Czy komornik może zająć konto męża za długi żony?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto męża za długi żony?
Wera zapytał 2 lata temu

Mam zajęcie komornicze, wynagrodzenie wpływa na konto Męża na którym nie ma zajęcia komorniczego, czy komornik może zająć konta męża?

Dodam również, że konto jest osobiste męża, tylko mąż jest właścicielem konta i nie mamy wspólnego konta.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

komornik nie ma prawa zająć rachunku innej osoby, niż dłużnik. Jedynym wyjątkiem jest konto wspólne, czyli prowadzone dla dłużnika i innej osoby (małżonek, rodzic, brat, siostra).

Jeśli więc Twoje wynagrodzenie za pracę wpływa na konto męża, który nie jest dłużnikiem w sprawie, to nie musisz się martwić, że rachunek ten zostanie przez komornika zajęty.

Zwrócę jednak uwagę, na inną okoliczność, a mianowicie zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę. Jeśli otrzymujesz pensję, w ramach stosunku pracy, to komornik z pewnością dokonał jej zajęcia lub niebawem to zrobi.

Zatem na wspomniany rachunek wpływać będzie już i tak potrącone wynagrodzenie za pracę. Do podwójnego potrącenia dojść nie może. Dlatego, jeśli już raz potrącone wynagrodzenie za pracę, trafiłoby nawet Twoje konto, to i tak byłoby wolne od komornika.

Pamiętaj, że przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę, obowiązują kwoty wolne od zajęcia: – potrącenie nie może sięgać więcej niż do 50 % pensji, a każdorazowo wolna spod zajęcia pensja wynosi na 2020 rok 1 877 zł netto. Natomiast przy egzekucji z rachunku bankowego, ustawodawca również przewidział kwotę wolną od zajęcia, która wynosi 1 950 zł miesięcznie.

Także, jeśli boisz się komornika, to pamiętaj, że nie może on zabrać Ci całej pensji, tak samo jak wszystkich pieniędzy z konta. W Twojej dyspozycji na rok 2020 roku przy długach niealimentacyjnych pozostanie kwota blisko 2 000 zł miesięcznie.