Czy komornikowi można płacić w ratach? [POBIERZ wniosek o raty]

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornikowi można płacić w ratach? [POBIERZ wniosek o raty]
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, czy komornikowi można płacić w ratach? Czy rozłożenie na raty u komornika jest rzeczywiście możliwe? Komornik żąda spłaty całego długu, który wynosi 9.000 zł (mam na to 7 dni?! to chyba żart…). Nie stać mnie na taki jednorazowy wydatek, nie mam tyle pieniędzy.

Mogłabym natomiast spłacać dług u komornika w ratach, powiedzmy 300 zł miesięcznie. Czy mogłaby Pani przygotować dla mnie wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika? jak napisać uzasadnienie do wniosku? jak dogadać się z komornikiem?

Nie mam zamiaru unikać spłaty swoich długów, ale nakaz spłaty zadłużenia w całości, jednorazowo – to przesada, gdybym miała tyle pieniędzy na koncie, to dług już dawno temu bym spłaciła… proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Patrycjo,

Komornikowi można płacić w ratach, pod warunkiem jednak, że złożysz u komornika taki wniosek i komornik na te raty się zgodzi.

Osobiście nie wiedzę przeszkód, by komornik miał się nie godzić na raty, bo przecież zależy mu na wyegzekwowaniu każdej złotówki, którą dłużnik winien jest wierzycielowi.

Jeśli nie stać Cię na jednorazową spłatę całej kwoty zadłużenia, to złóż u komornika wniosek o rozłożenie długu na raty w ratach, na które będzie Cię co miesiąc stać. Poniżej zamieszczam gotowy do ściągnięcia wniosek:

Pismo do komornika o rozłożenie długu na raty

Pismo-do-komornika-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór

Pismo należy pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi, a następnie przesłać komornikowi pocztą polską za potwierdzeniem odbioru, wniosek można też zanieść do kancelarii komorniczej osobiście.

Jak napisać uzasadnienie do wniosku o raty? na pewno nie warto kłamać, napisz prawdę, czyli tak jak jest.

Napisz, że nie masz wymaganej przez komornika kwoty i nie spłacisz długu w jednorazowej płatności, możesz natomiast zaproponować dobrowolną spłatę u komornika w ratach np. 300 zł miesięcznie.

Opisz swoją ciężką sytuację finansową i życiową, jeśli masz małe dochody, to wyślij z wnioskiem kopię dokumentu, który potwierdzi niskie dochody, warto też wysłać komornikowi kopię stałych rachunków, które znacznie pomniejszają Twój comiesięczny budżet.

Jeśli nie pracujesz z powodu złego stanu zdrowia, wyślij komornikowi dokumenty od doktora, które potwierdzają chorobę.

Im lepiej uwiarygodnisz sytuację, która uniemożliwia Ci jednorazową spłatę długu u komornika, tym większe będą szanse na zgodę komornika na spłatę długu w ratach.