Czy odpowiadam za kredyty które zaciągnął mąż w trakcie naszego małżeństwa?

Kategoria: DługiCzy odpowiadam za kredyty które zaciągnął mąż w trakcie naszego małżeństwa?
Ula zapytał 6 miesięcy temu

Witam. Czy odpowiadam za kredyty które zaciągnął mąż w trakcie naszego małżeństwa? Zwracam się z prośbą – mój były mąż podał mnie do sądu, abym oddała cześć pieniędzy za utrzymanie domu jak również za zaciągnięte kredyty którym głównym kredytobiorcą jest on. A ja nigdzie nie wyraziłam zgody na zaciągnięcie takich zobowiązań.

Jeśli chodzi o utrzymanie domu, opłacenie rachunków to nasze wynagrodzenia, czyli moje i mojego byłego męża wpływało na jego indywidualne konto. I z tego konta były robione opłaty za dom, opłaty za zobowiązania kredytowe które razem zaciągnęliśmy jak i zakupy. Czy on może żądać jakichkolwiek ode mnie pieniędzy?

Mieliśmy razem kredyt na mieszkanie który spłaciłam, bo wzięłam na siebie na własnych warunkach kredyt hipoteczny. Po czym podpisaliśmy akt notarialny i w akcie jest mowa o podziale majątku w którym jest zaznaczone, że po tym podziale nie będziemy mieli żadnych roszczeń do siebie i nigdy mieć nie będziemy.

I jest jeszcze jedna sytuacja z mężem mieliśmy razem kredyt gotówkowy który był systematycznie spłacamy, mąż po rozwodzie przyniósł kredyt do innego banku na innych warunkach bez mojej zgody czy ja za niego odpowiadam teraz? gdy kredyt jest na tych nowych warunkach?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witaj Ulu,

co do zasady Twój były mąż ma prawo domagać się podzielenia odpowiedzialności za spłatę długów, której się podjął po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej (chodzi o długi małżeńskie, czyli Wasze wspólne). Stąd też jego powództwo w tej sprawie. Niemniej jednak podajesz, że doszło między Wami do zawarcia umowy notarialnego podziału majątku dorobkowego.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że ja na Twoim miejscu złożyłabym wniosek o oddalenie powództwa jako bezpodstawnego. Niemniej jednak z ostrożności procesowej ubocznie złożyłabym wniosek o oddalenie powództwa również z uwagi na okoliczność, że nie ponosisz odpowiedzialności za kredyty, które Twój były mąż zaciągnął bez Twojej wiedzy.

Jeśli sąd nie oddali powództwa z uwagi na wcześniej zawartą umową notarialną, w toku sprawy będziesz musiała starać się wykazać, że o przedmiotowych pożyczkach nie wiedziałaś, nie korzystałaś z pieniędzy pochodzących z kredytów oraz co najważniejsze nigdy nie wyrażałaś zgody na ich zaciągnięcie.

Pamiętaj, że jako uczestnik postępowania masz prawo zgłaszać wszelkiego rodzaju wnioski, od dowodów w postaci umów kredytowych, czy zaświadczeń o dochodach po zeznania świadków. Oprócz tego, że nie widziałaś o pożyczkach, musisz postarać się również wykazać, że pieniądze te nie były potrzebne Waszej rodzinie.

ULA odpowiedział 6 miesięcy temu

A jeśli wynagrodzenie jego i moje wpływało na jedno konto i z niego były robione opłaty za mieszkanie itp  to ma prawo cokolwiek żądać i ja od niego też? 

Twoja odpowiedź