Czy komornik może zająć konto mojego ojca za moje długi alimentacyjne?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy komornik może zająć konto mojego ojca za moje długi alimentacyjne?
Grzegorz zapytał 5 lat temu

Witam Panią. Czy komornik, może zająć konto mojego ojca, w przypadku, jeśli jestem dłużnikiem w spłacie moich zobowiązań alimentacyjnych? Na początku 2013 roku, wystąpiłem o rozwód, który po wielu odbytych sprawach, otrzymałem pod koniec 2015 roku. W orzeczeniu sądowym zostało też zawarte, że strony dogadały się, w sprawie o podział majątku. Nic poza tym. Sprawa przed wejściem na ostatnią rozprawę wyglądała tak, że dom miał zostać sprzedany i środki ze sprzedaży, miały zostać podzielone po połowie. Miałem zasądzone alimenty w kwocie 900 zł na dziecko.

Przed wejściem na salę sądową, ustaliliśmy też, że będę mojej ex płacił 500 zł, a po sprzedaży wyrównam różnicę. Od 2016 przez rok, nie naciskałem ex o sprzedaż domu, w którym przebywała. Jednak po roku, zacząłem naciskać. W konsekwencji musiałem ponownie założyć sprawę o podział. W odwecie ona wystąpiła do komornika o ściągnięcie zadłużenia alimentacyjnego.

Półtora miesiąca temu, po końcowej apelacji, sąd orzekł wycenę i podział. Moja ex ma mnie spłacić w kwocie 160 tys. W trzech ratach. Pierwsza 80 tysięcy w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia a kolejne dwie w kwocie 40 tysięcy w odstępach 6-miesięcznych. Równolegle do apelacji o podział, zakończyła się też moja apelacja o zmniejszenie alimentów z 900 do 700 zł.

W ubiegły piątek otrzymałem od komornika pismo, z którego wynika, że chce mi zająć konto bankowe w całej kwocie 160 tys., na poczet alimentów. Problem polega na tym, że w sądzie apelacyjnym, podałem konto mojego ojca, bo swojego konta nie posiadam.

Zostało to wszystko zawarte w treści wyroku. Starałem się opisać temat dokładnie, bo wiem, że prawo w Polsce jest skomplikowane. A moje pytanie brzmi: jak w temacie. Czy komornik ma prawo zająć w całości środki z konta bankowego, które nie należy do mnie, lecz do mojego ojca? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

komornik nie ma prawa zająć rachunku bankowego osoby trzeciej (czyli osoby, która nie jest dłużnikiem w danym postępowaniu egzekucyjnych), chyba że jest ona wraz z dłużnikiem współposiadaczem jednego rachunku bankowego. Jednakże w żadnym wypadku komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z majątku innej osoby niż dłużnik.

Mając powyższe na uwadze, wydaje mi się, że Twoje obawy, nie są uzasadnione.

Co więcej, uważam, że źle interpretujesz stan faktyczny sprawy. To prawda, że komornik, blokując konto bankowe dłużnika za długi alimentacyjne, ma prawo zająć wszystkie zgromadzone na rachunku środki, bowiem przy egzekucji długów alimentacyjnych nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

Jednakże blokada na rachunku (zajęcie) następuje do pewnej kwoty (kwota zaległości alimentacyjnych plus koszty egzekucyjne). Myślę, że Twój dług nie wynosi, aż 160 000 zł. Tak więc nawet jeśli, Twoja była żona dokona wpłaty za spłatę domu, to komornik nie zajmie wszystkich pieniążków, lecz jedynie tę część, która wystarczy na zaspokojenie wierzyciela.

To jaką kwotę należy wpłacić komornikowi, znajdziesz w postanowieniu o wszczęciu egzekucji. Myślę, że jeśli nawet przez kilka lat płaciłeś alimenty o 300, czy 400 zł miesięcznie mniej niż należy, to Twój dług może wynosić kilkanaście tysięcy, a nie 160 000 zł.

Kiedy komornik ściągnie zaległość, zwolni konto, pozostawiając Ci resztę środków ze spłaty. Nie musisz się więc obawiać, że cała kwota przepadanie. Wydaje mi się jednak, że Twoja była żona sama rozliczy dług, pomniejszając należną Ci spłatę, o kwotę zaległości alimentacyjnych.

Na koniec dodam jeszcze, że być może przyszedł czas, by otworzyć własne konto. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych ofert – konta za 0 zł, z darmowymi wypłatami i wpłatami we wszystkich firmowych bankomatach.