Czy komornik może zająć emeryturę dwa razy?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć emeryturę dwa razy?
Avatarizabela k. zapytał 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

moja mama pobiera emeryturę. Wzięła pożyczki, nie wiem, na co i kiedy. Pisała do banku Santander i SKOK Jowisz (zlikwidowany), teraz widzę, że ma dwa zajęcia komornicze emerytury.

Czytam, że komornik może zająć tylko 250 złotych z emerytury. Czy w takim razie komornik ma prawo zrobić dwa zajęcia na emeryturze?

Komornik zawsze zabiera więcej, jak załatwić sprawę bez komornika?

Pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

oczywiście masz rację – przy egzekucji długów bankowych z emerytury ustawodawca wprowadził ograniczenia zajęcia.

Kwota wolna od zajęcia wynosi obecnie 850 zł – taką sumę mama musi otrzymać. Jeżeli emerytura mamy jest znacznie wyższa, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastosuje ograniczenie procentowe, które wynosi do 25% emerytury – jest to maksymalne potrącenie przy długach innych niż alimentacyjne.

Zatem jak widzisz z emerytury mamy może być potrącane 25% świadczenia lub kwota niższa, jeśli mama ma niższe świadczenie, bo wówczas w dyspozycji emeryta musi pozostać świadczenia w wysokości 850 zł miesięcznie.

Niniejsze ograniczenia mają zastosowanie bez względu na liczbę wierzycieli i prowadzonych egzekucji. Jeśli dochodzi do zbiegu egzekucji, to postępowanie łączne prowadzić będzie jeden komornik i on będzie dzielić wyegzekwowane kwoty.

Odnośnie spłaty zadłużenia z pominięciem komornika to oczywiście jest taka możliwość, jednak należy podjąć kontakt z wierzycielem, wnosząc o zawarcie ugody.

Bank Santander nadal funkcjonuje, dlatego należy zgłosić się do działu windykacji banku. Natomiast odnośnie drugiej firmy to należy kontaktować się z jej następcą prawnym.

Dane obecnego wierzyciela znajdziecie w pismach od komornika. Kolejnym krokiem powinien być kontakt, chociażby telefoniczny i zaproponowanie zawarcia ugody w przedmiocie spłaty należności z pominięciem komornika.

Twoja odpowiedź