Czy mając tylko rentę chrobową muszę płacic alimenty?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy mając tylko rentę chrobową muszę płacic alimenty?
AvatarEwelina W. zapytał 11 miesięcy temu

Renta chorobową a alimenty. Czy renta chorobowa na chorobę psychiczną podlega obowiązkowi alimentacyjnemu? W 2015 uległam wypadkowi komunikacyjnemu, mam depresję nerwicową, stres pourazowy i nerwice serca, czy mogę ubiegać się o rentę chorobową?

Przez 4 lata opiekowałam się niepełnosprawny dzieckiem, teraz opiekę przejął ojciec. Czy będę musiała płacić alimenty, mając jedynie rentę chorobową? czy będzie ciążyć na mnie obowiązek alimentacyjny? dziękuję za poradę Ewelina W.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Ewelino,

obowiązek alimentacji spoczywa na obojgu rodziców i nie ma możliwość, by uchylić się od partycypowania w kosztach utrzymania dziecka.

Zatem jeśli ojciec dziecka, złoży pozew do sądu, musisz liczyć się z tym, że sąd zajmie się sprawą i nałoży na Ciebie obowiązek częściowego pokrywania kosztów utrzymania małoletniego dziecka.

Jednakże, w jakiej wysokości będą alimenty, zależeć będzie od oceny Twoje sytuacji materialno-bytowej, sytuacji ojca i potrzeb dziecka.

Jeśli wykażesz przez sądem problemy ze zdrowiem, niezdolność do pracy lub częściową niezdolność do pracy oraz inne trudności, masz szansę na symboliczne alimenty, np. 200 zł miesięcznie.

Odnośnie Twoje choroby, to uważam, że powinnaś stanąć na komisję o niepełnosprawności. Wniosek możesz pobrać ze strony właściwego Ci PEFRONU. Jeśli sprawy zdrowotne mają się właśnie tak, jak je przedstawiasz, możesz uzyskać orzeczenie o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Komisja lekarska może orzec również znaczny stopień niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności pozwoli Ci starać się o świadczenie z ZUS (renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy), jeśli masz odpowiednią ilość lat składkowych. Jeżeli byłaś kiedykolwiek w zatrudnieniu, to wniosek o orzeczenie niezdolności do pracy możesz składać bezpośrednio w ZUSie.

Jeżeli ZUS odmówi Ci prawa do renty, możesz złożyć wniosek do Opieki Społecznej o wypłatę tzw. zasiłku stałego z uwagi na stan zdrowia.

Zasiłek stały, tak jak inne świadczenia socjalne wolne są od zajęcia, także przy egzekucji długów alimentacyjnych. Jednakże renta z ZUS może zostać zajęta za długi alimentacyjne, do kwoty 550 zł.

Ale skoro Twoja sytuacja zdrowotna jest trudna, nie możesz dopuścić, by sprawa alimentów trafiła do komornika.

Jeśli tylko mąż złożył pozew do sądu, podejmij obronę. Przedłuż sądowi dokumentację lekarską oraz orzeczenie o niepełnosprawności – w najbliższym czasie złóż wniosek na komisję. Wnioskuj o niskie alimenty, z których będziesz miała szansę się wywiązać.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej
Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Ugoda alimentacyjna – wzór

Twoja odpowiedź