Czy komornik może zająć rentę rodzinną?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć rentę rodzinną?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, czy komornik może zająć rentę rodzinną? otrzymuję rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, złożyłem papiery pod koniec września do ZUS-u o przedłużenie renty.

W październiku dostałem rentę wraz z wyrównaniem (za wrzesień oraz październik). ZUS potrącił część na rzecz komornika, a pozostała kwota wpłynęła na konto tj. 2400 zł (za 2 Msc, już po potrąceniu w ZUS).

Niestety na koncie bankowym też mam zajęcie przez innego komornika, który z konta potrącił mi 750 zł. Czy te 2400 zł, które wpłynęło na konto, nie powinno być chronione, skoro już jeden komornik potrącił kwotę w ZUS?

Co powinienem zrobić w takiej sytuacji. Czy komornik może zająć rentę rodzinną drugi raz? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

tak masz rację – w toku egzekucji z rachunku bankowego doszło do podwójnego potrącenia z renty rodzinnej.

Stało się tak dlatego, że bank zastosował kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym na dany miesiąc, która wynosi niespełna 1 700 zł. Skoro na zajęty rachunek wpłynęła kwota wyższa (renta wyrównana za dwa miesiące), to nadpłatę przekazano komornikowi.

Do podwójnego potrącenia nie powinno jednak dojść. Aby odzyskać pieniądze od komornika, powinieneś zwrócić się z właściwym wnioskiem do komornika – wniosek o zwrot niesłusznie potrąconych środków znajduje się poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

We wniosku należy wskazać, iż organ rentowy z tego samego świadczenia zrealizował już potrącenie, w konsekwencji czego doszło do podwójnego potrącenia z tego samego składnika majątku (z renty rodzinnej).

Wydaje się, że skoro po potrąceniu przez ZUS w Twojej dyspozycji z kolejnych miesiącach pozostanie jedynie 1 200 zł, to nie powinno dojść do podwójnego potrącenia w przyszłości, bowiem kwota wolna od egzekucji z rachunku bankowego wynosi więcej – jak napisałam blisko 1 700 zł.

Jednakże skoro na zajęte konto trafia już pomniejszona przez ZUS renta rodzinna, możesz wnosić do komornika o zwolnienie rachunku spod zajęcia, składając stosowny wniosek i załączając do niego historię wpłat za okres ostatnich trzech miesięcy.

Wzór wniosku załączam poniżej:

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Zachi odpowiedział 4 lata temu

Witam. Czy komornik może wsiąść mi na rentę i na miesięczne wynagrodzenie? Jestem rencista z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, planuje również podjąć pracę zarobkową, więc moje pytanie brzmi – Czy komornik może wejść mi na wynagrodzenie, skoro pobiera już część renty? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Patrycja d odpowiedział 4 lata temu

Mam problem, pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy i całkowitej egzystencji + 500 plus dla niepełnosprawnych. 24.12 dostałam rentę, wpłaciłam 270 zł jeszcze na opłaty i 30.12 z konta komornicy zabrali mi 3/4 tego wszystkiego i zostało mi 600 zł. A miałam rentę 1600 plus te wpłaty 270 zł. Zostałam bez kasy. Komornik mówi, że mogę wypłacić te 1600, a bank że wykorzystałam kwotę wolną. Nic nie rozumiem – proszę o pomoc.