Ogłoszona upadłość bez planu spłaty wierzycieli – co dalej?

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaOgłoszona upadłość bez planu spłaty wierzycieli – co dalej?
Eleonora zapytał 4 lata temu

Dzień dobry, ogłosiłam upadłość  konsumencką i 2 lata temu zakończyło się postępowanie upadłościowe. Nie ustalono planu spłaty. Czy to oznacza, że wtedy już było po wszystkim? i zostałam oddłużona całkowicie? czy przez jeszcze jeden rok jestem pod nadzorem sądu?

Dodam, że żadnych zapytań i nakazów od sądu do tej pory nie otrzymałam. Pozdrawiam. Eleonora K.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,

Pani Eleonoro, piszę Pani bardzo ogólnie, podając, że dwa lata temu zakończyło się postępowanie upadłościowe.

Zakładam, że nie mogło ono zakończyć się już na etapie ogłoszenia przez sąd Pani upadłości. Sprawa musiała wejść na kolejny tor. Z pewnością doszło do spisania Pani majątku.

I dopiero kiedy okazało się, że nie ma Pani majątku, który syndyk mógłby spieniężyć, a Pani stały dochód nie przekracza wolnej od zajęcia kwoty, sąd odstąpił do ustalenia planu spłaty i umorzył postępowanie upadłościowe – została Pani oddłużona.

Za takim rozwiązaniem sprawy, przemawia przede wszystkim fakt, że przez ostatnie dwa lata, nie była Pani niepokojona przez żadne instytucje. Gdyby postępowanie upadłościowe było w toku, musiałaby Pani przynajmniej raz do roku (do końca kwietnia) składać sprawozdanie z realizacji planu spłaty.

Natomiast wspomniane trzy lata, to maksymalny czas, w którym plan spłaty może być realizowany. Myślę, że jest Pani już wolnym od długów człowiekiem.

Jest to okres maksymalny, także w wielu sprawach upadłościowych, zadłużony dłużnik ma szansę na zakończenie sprawy znacznie wcześniej, tak jak to miało miejsce w Pani przypadku.

Wniosek o upadłość konsumencką

Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:

Galmeteor odpowiedział 4 lata temu

Witam Panią. Chcę zapytać o konto w banku po ogłoszeniu upadłości. W marcu zeszłego roku została ogłoszona moja upadłość konsumencka. Wynikła ona z mojej choroby. Pozamykałem wszystkie konta w bankach i do dzisiaj żadnego konta nie mam. Dostałem teraz ofertę pracy. Czy ja mogę założyć konto w banku, w którym nie byłem zadłużony w celu przelewu moich zarobków?