Czy można dogadać się z komornikiem?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy można dogadać się z komornikiem?
Dawid D. zapytał 2 lata temu

Czy można dogadać się z komornikiem? Mam dług w Ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym ok. 45 tys. Dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z następujących sposobów: wynagrodzenia za pracę, z konta bankowego, innych wierzytelności, innych praw majątkowych, z ruchomości, z nieruchomości.

Mam stawić się do komornika w ciągu 7 dni, oczywiście jadę na spotkanie. Mam umowę o pracę i jestem w stanie płacić m-c 500 zł. Utrzymuje żonę i dwójkę dzieci, które chodzą do szkoły.

Żyjemy skromnie, nie mamy nic wartościowego. Czy jest szansa na dogadanie się z komornikiem? proszę o jakieś rady jak rozmawiać z komornikiem.

4 odpowiedzi
Crash odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam! Mam zadłużenie około 60 tys. zł (przeważnie w parabankach), posiadam mieszkanie w hipotece oraz samochód. Wiem ze komornik może mi to zająć. Próbowałem z jednym z nich porozmawiać (ponieważ nie jest to u jednego komornika).

Chciałem dogadać się z komornikiem, aby spłacać to regularnie raz w miesiącu (czyli coś podobnego do systemu ratalnego). Zostałem wyśmiany przez telefon. Od tamtej pory nie dostał ode mnie ani jednej złotówki, ponieważ jak to wielu zadłużonych ludzi, wiem jak to obejść.

Pracuje za granicą, chciałbym to zacząć jakoś spłacać. Raz mu się udało zająć mi wypłatę na koncie gdy pracowałem w Polsce. Zostawił mi około 2000 zł, wiadomo wolnych środków. Ale ja mam opłat w miesiącu około 3000 zł, a gdzie kupić jedzenie na cały miesiąc – i takie pytanie mi się nasuwa.

Jak mogę to zacząć spłacać? czy po prostu wpłacać jakieś kwoty na polskie konto, aby sobie to pobierali lub cos czy jest jakaś inna możliwość?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

podajesz, że posiadasz stałe źródło dochodu, zatem wydaje się, że najlepszym wyjściem będzie zawarcie ugody z wierzycielami. Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że komornik nie będzie z Tobą rozmawiał, bowiem nie jest uprawniony do zawierania umów z dłużnikami. Jego obowiązkiem jest znalezienie majątku, z którego można będzie zaspokoić wierzyciela i jeśli ten nie wyrazi zgody na zawieszenie postępowania z konkretnych przedmiotów (majątku) dłużnika, komornik zobowiązany będzie prowadzić egzekucję na wielu płaszczyznach – poczynając od zajęcia wynagrodzenia za pracę, po egzekucję z nieruchomości.

Z uwagi na powyższe wydaje mi się, że zasadnym będzie podjęcie kontaktu z wybranymi wierzycielami i wystąpienie z propozycją spłaty ratalnej długów.

Niemniej jednak, dopóki sprawy egzekucyjne są w toku, znalezienie porozumienia z wierzycielami może okazać się trudne. Zazwyczaj firmy windykacyjne idą na ustępstwa kiedy wcześniejsze rozwiązania okazały się nieskuteczne. Dlatego łatwiej będzie Ci porozumieć się z tymi wierzycielami, którym nie udało się ściągnąć długu nawet przy pomocy komornika.

Natomiast co do aktywnych postępowań egzekucyjnych to możesz czekać na ich umorzenie z uwagi na bezskuteczność egzekucji lub jeszcze w toku sprawy komorniczej kontaktować się z wierzycielami proponując spłatę ratalną po wycofaniu wniosku egzekucyjnego.

W kwestii zajęcia mieszkania i samochodu muszę wyjaśnić, że faktycznie takie krok może podjąć komornik. Jednakże egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornika w rewirze, którego znajduje się dana nieruchomość.

Dlatego jeśli postępowania egzekucyjne prowadzą komonicy spoza miejscowości, w której znajduje się mieszkanie, na chwilę obecną nie grozi Ci jego zajęcie. Uważam jednak, że jeśli posiadasz odpowiednie środki finansowe, sprawy spłaty długów nie należy odkładać. Radzę przygotować plan spłaty i pomału wdrożyć go w życie.

Ancap odpowiedział 2 miesiące temu

Mam na imię Jacek. Czy istnieje możliwość “dogadania się” z komornikiem w sprawie minimalnej opłaty tzw. odczepnej? Od 20 lat nie spłacam alimentów, mam około 200 tys. długu. Moim jedynym dochodem jest zasiłek 800 zł + 500 zł dodatku.

Jestem pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. Powyższa instytucja zabiera mi 70% z 1300 zł, zostaje mi na życie około 400 zł. Myślę o założeniu własnej firmy, wobec czego mam kolejne pytanie: czy z zysków pochodzących z działalności gospodarczej również muszę się rozliczać z komornikiem?

Proszę o pomoc w sprawie uwolnienia mnie z obowiązku płacenia alimentów.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

Panie Jacku, jeśli w tym momencie egzekucja jest nieskuteczna, to myślę, że istnieją duże szanse na wypracowanie porozumienia z komornikiem.

Negocjacje z komornikiem należy jednak rozpocząć bez zbędnej zwłoki, a na pewno nim zacznie Pan prowadzić własną działalność gospodarczą. Okoliczność ta jest niezwykle ważna, ponieważ przy działalności gospodarczej nie istnieje kwota wolna od zajęcia. Powyższe przekłada się na sytuację, że komornik może dokonać zajęcia całych zarobionych przez Pana środków.

Wyjaśnię, że przy egzekucji z firmowego rachunku bankowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia – wszystkie środki, które trafią na zajęty rachunek, są blokowane przez bank. Sprawa egzekucji długów przedsiębiorcy jest jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem na wniosek wierzyciela komornik może dokonać zajęcia przysługujących dłużnikowi wierzytelności – czyli np. należności z wystawionych a nieopłaconych jeszcze faktur.

Z uwagi na powyższe, zachęcam Pana do podjęcia kontaktu z komornikiem, nim zacznie Pan zarabiać. Jeśli uda się zawrzeć ugodę i będzie ją Pan realizował, być może komornik w przyszłości nie będzie już szukał kolejnych składników majątku do zajęcia.

Na koniec dodam, że jeśli jest Pan dłużnikiem Funduszu Alimentacyjnego, to być może przed rozpoczęciem prowadzenia firmy, warto złożyć wniosek o umorzenie zadłużenia, powołując się na trudną sytuację materialno-bytową. Uważam, że bezsprzecznie jest Pan osobą, która ma szansę na uzyskania, chociażby częściowego oddłużenia.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź

18 + 7 =