Czy dostanę kredyt hipoteczny na spłatę komornika?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy dostanę kredyt hipoteczny na spłatę komornika?
EWA zapytał 4 lata temu

Dzień dobry,

czy dostanę kredyt hipoteczny na spłatę komornika? komornik zajął moją pensję z powodu niepłacenia rat kredytu. Wzięłam kredyt gotówkowy ok. 3 lata temu z banku SKOK Skarbiec. Kiedy bank SKOK ogłosił upadłość, przestałam płacić raty.

Pensję mam zabraną przez komornika całą plus pensję z drugiej pracy umowa zlecenie. Mam mieszkanie własnościowe bez obciążeń kredytowych.

Muszę zapłacić ok. 40 tys. zł. Zarabiam netto ok.7 tys., ale nie mam teraz z czego żyć. Mam 2 dzieci 13 i 15 lat. Właśnie odeszłam od męża, od paru lat mamy rozdzielność majątkową.

Czy dostanę kredyt hipoteczny na spłatę komornika?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

bardzo trudno mi odpowiedzieć na pytanie, czy dostaniesz kredyt hipoteczny na spłatę starych długów. Sprawa nie jest oczywista, ponieważ jesteś dłużnikiem wpisanym do BIK, którego długi egzekwuje już komornik.

Dziś praktycznie każdy bank, weryfikując zdolność kredytową swojego ewentualnego klienta, sięga po raport BIK.

Twoje długi są wpisane do BIK, a ocena punktowa, którą BIK wygeneruje, nie będzie wysoka, dlatego uważam, że będzie Ci trudno znaleźć bank, który udzieli Ci kredytu konsolidacyjnego.

Sprawa nie jest jednak całkiem stracona, bowiem masz bardzo ładne dochody miesięczne, posiadasz też własnościowe mieszkanie. Wydaje mi się, że powinnaś poprosić o pomoc firmę pośredniczącą w kredytach, która współpracuje z co najmniej kilkoma bankami.

Być może „zaradny” pośrednik finansowy znajdzie rozwiązanie i bank, który zechce pomimo złej historii kredytowej udzielić Ci pożyczki na spłatę długów.

Skoro jednak napisałaś do nas i podałaś szczegóły postępowania egzekucyjnego, chcę wyjaśnić, że komornik nie ma prawa zająć całych Twoich dochodów. Niestety w Twoim przypadku, wynagrodzenie z umowy zlecenia, jako z dodatkowego źródła podlega zajęciu w 100% jednak wynagrodzenie z pracy stałej już nie.

A więc, jeśli umowa zlecenie jest Twoim jedynym źródłem dochodu i ma charakter ciągły (podpisywana co miesiąc), to komornik powinien stosować kwotę wolną od zajęcia w wysokości minimalnej krajowej na dany rok.

Jeśli komornik zajmuje Twoje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, to musisz wysłać komornikowi poniższe oświadczenie:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

W tym przypadku występuje ograniczenie egzekucji do kwoty najniższej krajowej – obecnie 1 634 zł na rękę, a jeśli dłużnik uzyskuje kwoty wyższe, maksymalne zajęcie nie może przekroczyć 50% dochodu.

Pamiętaj również, że komornik nie może zająć pieniążków, które otrzymujesz na dzieci w formie alimentów od ojca, czy świadczenia 500 plus.

Na koniec dodam od siebie, że jeśli masz własnościowe mieszkanie, stały dochód i pieniądze na dzieci, to choć nie będzie łatwo, masz szansę przejść przez postępowanie egzekucyjne i spłacić dług mając być może skromne środki, ale środki, z których można przeżyć.

Uważaj też na pożyczki konsolidacyjne, które oferują nie banki a firmy pożyczkowe, rzadko kiedy taka oferta jest opłacalna, dlatego przed decyzją o podpisaniu umowy pożyczkowej, warto dokładnie zastanowić się nad kosztami takiego konsolidowania zobowiązań.

Życzę powodzenia!

OPZ odpowiedział 4 lata temu

Gdzie mogę starać się o kredyt na spłatę komornika i czy ktoś może poprowadzić negocjacje w sprawie spłaty długu u wierzycieli? Prowadziłam firmę spedycyjną, niestety utraciliśmy płynność finansową i od 10 lat spłacam dług u komornika. Na początku gdy zamknęłam firmę był to dla mnie koszmar przypłaciła to depresją i próbą samobójczą, rozpadło się prawie moje małżeństwo.

Dzięki dobrym ludziom podjęłam walkę. I zaczęłam spłacać co mogłam i jak mogłam nawet szukając pomocy w parabankowych co okazało się najgorszym z pomysłów bo zaczęłam dodatkowo wpadać w pętlę finansową dlugów. Niektóre ze spraw zostały umorzone, niestety przejął je po 9latach inny komornik. W tej chwili spłacam dług u dwóch komorników.

Przez te 10 lat nie uciekałam od spłaty i starałam się uczciwie spłacać. Jestem zatrudniona na etacie w szpitalu jako pielęgniarka z wynagrodzenia zostaje mi najniższa krajowa, od dwóch lat podjęłam dodatkową pracę na zlecenie w innym szpitalu, z tej pracy drugi komornik zabiera mi połowę wynagrodzenia. Mam na utrzymaniu trójkę dzieci.

Najstarszy syn jest na studiach 3rok medycyny dwójka młodszych jest pod opieką rehabilitanta i alergologa, neurologa. Koszty przewyższają nasze pensje. Chciałabym zakończyć już etap z komornikami i zapewnić dzieciom godne warunki nauki, opieki lekarskiej. Przez te 10lat spłaciliśmy już połowę długu.

Na to co pozostało chcielibyśmy z mężem wziąć kredyt i spłacić resztę. Ale nie wiem gdzie można by otrzymać taki kredyt na spłatę komornika i gdzie szukać pomocy prawnej. Tzn. żeby ktoś w moim imieniu wystąpił do wierzycieli o spłatę długu i negocjował dobre warunki spłaty. Słyszałam, że niekiedy przy jednorazowej spłacie długu u wierzyciela można wynegocjować dużą mniejszą kwotę spłaty niż tą którą ma się obecnie. Jeszcze jedna kwestia to jak sprawdzić czy dług się przedawnił.