Brak dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie odbiornika RTV – Poczta Polska żąda zapłaty za ostatnie 5 lat abonamentu RTV?

Forum prawneKategoria: DługiBrak dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie odbiornika RTV – Poczta Polska żąda zapłaty za ostatnie 5 lat abonamentu RTV?
AvatarPiotr A. zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Pewnie mam problem jak setki rodaków. Otóż w roku 1999 zarejestrowałem odbiornik RTV. I systematycznie wywiązywałem się ze swojego obowiązku do końcówki 2000 roku, kiedy nastąpiło włamanie od naszego mieszkania i skradziono nam między innymi wieżę i odbiornik telewizyjny. Sprawa została oczywiście zgłoszona na policję i do naszego ubezpieczyciela.

Biorąc pod uwagę olbrzymią traumę po tym zdarzeniu (mieszkanie na niskim parterze) oraz to, że żona była w 6-ym miesiącu ciąży postanowiliśmy nie kupować kolejnego sprzętu RTV, aby nie kusić po raz kolejny losu. Wyrejestrowaliśmy odbiorniki i zapomnieliśmy o całej sprawie do ubiegłego roku.

W 2019 otrzymaliśmy pierwsze upomnienie dotyczące ostatnich pięciu lat z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV. Odpisałem Poczcie Polskiej i wyjaśniłem, że nie posiadamy żadnego odbiornika od prawie 20 lat. Niestety kilkakrotnie się przeprowadzaliśmy i nie zachowały nam się dokumenty dotyczące wyrejestrowania odbiornika. Po wyrejestrowaniu nie otrzymałem od Poczty nigdy żadnego dokumentu dotyczącego zaległości. W kolejnym piśmie poinformowano mnie, że otrzymałem w roku w 2008 roku numer indywidualny.

Poprosiłem o dowód nadania i potwierdzenie odbioru tego dokumentu. W odpowiedzi napisano, że zostało to przesłane przesyłką nierejestrowaną. Przy okazji wyszło na jaw, że Poczta przesłała ten numer na adres mieszkania, które od blisko 4 lat nie było już moją własnością. Odpisałem, że nie otrzymałem żadnego numeru oraz załączyłem skan aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży mieszkania.

W jednym pism poprosiłem o dokumenty dotyczące mojej sprawy, ale otrzymałem tylko i wyłącznie kopię zgłoszenia rejestracyjnego. Do dnia dzisiejszego nie mam nadal żadnego odbiornika RTV (przez te naście lat przyzwyczailiśmy się do życia bez telewizora). W ubiegłym tygodniu dostałem (ale już przesyłką poleconą) ponowne upomnienie. Obawiam się, że jeśli nie obronię swojego stanowiska, zostanie dokonane zajęcie mojego konta przez US.

W pismach, które wysyłałem do Poczty Polskiej, proponowałem (w sumie nie dysponuję dokumentem wyrejestrowania), że zgodzę się pokryć połowę żądanej kwoty, ale nie zostało to zaakceptowane.

Pytałem też, dlaczego namawia się mnie do ponownego wyrejestrowania odbiorników (moim zdaniem robiąc to, poświadczyłbym nieprawdę) i jak mam w takiej sytuacji postąpić? Odpowiedzi nie dostałem. Praktycznie PP nie odniosła się retorycznie do żadnych pytań, ani przesłanych dokumentów. Jestem gotowy walczyć w sądzie o swoje prawa.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Dzień dobry,

obawiam się, że cokolwiek Pan napiszę, Poczta Polska wcześniej czy później skieruje sprawę do egzekucji. Dzieje się tak dlatego, że potencjalnego użytkownika sprzętów radiowo-telewizyjnych nie chroni prawo. W sprawach o zapłatę zaległego abonamentu stosuje się domniemania, a podawane fakty pozostają poza uwagą wierzyciela.

Podobnie jest w sprawie doręczenie wspomnianego nowego numeru abonamentowego. Operator zasłania się przepisami, które nie narzucają na niego obowiązku potwierdzenia odbioru przesyłki przez abonenta, a co więcej w Rozporządzeniu jest mowa o samym nadaniu przesyłki nie zaś jej doręczeniu.

Zatem okoliczność, że korespondencja została nadana na nieaktualny adres, w konsekwencji nie zmieniła stanowiska Poczty Polskiej.

To, co mogą Panu doradzić, to przygotowanie odpowiedzi na ostatnie wezwanie do zapłaty i zastrzeżenie, że pozostaje Pan przy swoich racjach i będzie ich strzegł także na drodze postępowania sądowego.

Radzę dodać, że złoży Pan zarzuty do ewentualnego postępowania egzekucyjnego w administracji i w sprawie sądowej powoła świadków na potwierdzenie, że od roku 1999 nie jest posiadaczem sprzętu objętego obowiązkiem uiszczania abonamentu RTV.

Może Pan również próbować złożyć skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich, bo wiem, że interesował się on podobnymi sprawami.

Proszę również trzymać rękę na pulsie, by w odpowiednim czasie zablokować US przed zajęciem majątku.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK
Twoja odpowiedź