Czy zakład pracy musi powiadomić pracownika o zajęciu pensji?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy zakład pracy musi powiadomić pracownika o zajęciu pensji?
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam, Mam pytanie.

Czy jeżeli są zajęcia komornicze, zakład pracy ma obowiązek powiadomienia osoby, której wypłaca pieniądze o tym i podaniu, z jakiego tytułu ta czynność nastąpiła? Normalnie to dłużnik powinien wiedzieć gdzie i z czym zalega i dostać pismo od komornika pocztą. Wydaje się to normalne.

Niestety dłużnik wykłóca się, że taka sytuacja nie ma miejsca, a on żadnych komorników nie ma. Dziękuję i pozdrawiam

Imię:
Monika

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam, po otrzymaniu informacji o zajęciu pensji pracodawca bez względu na podawane przez dłużnika okoliczności zobowiązany jest pod odpowiedzialnością grzywny dokonać potrącenia i wszelkie kwoty ponad te wyłączone spod egzekucji przekazać na wskazane przez komornika konto bankowe.

Niestety dość często dochodzi do sytuacji, kiedy komornik dokonuje zajęcia, czy to pensji, czy np. rachunku bankowego dłużnika, a ten o podjętych przez organ czynnościach egzekucyjnych nie został jeszcze powiadomiony, bądź nie zostanie, bowiem w aktach sprawy znajduje się jego nieaktualny adres.

Pracownik, który ma komornika na pensji może, a nawet powinien próbować wyjaśnić wszystkie wątpliwości sprawy – przysługuje mu przecież powództwo przeciwegzekucyjne i inne środki zaskarżenia.

Jeżeli Państwa pracownik nie zna podstaw zajęcia, to najsłuszniej będzie mu przekazać informacje o zajęciu, na podstawie których zyska możliwość skontaktowania się z komornikiem.

Proszę pamiętać, że dłużnik jest stroną postępowania, dlatego pracodawca nie złamie żadnych przepisów, dając mu do wglądu pismo o zajęciu.

Pracodawca zobowiązany jest jednak dokonywać potrąceń do czasu, aż otrzyma pismo od komornika o zdjęciu zajęcia z wynagrodzenia.

Wzory pism, które mogą przydać się każdemu pracodawcy:

Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę – wzór

Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę - wzór
Odpowiedź na zajęcie wynagrodzenia za pracę – wzór

Odpowiedź do komornika na zajęcie minimalnej krajowej pracownika

odpowiedz-do-komornika-na-zajecie-minimalnej-krajowej
Odpowiedź do komornika na zajecie minimalnej krajowej

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma
Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Informacja do komornika o zwolnieniu pracownika

AvatarAla P. odpowiedział 4 miesiące temu

Właśnie chciałem zapytać czy pracodawca musi poinformować pracownika o zajęciu komorniczym, ale ktoś już zapytał i udzieliła Pani odpowiedzi. Szkoda, że pracodawca nie ma takiego obowiązku, wiem, że niektórzy pracodawcy (zwłaszcza w mniejszych zakładach pracy) są o zajęciu informowani, niestety tam gdzie ja pracuję (korporacja) nie zostałam powiadomiona, co przełożyło się na moją szkodę – szkoda.

Twoja odpowiedź