Czy komornik może zająć nieruchomość, skoro zajmuje wynagrodzenie?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć nieruchomość, skoro zajmuje wynagrodzenie?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry. Dostałem pismo od komornika w sprawie mojego zadłużenia wobec banku. W piśmie komornik informuje mnie, że egzekucja odbędzie się w następujący sposób: nieruchomość. Muszę zaznaczyć, że już ten sam komornik ściąga mi inne zadłużenia z wynagrodzenia.

Mam pytanie. Co powinienem zrobić w tej sprawie? Czy komornik może zająć nieruchomość, skoro zajmuje wynagrodzenie? jak się bronić przed licytacją komorniczą nieruchomości? Proszę o odpowiedź.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, komornik obowiązany jest prowadzić egzekucję, w taki sposób jak wnosi wierzyciel.

Bank, w którym masz dług, zażądał egzekucji z nieruchomości, co niestety wiąże komornika.

Jednakże egzekucja z nieruchomości nie zawsze jest zasadna. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wysokość dochodzonej należności oraz efektywności podjętych do tej pory działań.

Piszesz, że na chwilę obecną komornik ściąga część wynagrodzenia za pracę. Egzekucja więc przynosi rezultat.

Pytanie jednak, w jakim stopniu i pod jakim czasie dług będzie w ten sposób spłacony.

Jako dłużnik niezgadzający się na zajęcie nieruchomości zmierzającej do sprzedaży majątku w drodze licytacji możesz starać się uchronić swój majątek, podnosząc zarzut niewspółmierności egzekucji.

Nie podajesz kwot, więc sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wniosek wierzyciela o egzekucję z nieruchomości nie stanowi nadużycia.

Jeśli myślisz, że egzekucja z nieruchomości nie jest zasadna w realiach niniejszej sprawy, złóż wniosek o zawieszenia postępowania z nieruchomości podnosząc zarzut niewspółmierności egzekucji oraz argument, że przepisy prawa nakazują spośród kilku sposobów egzekucji stosować najmniej uciążliwy dla dłużnik i jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. Zapoznaj się proszę z zapisem art. 799 kodeksu postępowania cywilnego.