Darowizna na partnera części domu a dług alimentacyjny

Kategoria: AlimentyDarowizna na partnera części domu a dług alimentacyjny
Maja zapytał 3 miesiące temu

Witam. Mam pytanie. Chciałabym zabezpieczyć sytuację partnera. Kupiliśmy dom. Dom jest moją własnością, ale partner domaga się przepisania darowizny choć 1/4 własności. Partner ma dług w funduszu alimentacyjnym, ale boje się, że może pojawić się problem z komornikiem i zajęciem jego części po przepisaniu części nieruchomości. W jaki sposób mam rozwiązać tę sytuację, aby zabezpieczyć dom, choć w jakimś stopniu?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

słusznie obawiasz się, że po przepisaniu części nieruchomości może ona zostać zajęta przez komornika. Powyższe może nie tylko doprowadzić do licytacji części nieruchomości, ale również będzie wiązać się z dodatkowymi, znacznymi kosztami, które zawsze generuje  postępowanie komornicze.

Warto zaznaczyć, że do sprzedaży części nieruchomości może nie dojść z uwagi na brak osoby zainteresowanej zakupem, niemniej jak już napisałam, samo wszczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami m.in. wyceną nieruchomości, które w konsekwencji ponosi dłużnik.

Z uwagi na powyższe, przed przeniesieniem prawa własności części domu na zadłużonego partnera, zasadnym wydaje się rozwiązanie jego spraw z FA. Proszę zastanowić się nad możliwością spłaty długu. Pod uwagę warto wziąć możliwość zawarcia umowy/ugody z urzędem w przedmiocie rozłożenia płatności zobowiązania na raty i zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

Dla podsumowania napiszę – zawarcie ugody i jej realizacja może uchronić Twojego partnera przed egzekucją w przyszłości. Podjęcie rozmów z właściwymi urzędnikami jest więc warte świeczki, tym bardziej, jeśli Twój partner chce zabezpieczyć swój majątek, a nie ryzykować, że może go stracić.

Życzę powodzenia!

Twoja odpowiedź