Czy komornik może zająć spadek który odziedziczyłem? dowie się o nim?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć spadek który odziedziczyłem? dowie się o nim?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, mam sprawę tego typu, iż odziedziczyłem spadek po zmarłym ojcu i poświadczyłem dziedziczenie u notariusza razem z bratem, chciałbym się dowiedzieć czy komornik wie już o tym, iż odziedziczyłem spadek, czy dowie się o nim? i w jaki sposób? a jak już wie, czy komornik może mi spadek zabrać za moje długi?

Najwięcej długów u komornika mam za alimenty, ale najistotniejsze jest to czy komornik dowie się o odziedziczonym spadku i czy zabierze mi ten spadek. Spadek to 2 działki na jednej jest nieruchomość, ojciec był współwłaścicielem i posiadał 1/2 udziałów w całości więc ja wraz z bratem odziedziczyliśmy po 1/4 udziałów z całości i razem z bratem mamy też współwłasność.

Czy komornik może zabrać moją cześć spadku? proszę o odpowiedź i z góry dziękuję i pozdrawiam.

Imię:
Mateusz

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam, jeżeli postępowanie egzekucyjne jest już w toku, to komornik wcale nie musi wiedzieć, że odziedziczyłeś spadek po zmarłym ojcu.

Czynności egzekucyjne skierowane na odszukanie majątku dłużnika co do zasady podejmowane są przez komorników zaraz po wszczęciu postępowania i jeśli egzekucja jest skuteczna i nie wnioskuje o to wierzyciel, komornik raczej nie ponawia zapytania do urzędów w tym do Urzędu Skarbowego, z którego może uzyskać informacje o odziedziczonych działkach.

Zgodnie z prawem jednak i na wniosek wierzyciela komornik może dokonać zajęcia spadku oraz przeprowadzić sprzedaż należących do Ciebie udziałów. Im większa wartość zajętych nieruchomości, tym większa szansa, że licytacja majątku dłużnika się odbędzie.

Jeżeli boisz się o utratę odziedziczonego spadku, przyłóż się do spłaty długu. Stałe wpłaty powinny „uśpić” czujność komornika.

Pamiętaj jednak o tym, że to wierzyciel – w Twoim przypadku dzieci lub była partnerka – w dużej mierze kreuje postępowanie egzekucyjne i to właśnie od wierzyciela komornik może zyskać informacje o majątku i dochodach dłużnika.

Tylko dokonując stałych wpłat, masz szansę uniknąć zajęcia i licytacji majątku.

AvatarMonika N. odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam. Mój partner jest wpisany do spadku po babci. To mieszkanie w centrum Warszawy. Do podziału są jeszcze 3 osoby – razem 4. Syn, pół mieszkania, mój partner, jego siostra i brat drugie pół na trzech. Mój partner ma długi. Stare czasy i duża suma. Ma zajęcia komornicze. Moje pytanie: Czy po przyjęciu swojej części tego spadku, komornik zajmie kwotę po sprzedaży tej nieruchomości? Mowa 50 tys. Jak powinien się zachować, by komornik nie zajął spadku na poczet długów? Pozdrawiam

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,

komornik nie zajmie udziału w przedmiotowym mieszkaniu, czy pieniążków z jego sprzedaży, jeśli nie na będzie miał informacji o przysługujących dłużnikowi prawach do mieszkania. Te komornik może uzyskać od samego dłużnika, jego wierzycieli i innych osób zainteresowanych sprawą.

Natomiast jeśli partnerowi uda się ukryć, że nabył spadek, będzie miał on również duże szanse na sprzedaż mieszkania i rozporządzenie otrzymaną ze sprzedaży sumą według własnego uznania.

Niemniej jednak decyzja dłużnika o ukryciu majątku przed wierzycielami może narazić go na odpowiedzialność karną. Zgodnie z regulacją art. 300§2 kodeksu karnego:

“Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Podsumowując:

Twój partner może spróbować nabyć spadek bez poinformowania o tym fakcie komornika, a następnie go spieniężyć nie spłacając swoich długów. Jeśli informacja o sprzedaży nie dotrze do wierzycieli i komornika ma również szanse na zatrzymanie pieniędzy.

Jeżeli jednak sprawa zbycia majątku z pokrzywdzeniem wierzycieli wyjdzie na jaw (nawet za kilka lat), grożą mu sankcje karne.

Twoja odpowiedź