Czy składki zgromadzone w OFE mogą podlegać egzekucji komorniczej?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy składki zgromadzone w OFE mogą podlegać egzekucji komorniczej?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, mojemu znajomemu komornik zajął środki z OFE, z tego, co czytam, komornik nie ma do tego prawa. Co w takim przypadku? Czy zmieniły się przepisy odnośnie OFE? Czy zatem można wnieść skargę na działania komornika? Jaki jest termin na złożenie skargi czy zażalenia na czynności komornicze?

Czy takie działania komornika są zgodne z prawem? Czy składki zgromadzone w OFE mogą podlegać egzekucji komorniczej lub administracyjnej?

Imię:
Anna

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Z tego, co wyczytałem, składki zgromadzone w OFE nie podlegają egzekucji komorniczej czy administracyjnej, warto przytoczyć tu przepis: art. 108 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, który jasno mówi, że: „środki zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu nie podlegają egzekucji”.

W tym momencie złożyłbym u komornika pismo o zwrot pieniędzy lub zażądałbym zwrócenie tych środków z powrotem na konto OFE. Jak to jest, że komornik zajmuje pieniądze, których zająć nie może? dlaczego dochodzi do takich absurdów? albo od razu pisać skargę na komornika do prezesa sądu, pod którym ten komornik działa.

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór
Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór
Avataron odpowiedział 1 rok temu

Witam. Czy komornik może zająć pieniądze z OFE? Mam dług za nie spłaconą pożyczkę. Po śmierci taty zostałem uposażony do środków zgromadzonych przez niego na OFE przekazem pocztowym. Czy komornik może zająć te środki? jeśli tak, to do jakiej kwoty? Jest to sprawa dla mnie bardzo ważna, ponieważ po śmierci ojca zostaliśmy sami i mamy problemy finansowe, te pieniądze się przydadzą nam bardzo.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj serdecznie,

jak wskazuje art. 108 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, środki zgromadzone na rachunku członka otwartego funduszu nie podlegają egzekucji.

Zatem, do czasu, kiedy zgromadzone przez Twojego ojca środki w OFE znajdując się na jego koncie, są wolne od zajęcia komorniczego. Sprawa ulegnie zmianie, jeśli zdecydujesz się na ich wypłatę i fakt ten dotrze do komornika lub wierzyciela.

Przepisy pozwalają wszcząć egzekucję z pieniędzy zgromadzonych w OFE po ich wypłacie osobie upoważnionej, która ma komornika.

Komornik może zająć całą kwotę potrzebną do zaspokojenia wierzyciela.

Jeśli chcesz mieć wszystkie pieniądze z OFE dla siebie, musisz rozpocząć procedurę wypłaty z OFE, w czasie, kiedy wobec Ciebie nie będzie prowadzona żadna egzekucja komornicza.

Co więcej, jeśli zdecydujesz się na wypłatę przekazem pocztowym, to komornik może tych pieniążków w ogóle nie zlokalizować. Problem mógłby powstać w sytuacji, kiedy wypłata miałby nastąpić na zajęte przez komornika konto bankowe. Wtedy na pewno środki zostaną zajęte przez komornika.

Twoja odpowiedź