Co nie podlega upadłości konsumenckiej? jakie długi?

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaCo nie podlega upadłości konsumenckiej? jakie długi?
AvatarIgor56 zapytał 1 rok temu

Jakie długi nie podlegają pod upadłość konsumencką? czego sąd nie zaliczy do oddłużenia? mam różne długi, od pożyczek i chwilówek, po kredyt w banku i kartę kredytową, mam też dług alimentacyjny.

Proszę o informacje co nie podlega upadłości konsumenckiej, jestem w trakcie wypełniania wniosku o upadłość i nie wiem jakie długi wpisać.

Pozdrawiam!

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

przede wszystkim chcę Cię zmobilizować. Jeśli jesteś zdecydowany na złożenie wniosku o upadłość konsumencką, to działaj szybko, bo od marca 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy znowelizowanej ustawy upadłościowej, które niestety zamkną wielu dłużnikom drogę do umorzenia niespłaconej po upływie maksymalnych 36 miesięcy ustalonych na zrealizowanie planu spłaty, części zobowiązań, jak to ma miejsce obecnie.

Jeśli liczysz, że na skutek upadłości konsumenckiej, część Twoich zobowiązań zostanie umorzona, działaj bez względu na okoliczność, czy wszystkie długi nadają się do oddłużenia.

Jednakże przechodząc do Twojego pytania, to muszę napisać, że w myśl zasadom określonym w ustawie prawo upadłościowe umorzeniu nie podlegają:

  1. wszelkie zobowiązania powstałe po dacie ogłoszenia upadłości
  2. należności alimentacyjne
  3. renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci
  4. wierzytelności z tytułu orzeczonych przez sąd kar grzywny
  5. należności z tytułu obowiązku naprawienia szkody oraz wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę
  6. należności zasądzone tytułem nawiązki, z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd jako środek karny oraz należności z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd, jako środek związany z poddaniem sprawcy próbie
  7. roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu
  8. wierzytelności, których upadły umyślnie nie ujawnił w toku sprawy, a wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Jednakże tak jak napisałam na wstępie, skoro posiadasz nie tylko długi alimentacyjne, ale również te pochodzące z pożyczek, kredytów i chwilówek, a ich wartość jest znaczna, to  nie trać zapału, lecz w najbliższym czasie, a przynajmniej przed wejściem w życie zmian w ustawie upadłościowej, składaj wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką

Powodzenia!

Koniecznie sprawdź:

AvatarFryderyk K. odpowiedział 1 rok temu

A więc to wszystkie długi, które nie podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej? każdy inny dług kwalifikuje się automatycznie pod umorzenie w trakcie postępowania upadłościowego?
Łudziłem się trochę, że alimenty można umorzyć ogłaszając upadłość konsumencką, bo moje zadłużenie alimentacyjne to już prawie 100 000 zł.
Myślę, że obowiązek alimentacyjny powinien być brany przez sąd pod uwagę podczas ustalania planu spłaty wierzycieli, bo po prostu plan spłaty wierzycieli może nie być w ogóle możliwy, jeśli oprócz kosztów utrzymania się upadłego, należy co miesiąc płacić świadczenie alimentacyjne.

Avataroper odpowiedział 1 rok temu

Chce złożyć wniosek o upadłość konsumencką, jednak od jakiegoś czasu czekam na możliwość wystawienia zaległej fv (jednoosobowa działalność gospodarcza) za wykonanie projektu. Działalność jest zawieszona i czekam na zamknięcie tylko przez tą fv. Od czerwca 2019 pozostaje bez stałego zatrudnienia i utraciłam możliwość spłacania zobowiązań z tytułu kredytów mieszkaniowych i konsumenckich. Ponieważ oczekiwanie na możliwość wystawienia fv za projekt bardzo się przedłuża, obawiam się, że egzekucja komornicza może nastąpić przed złożeniem wniosku o upadłość. Jednocześnie obawiam się zajęcia środków z omawianej fv przez komornika. Dotychczas nie otrzymałam żadnych pism o postępowaniu komorniczym, natomiast jest jeszcze mój mąż, z którym nie mieszkam (bezrobotny, z orzeczeniem o chorobie psychicznej), a on nie odbiera żadnej korespondencji. Stąd moje pytanie: czy istnieje możliwość sprawdzenia, czy wszczęto już przeciwko mnie egzekucję komorniczą? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

AvatarJerzy odpowiedział 1 rok temu

Witam. Posiadam zadłużenie komornicze od ponad 20 lat i narosło już ponad 100.000 zł. Czy i w jaki sposób można się pozbyć zadłużenia? A mianowicie czy można ogłosić upadłość konsumencką? Czy są na to jakieś szanse? mając 24 lata, spowodowałem wypadek drogowy, byłem pod wpływem alkoholu, kolega, który ze mną jechał i zginął, również był pijany. Zadłużenie narosło z regresu. Przez tyle lat zastanawiam się, czy jego żonie słusznie wypłacił regres, skoro on też był pijany? Pozdrawiam Jerzy B.

AvatarJarys odpowiedział 1 rok temu

Czy męża raty to moje też raty? Czy mam napisać je we wniosku o upadłość? kto może pomoc napisać wniosek o upadłość dla mnie i męża? ile to kosztuje? czy mąż ma zaczekać do marca ze złożeniem wniosku, ponieważ nabrał kredytów na obce baby i jest tego ponad 200 tys.? czy sąd przychyli się do tego, że nie wiedział, co robi, ponieważ leczy się w szpitalu psychiatrycznym? ma karty ze szpitala. Czy będzie traktowane jako rażące niedbalstwo, czy ze względów humanitarnych mogą rozpatrzyć jako działania chorego? ja mam 1 kredyt konsolidacyjny na sobie z ratą 1260 zł mies. do 2028 roku, chociaż nie korzystałam z tych pieniędzy, tylko chciałam mu pomoc. Też chcę ogłosić upadłość konsumencką, ale nie mam mieszkania, bo to męża, a on nie jest w stanie płacić raty. Mamy pracę i rentę, ale raty przekraczają dochody…

Twoja odpowiedź