Czy musze spłacać przedawniony dług?

Forum prawneKategoria: DługiCzy musze spłacać przedawniony dług?
AvatarAdam G. zapytał 1 miesiąc temu

Witam serdecznie, dzisiaj dostałem pismo od firmy która odkupuje długi, problem w tym, że to już raczej przedawnione długi, bo pani mówiła przez telefon. że to dług z 2014 roku, a sprzedającym dług był operator Orange, czy muszę spłacać przedawniony dług?

Czy muszę wystosować jakieś pismo? Czy po prostu nic z tym nie robić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj,

przede wszystkim warto sprawdzić, czy roszczenie nowego wierzyciela o spłatę długów związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych na pewno uległo przedawnieniu.

Jeśli sprawa dotyczy zobowiązania należnego w 2014 roku, to przedawnienie roszczenia mogło mieć miejsce już w 2017 roku, pod warunkiem, że firma Orange nie złożyła do sądu pozwu o zapłatę.

Jeżeli przeciwko Tobie nie toczyło się postępowania sądowe i nie został wydany nakaz zapłaty lub wyrok, to rzeczywiście mogło dojść do przedawnienia roszczenia. Powyższe, daje Ci możliwość uchylenia się od obowiązku zapłaty.

Aby nowy wierzyciel nie niepokoił Cię wezwaniami do zapłaty, zasadnym będzie złożenie odpowiedzi na pismo, o którym wspominasz. Powołując się na numer sprawy, wystosuj do nowego wierzyciela pismo z żądaniem zaniechania dalszej windykacji należności z 2014 roku podnosząc zarzut przedawnienia roszczenia.

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

W dalszej części pisma wskaż, iż zgodnie z obowiązującym prawem cywilnym, a dokładniej art. 118 kc roszczenia z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych ulegają przedawnieniu w terminie trzyletnim.

Bieg terminu przedawnienia roszczenia nie został przerwany przez poprzedniego wierzyciela, co skutkowało tym, że upłynął on już w 2017 roku.

Myślę, że odpowiedź na wezwanie do zapłaty, zatrzyma machinę windykacji, która potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Jeśli więc zastanawiałeś się nad przygotowaniem odpowiedzi, to nie trać tej myśli, lecz działaj.

Jeśli nic nie zrobisz w sprawie starego długu za telefon do Twojej skrzynki pocztowej może niebawem trafić masę nowych wezwać do zapłaty.

Twoja odpowiedź