Darowizna od ojca – jego śmierć i wizyta komornika

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDarowizna od ojca – jego śmierć i wizyta komornika
AvatarAGA zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry. 12 lat temu, ja i mąż dostaliśmy w darowiźnie mieszkanie od mojego ojca. Mamę i siostrę, które miały prawo do mieszkania spłaciliśmy, a na mocy ugody mieliśmy opłacić remont drewnianego domu po babce, w którym zamieszkał ojciec. 3 lata temu ojciec zmarł, wiedząc o tym, że nadużywa alkoholu, zrzekliśmy się majątku po nim wraz z dziećmi, czyli jego wnukami.

Okazało się, jak przypuszczaliśmy, że ojciec pozostawił po sobie długi. Dziś komornik nadesłał pismo do mojej matki, która nie mieszka już pod moim adresem, że pojawi się w celu spisania inwentaryzacji majątku pod naszym adresem.

Nadmienię, że ojciec za życia po tym jak notarialnie przekazał swoją część mieszkania na mnie i męża, nigdy nie chciał się z mieszkania wymeldować, mimo że ugodę notarialnie wypełniliśmy, a on od 12 lat mieszkał w domu po swej matce, a tylko zameldowany był u nas.

Czy w związku z tym grożą nam jakieś roszczenia ze strony komornika w związku z tym, że ojciec ze złej woli nie chciał się od nas wymeldować?

Faktycznie nie mieszkał tu od momentu kiedy wyprowadził się, czyli od 12 lat i nie ma tu żadnej rzeczy, która by do niego należała. Jestem pełna obaw, proszę o poradę. Agnieszka

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Agnieszko,

rozumiem, że obawiasz się wizyty komornika, jednak uważam, że niesłusznie.

Doradzam Ci kontakt z kancelarią komorniczą przed datą planowanej wizyty komornika, nawet telefoniczny i wyjaśnienie, że ojciec nie zamieszkiwał pod Twoim adresem od wielu lat, przez co nie znajduje się tu żaden majątek zmarłego.

Podaj komornikowi ostatni adres zamieszkania taty i wszystkie szczegóły, o które ten zapyta.

Myślę, że jeśli poinformujesz komornika, że chciał niepotrzebnie przyjechać pod niewłaściwy adres, wyręczysz mu przysługę.

Jeśli jednak trafisz na osobę, która z pewnych względów nie zaufa Ci w rozmowie telefonicznej, przygotuj się na wizytę komornika. Wręcz mu kserokopię aktu darowizny mieszkania oraz złóż wyjaśnienia do protokołu, że w ramach umowy z ojcem ten 12 lat temu wyprowadził się do domu po babciu, który pomogłaś remontować i tam mieszkał do śmierci. Twój adres był jedynie adresem meldunkowym.

Podaj komornikowi adres ostatniego miejsca zamieszkania ojca i powiedz, że pod nim znajduje się cały majątek, który zmarły po sobie pozostawił.

Takie działanie z Twojej strony powinno wystarczyć. Komornik zobowiązany będzie udać się pod inny adres celem sporządzenia spisu inwentarza.

A odnośnie odpowiedzialności mamy za długi męża, to na szczęście w obecnym stanie prawnym jej odpowiedzialność względem wierzycieli ojca rozciągnie się jedynie w zakresie nabytego spadku.

Zatem mama nie musi martwić się o własny majątek, rentę, czy emeryturę. W ramach egzekucji długów zmarłego dłużnika komornik będzie miał prawo zająć tylko to, co ojciec po sobie zostawił.

Twoja odpowiedź