Czy mogę starać się o alimenty z ZUS? mąż który je płacił zmarł

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy mogę starać się o alimenty z ZUS? mąż który je płacił zmarł
AvatarHanna O. zapytał 8 miesięcy temu

Mam 66 lat. Czy mogę starać się o alimenty z ZUS? Jestem po rozwodzie. Mam zasądzone dożywotnie alimenty. Alimenty otrzymywałam przez komornika, który w porozumieniu z ZUS (były mąż był na emeryturze) przelewał pieniądze na moje konto.

Dziś dowiedziałam się, że mój były mąż zmarł. Moje pytanie: czy mogę starać się o alimenty z ZUS?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam,

jeśli świadczenie alimentacyjne było uregulowane, to po śmierci zobowiązanego ma Pani możliwość złożenia wniosku o przyznanie renty rodzinnej.

Powyższe wynika z regulacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która w art. 70 ustęp 3 wskazuje, że  małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem, lub ugodą sądową.

Zachęcam więc do kontaktu z ZUS i złożenie odpowiedniego wniosku oraz rozważenie, czy przejście na rentę rodzinną będzie dla Pani lepszym rozwiązaniem, niż pozostanie przy własnym świadczeniu.

Tu trzeba wiedzieć, że renta rodzinna wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej – 85 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  • dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Natomiast jeśli pozostanie Pani przy swoim świadczeniu, nie otrzyma Pani żadnych pieniędzy po zmarłym byłym mężu.

Warto jednak pytać w ZUSie, chociażby telefonując na infolinię, bowiem dalszy zapis art. 70 wskazuje, że wdowa niespełniająca warunków do renty rodzinnej jeśli nie ma niezbędnych źródeł utrzymania może otrzymać rentę rodzinną przez okres jednego roku od chwili śmierci męża.

Wiem z doświadczenia, że pracownicy ZUS potrafią szczerze pomóc, dlatego tak jak napisałam, proszę nie zwlekać, lecz wyjaśnić sprawę bezpośrednio w urzędzie.

Twoja odpowiedź