Czy po przekroczeniu granicy Służba Graniczna może zatrzymać mnie za długi?

Kategoria: DługiCzy po przekroczeniu granicy Służba Graniczna może zatrzymać mnie za długi?
Lisia zapytał 4 miesiące temu

Dzień dobry. Posiadam dwa długi w Polsce, czy po przekroczeniu granicy Służba graniczna może mnie zatrzymać za długi? jaka sprawdzić, czy np. osoba jest objęta nakazem jakimś poszukiwawczym? Czy w ogóle jest coś takiego jak zatrzymanie osoby za długi? Nie jest to dług w urzędzie skarbowym, tylko prywatne pożyczki które wzięłam kilka lat temu.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

już na samym wstępie muszę napisać, że nie znam żadnego przypadku zatrzymania dłużnika za długi bankowe, czy inne pożyczki. Dlatego jeśli Twoje zobowiązania dotyczą jedynie pożyczek, to raczej nie powinnaś się martwić. Możesz jednak spróbować ustalić, co się dzieje z Twoimi długami, korzystając z wyciągu BIK.

Raport BIK można wygenerować w prosty sposób drogą elektroniczną. Jeśli posiadasz konto bankowe, to wyciąg BIK otrzymasz po kilku minutach.

Natomiast co do ewentualnego nakazu doprowadzenia możesz wykonać telefon na dowolny komisariat policji i zapytać, czy jesteś osobą poszukiwaną. Informacja ta powinna zostać Ci udzielona bez żadnych dodatkowych pytań do Ciebie.

Niemniej jednak nawet jeśli byłabyś osobą “poszukiwaną” to na pewno nie do odbycia kary. Jedyną możliwością jest doprowadzenie celem złożenia wykazu majątku. Po złożeniu wykazu przed sądem powinnaś zostać zwolniona. Nie grozi Ci więc żadne dłuższe zatrzymanie.

Jednakże tak jak napisałam powyżej, aby zagwarantować sobie spokojny powrót do kraju, bez nerwów i niepotrzebnego stresu, radzę ustalić, czy przypadkiem nie jesteś na liście osób do zatrzymania celem doprowadzenia do sądu.

Twoja odpowiedź