Wierzytelności powstałe po ogłoszeniu upadłości

Forum prawneKategoria: Upadłość konsumenckaWierzytelności powstałe po ogłoszeniu upadłości
AvatarOlek O. zapytał 1 rok temu

Dzień dobry,

chcę zapytać o wierzytelności powstałe po ogłoszeniu upadłości. Sąd ogłosił moją upadłość rok temu, dostałem 2-letni plan spłaty wierzycieli, który regularnie realizuję, ale musiałem się zapożyczyć.

…i mam teraz taki problem, że pojawiły się zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, co z nimi? czy mogę jakoś włączyć je w postępowanie upadłościowe, które już jest zakończone?

Nie chciałem przerywać się planu spłaty wierzycieli, to wziąłem pożyczkę, teraz nie mogę jej spłacić, bo trzymam się planu spłaty. Gdzieś czytałem, że zobowiązania powstałe po dniu ogłoszenia upadłości powinny być regulowane na bieżąco – tylko że ja nie mam takiej możliwości.

Co robić? czy długi powstałe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej mogą mi jakoś zaszkodzić i stanąć na drodze do oddłużenia?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Na samym początku napiszę, że dziwi mnie Twoje postępowanie. Jeśli nie byłeś w stanie regulować planu spłaty, miałeś prawo rozmawiać z syndykiem i wnosić o modyfikacje ustalony spłat.

Ty jednak wybrałeś starą drogę – skorzystałeś z łatwej pożyczki, pewnie wysoko oprocentowanej w jednej z „szemranych” firm pożyczkowych, bo przecież pożyczki nie udzielił Ci bank. I co więcej, przez ten błąd mogłeś zamknąć sobie drogę do oddłużenia.

Musisz pamiętać, że po ogłoszeniu przez sąd Twojej upadłości konsumenckiej, straciłeś prawo do podejmowania  czynności rozporządzającym majątkiem. Nie miałeś więc prawa bez zgody sądu zaciągnąć żadnej pożyczki.

Zrobiłeś to jednak, łamiąc postanowienia „umowy”. Jeśli sprawa wyjdzie na jaw, sąd może orzec o umorzeniu postępowania upadłościowego bez Twojego oddłużenia.

Doradzam więc spróbować spłacić dług, tak by informacja o Twoim nielojalnym działaniu nie dotarła do sądu. Jeśli tak będzie, stracisz możliwość zakończenia postępowania oddłużeniowego. Zastanów się, czy nikt z rodziny nie będzie chciał udzielić Ci wsparcia finansowego lub jeszcze bardziej zaciśnij pasa.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o skutkach zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, ale w czasie realizacji planu spłaty radzę sięgnąć do ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku prawo upadłościowe art. 491 (19) i następne.

Wniosek o upadłość konsumencką – wzór z przykładem

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarWid odpowiedział 1 rok temu

Mam dług 7200 i drugiego stycznia tego roku sprawa trafiła do sądu, czego mogę się spodziewać? Zaznaczę, że jestem po sprawie ogłoszenia upadłości konsumenckiej gdzie mam plan spłaty. Co może zrobić mi komornik? dziękuję za pomoc, będę czekać na jakąkolwiek odpowiedź, zależy mi na czasie, pozdrawiam gorąco.

Twoja odpowiedź