Czy po ogłoszeniu Planu Spłaty Wierzycieli mogę używać swojego konta bankowego?

Kategoria: Upadłość konsumenckaCzy po ogłoszeniu Planu Spłaty Wierzycieli mogę używać swojego konta bankowego?
p2 zapytał 3 miesiące temu

Czy po ogłoszeniu Planu Spłaty Wierzycieli mogę używać swojego konta bankowego? od 09.07 2020 r. mam ogłoszoną upadłość konsumencką. Nie używam swojego konta bankowego do przesyłania wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Czy po ogłoszeniu Planu Spłaty Wierzycieli mogę używać swojego konta bankowego? I drugie pytanie, mój tata posiada kawałek ziemi rolniczej, chciałby przepisać ją na mnie. Czy po ogłoszeniu PSW będzie mógł to zrobić? a Sąd mi tego nie zabierze? Dziękuje i pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Dzień dobry,

jeśli plan spłaty wierzycieli jest w trakcie realizacji, należy podjąć kontakt z syndykiem i wnioskować o zwolnienie rachunku bankowego. W rozmowie z syndykiem należy wskazać, jakie środki będą trafiać na przedmiotowe konto bankowe.

Jest to okoliczność niezwykle istotna, ponieważ to właśnie syndyk, może określić w banku, jakie środki z rachunku upadły dłużnik będzie mógł podjąć. W relacji z syndykiem warto wyszczególnić, o jakie wpłaty dokładnie chodzi i w jakiej wysokości np. wynagrodzenie za pracę w części wolnej od zajęcia, świadczenia socjalne lub alimenty na dzieci.

Natomiast w kwestii ewentualnej darowizny, to radzę odczekać do momentu prawomocnego umorzenia planu spłaty, w przeciwnym razie może dojść do zajęcia otrzymanej od ojca nieruchomości.

Musisz mieć świadomość, że Twoim obowiązkiem jest poinformowanie syndyka o każdej zmianie sytuacji majątkowej. Co więcej, w razie poprawy, a taka bezsprzecznie będzie mieć miejsce po otrzymaniu darowizny, wierzyciele zyskają możliwość złożenia wniosku o zmianę planu spłaty długów. Przedmiotowa nieruchomość może zostać zajęta na rzecz nieuregulowanych wierzytelności.

Twoja odpowiedź