Czy komornik może wejść do domu rodziców? i zająć sprzęty?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może wejść do domu rodziców? i zająć sprzęty?
Avatarsound4logic zapytał 10 miesięcy temu

Witam mam spore długi. W większości to chwilówki niespłacane. Masę telefonów codziennie windykacja itp. Mam już zajęte konto bankowe przez komornika i miałem też zajęte wynagrodzenie za pracę. Obecnie straciłem prace z powodu kryzysu Koronawirusa. Szukam teraz nowej.

Moje pytanie brzmi czy komornik może wejść do domu rodziców? Bo z nimi właśnie mieszkam i zająć mi np. 6-letni komputer i trochę sprzętu do tworzenia muzyki? Dodam, że to są bardzo tanie rzeczy w większości używane. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

jeśli mieszkasz z rodzicami, to komornik może wejść do ich domu. Jednakże zajęciu podlegają tylko te ruchomości, które stanowią Twoją własność, a nie rodziców! Komornik nie powinien zająć majątku rodziców, lecz ograniczyć zajęcie do tych przedmiotów, które stanowią własność dłużnika. Jeśli stałoby się inaczej, rodzicom przysługiwać będzie powództwo przeciwegzekucyjne.

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór
Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Natomiast odnośnie sprzętu, o którym piszesz, to nie jest on wyłączony spod zajęcia z mocy ustawy, tak więc komornik może dokonać jego zajęcia, a w następnym czasie sprzedaży.

Musisz jednak wiedzieć, że samo zajęcie nie pozbawia Cię prawa korzystania z komputera i innego sprzętu, dopóki komornikowi nie uda się go sprzedać.

Zajęcie ruchomości odbywa się przez spisanie protokołu zajęcia i oznakowanie zajętych przedmiotów specjalnymi naklejkami.

Kolejnym krokiem komornika jest wystawienie zajętych przedmiotów na sprzedaż. Jeśli trafi się kupiec, to dłużnik traci prawo własności. Może jednak zdarzyć się tak, że nie będzie osoby zainteresowanej zakupem, wówczas zajęte przedmioty pozostają nadal we własności dłużnika.

To czy znajdzie się zainteresowany zakupem używanego sprzętu, w dużej mierze zależeć będzie od ceny. Tę komornik oznacza już podczas samego zajęcia (szacowanie wartości ruchomości).

Masz prawo nie zgodzić się z ustaloną przez komornika ceną i złożyć zastrzeżenie do oszacowania, o którym mowa w art. 853 kpc.

Twoja odpowiedź