Czy można dogadać się z komornikiem?

Kategoria: KomornikCzy można dogadać się z komornikiem?
Dawid D. zapytał 2 lata temu

Czy można dogadać się z komornikiem? Mam dług w Ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym ok. 45 tys. Dostałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z następujących sposobów: wynagrodzenia za pracę, z konta bankowego, innych wierzytelności, innych praw majątkowych, z ruchomości, z nieruchomości.

Mam stawić się do komornika w ciągu 7 dni, oczywiście jadę na spotkanie. Mam umowę o pracę i jestem w stanie płacić m-c 500 zł. Utrzymuje żonę i dwójkę dzieci, które chodzą do szkoły.

Żyjemy skromnie, nie mamy nic wartościowego. Czy jest szansa na dogadanie się z komornikiem? proszę o jakieś rady jak rozmawiać z komornikiem.

2 odpowiedzi
Crash odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam! Mam zadłużenie około 60 tys. zł (przeważnie w parabankach), posiadam mieszkanie w hipotece oraz samochód. Wiem ze komornik może mi to zająć. Próbowałem z jednym z nich porozmawiać (ponieważ nie jest to u jednego komornika).

Chciałem dogadać się z komornikiem, aby spłacać to regularnie raz w miesiącu (czyli coś podobnego do systemu ratalnego). Zostałem wyśmiany przez telefon. Od tamtej pory nie dostał ode mnie ani jednej złotówki, ponieważ jak to wielu zadłużonych ludzi, wiem jak to obejść.

Pracuje za granicą, chciałbym to zacząć jakoś spłacać. Raz mu się udało zająć mi wypłatę na koncie gdy pracowałem w Polsce. Zostawił mi około 2000 zł, wiadomo wolnych środków. Ale ja mam opłat w miesiącu około 3000 zł, a gdzie kupić jedzenie na cały miesiąc – i takie pytanie mi się nasuwa.

Jak mogę to zacząć spłacać? czy po prostu wpłacać jakieś kwoty na polskie konto, aby sobie to pobierali lub cos czy jest jakaś inna możliwość?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

podajesz, że posiadasz stałe źródło dochodu, zatem wydaje się, że najlepszym wyjściem będzie zawarcie ugody z wierzycielami. Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że komornik nie będzie z Tobą rozmawiał, bowiem nie jest uprawniony do zawierania umów z dłużnikami. Jego obowiązkiem jest znalezienie majątku, z którego można będzie zaspokoić wierzyciela i jeśli ten nie wyrazi zgody na zawieszenie postępowania z konkretnych przedmiotów (majątku) dłużnika, komornik zobowiązany będzie prowadzić egzekucję na wielu płaszczyznach – poczynając od zajęcia wynagrodzenia za pracę, po egzekucję z nieruchomości.

Z uwagi na powyższe wydaje mi się, że zasadnym będzie podjęcie kontaktu z wybranymi wierzycielami i wystąpienie z propozycją spłaty ratalnej długów.

Niemniej jednak, dopóki sprawy egzekucyjne są w toku, znalezienie porozumienia z wierzycielami może okazać się trudne. Zazwyczaj firmy windykacyjne idą na ustępstwa kiedy wcześniejsze rozwiązania okazały się nieskuteczne. Dlatego łatwiej będzie Ci porozumieć się z tymi wierzycielami, którym nie udało się ściągnąć długu nawet przy pomocy komornika.

Natomiast co do aktywnych postępowań egzekucyjnych to możesz czekać na ich umorzenie z uwagi na bezskuteczność egzekucji lub jeszcze w toku sprawy komorniczej kontaktować się z wierzycielami proponując spłatę ratalną po wycofaniu wniosku egzekucyjnego.

W kwestii zajęcia mieszkania i samochodu muszę wyjaśnić, że faktycznie takie krok może podjąć komornik. Jednakże egzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornika w rewirze, którego znajduje się dana nieruchomość.

Dlatego jeśli postępowania egzekucyjne prowadzą komonicy spoza miejscowości, w której znajduje się mieszkanie, na chwilę obecną nie grozi Ci jego zajęcie. Uważam jednak, że jeśli posiadasz odpowiednie środki finansowe, sprawy spłaty długów nie należy odkładać. Radzę przygotować plan spłaty i pomału wdrożyć go w życie.

Twoja odpowiedź