Upadłość konsumencka dla emeryta

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaUpadłość konsumencka dla emeryta
AvatarAntoni zapytał 1 rok temu

Postanowiłem się skontaktować z Panią celem uzyskania pomocy/wskazówek wyjścia z mojej b.ciężkiej sytuacji finansowej. Nazywam się Ryszard, lat 71, jestem emerytem, z żoną lat 73 emerytką ze wspólną emeryturą ok. 4900 PLN.

Mam do spłacania trzy kredyty:

  • hipoteczny spłacany od 2008 r. w PKO BP na kwotę ok.62.000 CHF tj. ok. 244.000 PLN
    rata ok. 1200 PLN
  • kredyt w Nest Banku na kwotę ok. 47.000 PLN rata ok. 700,-PL
  • karta kredytowa z kredytem CITI Handlowy na kwotę ok. 24.000 PLN rata ok. 600,-PLN

które spłacam regularnie z mojej emerytury. Niezbędne wydatki m-ne 1300,-PLN

Na leki wydajemy m-nie 1400,-PLN. Brakuje mi na leki i wyżywienie. Proszę o pomoc w wyjściu z tej sytuacji. Czy są jakieś prace, które można wykonywać przez internet/telefon?

Z poważaniem
Ryszard N.

4 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam Pana serdecznie,

na początku muszę zaznaczyć, że macie Państwo spore przychody i zapewne, gdyby nie liczne zobowiązania moglibyście Państwo żyć spokojnie na emeryturze.

Skoro jednak, z jakichś powodów Państwa zobowiązania są tak wysokie, jak Pan podaje, to ja widzę dwa rozwiązania. Pierwsze, o którym sam Pan wspomina, czyli znalezienie dodatkowego źródła dochodu, a drugie ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

W Internecie może Pan znaleźć wiele stron kierowanych do seniorów, którzy chcą dorobić do emerytury. Proszę więc otworzyć wyszukiwarkę i wpisać prostą frazę „praca dla emeryta”. Zapewne wyskoczy Panu co najmniej kilka agencji zajmujących się pośrednictwem pracy.

Chcę dodać, że warto zajrzeć na stronę praca.senior.pl/oferty/.

Niestety ofert pracy w domu jest bardzo mało. Myślę jednak, że jeśli prześledzi Pan oferty pracy dla emerytów, to uda się znaleźć też te telemarketingu lub innych usługach świadczonych przez telefon, lub Internet.

Najczęstsze oferty kierowane do rencistów i emerytów dotyczą pracy w charakterze ochroniarza, portiera, dozorcy, szatniarza, kierowcy, opiekuna dzieci i osób starszych.

Piszę Pan o trudnościach finansowych, dlatego na koniec dodam, że kiedy będzie Pan czuł, że traci możliwość regulowania bieżących rat kredytowych, zasadnym będzie rozważenie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką

Przejście procesu upadłościowego – jeszcze na obowiązujących do marca 2020 roku zasadach, daje możliwość uzyskania całkowitego umorzenia nieuregulowanych długów po 36-miesięcznej realizacji planu spłaty ustalonego przez syndyka.

Koniecznie sprawdź:

AvatarJanusz G. odpowiedział 1 rok temu

Jestem emerytem i mam spore długi, ale spłacam je już z 10 lat, chcę sprawy o upadłość, martwi mnie to, że jeśli sąd wyda pozytywny dla mnie wyrok, to syndyk zabierze mi emeryturę, bo nic innego nie mam, do tej pory ZUS potrącał mi 25%, a ile zabierze mi syndyk? nie mam zbyt dużej emerytury i jestem chory na cukrzycę, serce i nerki, moja żona też jest chora na serce, na leki wydajemy dużo, ale podobno syndyka nie obchodzi, jaka jest prawda czy ta upadłość konsumencka mi jako emerytowi nie zaszkodzi?

AvatarDanusia odpowiedział 1 rok temu

Ile trwa upadłość emeryta bez majątku w Warszawie? Moja upadłość została ogłoszona 12 sierpnia 2019 roku w Warszawie. Mam wyznaczonego Syndyka. Kiedy mogę spodziewać się rozprawy, na której rozstrzygnie się, czy będzie umorzenie długów, czy wyznaczony plan spłaty wierzycieli? Jestem na emeryturze, nie posiadam majątku. Proszę o określenie mniej więcej kiedy może odbyć się rozprawa w postępowaniu upadłościowym w Warszawie. Pozdrawiam. Danuta W

AvatarEwka odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, mam dług w wys. 89 tys. jako emerytka chce ogłosić upadłość konsumencką. Mam 61 lat od lipca jestem a emeryturze. Kwota emerytury to 2.500 tys. Choruje na depresje, mieszkam sama, nie mam żadnego majątku. Po opłatach wszystkich tzn. leki, świadczenia, życie itd. zostaje mi ok. 1000 zł, Ok. 20 lat temu wzięłam kredyt 15 tys., spłacałam go przez dość długi okres, jednak później pieniążki były potrzebne na leczenie mojej mamy. Windykatorem jest firma windykacyjna Best, która nalicza mi odsetki 15 zł dziennie, chcą, żebym płaciła po 500 zł miesięcznie, a ja spłacam po 200, gdyż na tyle mnie stać obecnie. Nie daje już sobie rady z windykacją Best, nękają mnie non stop i nie chcą zmniejszyć mi kwoty raty. Moje pytanie jeżeli ogłoszę upadłość konsumencką, to ile syndyk może zabierać mi przy mojej emeryturze??

Twoja odpowiedź