Czy komornik może zająć mieszkanie przepisane na syna?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć mieszkanie przepisane na syna?
AvatarAga S. zapytał 6 miesięcy temu

Czy komornik może zająć mieszkanie przepisane na syna? Jestem z kilka kat po rozwodzie. Jeszcze będąc małżeństwem, mieliśmy rozdzielność majątkową. Jak nasz syn miał rok, przepisaliśmy na niego mieszkanie.

Obecnie syn jest pełnoletni. Ja mieszkam z synami w tym mieszkaniu. Były mąż nadal jest tam zameldowany i jest to główny adres siedziby jego firmy, tzn. od zawsze na ten adres miał zapisaną działalność.

Były mąż straszy mnie, że ma długi, a to mieszkanie jest jedynym majątkiem, który mam i gdzie mogę mieszkać razem z dziećmi. Czy w razie długów męża, może na to mieszkanie wejść komornik i je zabrać? Czy w razie długów byłego męża, ojca moich dzieci, coś nam grozi?

Czy nasz pełnoletni syn może wymeldować ojca jako właściciel mieszkania i wezwać go do tego, aby „wymazał” ten adres ze swojej działalności?

Jak możemy się zabezpieczyć i co nam grozi z tytułu prowadzenia działalności pod tym adresem.

Dodam, że jest to mieszkanie 38 metrów i były mąż w nim nie mieszka od 10 lat, ani nie ma tam miejsca pracy. W jego działalności (firma jednoosobowa) to jest tylko adres. Może da się to jakoś zmienić w CEIDG?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam,

pragnę Panią uspokoić, pisząc, że za długi byłego męża odpowiada wyłącznie on sam. Dopóki żyje, dopóty Państwa dzieci nie będą ponosić odpowiedzialności za nieuregulowane zobowiązania ojca.

Natomiast po jego śmierci zasadnym będzie rozważenie możliwości odrzucenia spadku po ojcu.

Zatem, groźby rzucane przez byłego męża, że mieszkanie syna zostanie zlicytowane przez komornika, są niezasadne.

Jednakże, aby uniknąć problemów z ewentualnymi odwiedzinami komornika w mieszkaniu, w którym dłużnik jest zameldowany, należy rozważyć jego wymeldowanie.

W tej sprawie należy udać się do właściwego urzędu gminy lub miasta (wydział meldunkowy) i złożyć ustnie, do protokołu wniosek o podjęcie postępowania o wymeldowanie osoby, która w mieszkaniu nie mieszka.

Jeśli urząd ustali, że Pani były mąż rzeczywiście pod adresem zameldowania nie mieszka, wyda decyzję o jego wymeldowaniu.

Odnośnie wpisu w CEIDG, to należy wezwać byłego męża, by dokonał aktualizacji wpisu w CEIDG poprzez wskazanie prawidłowego miejsca prowadzenia działalności, pod rygorem, że syn jako właściciel mieszkania dokona zgłoszenia za ojca, co może przynieść dla niego negatywne skutki, w postaci wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Proszę zacząć działać i przestać się bać byłego męża, bo jego groźby są niezasadne.

AvatarAgnieszka odpowiedział 6 miesięcy temu

Ale jeszcze jak byliśmy małżeństwem i syn miał kilka lat, to komornik dobijał się do drzwi. Czy komornik nie ma informacji, że mieszkanie nie jest własnością dłużnika? Chyba że ma  znaczenie, że wtedy właścicielem było dziecko a teraz jest już osoba dorosła?

Twoja odpowiedź