi muszę się liczyć korzystając z pomocy Państwa kancelarii, szybko opiszę swoją sytuację finansową i bardzo prosiłbym na początek naszej współpracy o określenie kosztów poprowadzenia mojego postępowania upadłościowego.

– Długi w chwilówkach i bankach łącznie na około 250 000 zł.
– Zarobki to najniższa krajowa.
– Nic nie posiadam, wynajmuję mieszkanie.
– Do długów doszło przez kiedyś przeze mnie prowadzoną firmę.
– Pogrążyłem się w długach zaciągając kolejne zobowiązania na spłatę tych poprzednich.
– Mam 52 lata i nie widzę szans na spłatę moich długów, które cały czas rosną.

Jak do tej pory otrzymałem tylko 3 odpowiedzi spośród 15 wysłanych (czyżby nawał pracy?):

 

Upadlosc-konsumencka-cennik

druga odpowiedź:

ile-kosztuje-ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej

i trzecia odpowiedź:

ile-kosztuje-upadlosc-konsumencka

Jak widzicie, tanio nie ma i koszty prowadzenia postępowania upadłościowego zaczynają się od 2500 zł, ale często są to nawet 4000 zł.

Upadłość konsumencka – koszty, które musi ponieść dłużnik

Sama sprawa oddłużeniowa może kosztować dłużnika kilka tysięcy złotych. Przy czym należy pamiętać, że osoba w trudnej sytuacji materialno-bytowej (chora, niedołężna, w sędziwym wieku, mająca na utrzymaniu dzieci lub innych członków rodziny), może uniknąć dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym, składając wniosek o zwolnienie od kosztów w sprawie.

Nie uzyskując jednak zwolnienia od kosztów, dłużnik musi liczyć się z potrzebą pokrycia:

  • opłaty od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – 30 zł
  • wynagrodzenia syndyka – od 2 000 do 10 000 zł w zależności od wysokości funduszów masy upadłości, stopnia zaspokojenia wierzycieli, nakładu pracy, zakresu czynności podjętych w postępowaniu, stopnia ich trudności oraz czas trwania postępowania
  • wydatków w sprawie m.in.:
    • wynagrodzenie kuratora, jeżeli został ustanowiony (od kilkuset złotych wzwyż, w zależności od nakładu pracy)
    • zwrot kosztów poniesionych w sprawie przez wierzyciela, jeżeli sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
    • zaliczka, jeśli sąd zarządzi jej uiszczenie, w wysokości do jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, które obecnie wynosi 5367,71 zł.

Powyżej wymienione wydatki mogą zostać przez sąd umorzone, a dłużnik zwolniony z obowiązku ich pokrycia. Zatem, to ile kosztować będzie upadłość konsumencka, zależeć będzie od stopnia zaangażowania w sprawę dłużnika lub jego pełnomocnika.

Ile kosztuje upadłość konsumencka z adwokatem i bez – podsumowanie

Przy dobrej koniunkturze, dłużnik może przejść przez upadłość konsumencką bez ponoszenia dodatkowych kosztów – przy całkowitym lub częściowym zwolnieniu od kosztów sądowych.

Decydując się na zaangażowanie do sprawy profesjonalnego pełnomocnika, wydatki związane z oddłużeniem mogą wzrosnąć o kilka tysięcy złotych.

Wybierając do sprawy adwokata, warto zapoznać się z jego cennikiem oraz doświadczeniem w prowadzeniu spraw upadłościowych. Jest, to o tyle istotne, że dobra usługa prawna nie musi wiązać się z wysokim wynagrodzeniem adwokata. Warto też sprawdzić opinie o adwokaci, albo całościowo, opinie o firmie oddłużeniowej.

Jeśli zamierzasz samemu ogłosić upadłość, to skorzystaj z poniższego wzoru wniosku, oraz z przykładu wypełnionego wniosku, aby nie popełnić błędów w wypełnianiu swojego formularza:

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze