Czy moje dzieci będą musiały spłacać długi po dziadku?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówCzy moje dzieci będą musiały spłacać długi po dziadku?
Justyna L. zapytał 5 lat temu

Witam. 2013 roku zmarł mój Tata. W styczniu 2014 r. mama, ja i moje rodzeństwo zrzekliśmy się spadku u notariusza. Od ponad 2 lat mieszkamy w Holandii.

Niestety 2 dni temu na adres Polski przyszły listy do moich dzieci, aby się skontaktowały z biurem windykacyjnym w sprawie długów po dziadku.

Jestem tym przerażona i boję się, że moje dzieci będą musiały płacić długi dziadka. Dzisiaj jadę do Polski, aby tą sprawę jakoś wyjaśnić. Proszę o pomoc.

Dziękuję z poważaniem
Justyna

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Justyno!

Z tego, co napisałaś, wynika, że po tym, jak odrzuciłaś spadek po ojcu, sprawę długów zostawiłaś, myśląc, że jest załatwiona.

Niestety odrzucenie spadku przez dzieci i małżonka dłużnika powoduje, że do spadkobrania dochodzą dalsi zstępni, czyli wnuki, a w Waszym przypadku Twoje dzieci.

Odrzuciłaś spadek i kolejnym krokiem powinno być odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci.

Wierzycielom ojca udało się znaleźć spadkobierców, dlatego teraz chcą zaspokojenia od Twoich dzieci. Aby móc uchronić dzieci przed odpowiedzialnością za długi spadkowe należy ustalić i podnieść pewne okoliczności.

Przede wszystkim, jeśli w dacie nabycia spadku po dziadku, Twoje dzieci były małoletnie, to nabyły spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W takim razie wierzyciele dziadka mogą żądać od nich zaspokojenia długów, ale jedynie do wartości czynnej masy spadkowej.

Jeśli dziadek nie pozostawił żadnego majątku, czyli spadek nabyty przez wnuki wynosił 0 zł, to ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest taka sama. Problem zacząłby się wówczas, gdyby jednak Twój ojciec pozostawił po sobie jakiś majątek. Wówczas odpowiedzialność dzieci za jego długi sięgałaby wartości tego majątki.

Przyjmując, że ojciec zmarł i nie pozostawił po sobie nic wartościowego, zasadnym będzie o tym fakcie poinformować firmę, która chce pieniędzy od Twoich dzieci.

Inną kwestią, którą być może będziesz mogła podnieść, to przedawnienie długów. Od śmierci ojca minęło 6 lat, jest więc szansa, że roszczenie o spłatę jego długów uległo przedawnieniu.

Jeżeli jednak sprawy są bardziej skomplikowane – np. w dacie spadkobrania Twoje dzieci były pełnoletnie, przez co nabyły długi po dziadku, to w tym momencie mogą złożyć do sądu wniosek o przywrócenie terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po dziadku, podnosząc okoliczność, że o jego długach nie wiedziały.

Jeśli Twoje dzieci były małoletnie i tak jest nadal, to Ty w ich imieniu możesz złożyć przedmiotowy wniosek. Mam nadzieje, że uda Ci się jednak wyjaśnić sprawę bez potrzeby angażowania sądu.

Powodzenia!

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór