Dług w Play a windykacja ULTIMO

Forum prawneKategoria: DługiDług w Play a windykacja ULTIMO
sw3 zapytał 2 lata temu

Witam. Mój znajomy miał duży rachunek za telefon w Play którego nie zapłacił w 2019 r., ale od tamtej pory co miesiąc wpłaca po 100 zł. Dwa miesiące temu dostał pismo z windykacji Ultimo o windykacji, tam jest podany inny numer konta. Ale on spłaca cały czas na konto operatora Play.

Nie wie co robić. Ultimo napisało, że ma spłacić całą kwotę 1900 zł. Dwa tyg. temu dostał znowu pismo z Ultimo, że planowane jest złożenie w sądzie zawiązanie do próby ugodowej i żeby wstrzymać działanie, trzeba spłacić całą kwotę. Kwota się nie zmniejsza, chociaż on cały czas wpłaca 100 zł na konto Play.

Czy jest w ogóle sens wpłacać na konto play, czy już na to konto ultimo? co się w takim razie dzieje z pieniędzmi, które wpłacane są na konto Play. Będę wdzięczna za pomoc.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

uważam, że skoro Twój znajomy reguluje zadłużenie w ratach, to o okoliczności tej należy poinformować firmę windykacyjną, której Play zlecił odzyskanie nieuregulowanej należności.

To, co warto zrobić, to przygotować odpowiedź na wezwanie. W treści pisma należy złożyć prośbę o wstrzymanie się od działań sądowych, podnosząc, że zadłużenie jest znacznie niższe, niż to wynika z wezwań do zapłaty.

Należy wyjaśnić, że pierwotne zadłużenie znacznie zmalało (najlepiej podać kwotę) na skutek sukcesywnych spłat zadłużenia. Dalej należy podać, jakie wpłaty zostały dokonane z wyszczególnieniem dat oraz kwot. Na koniec warto zobowiązać się do dalszej spłaty.

Na potwierdzenie podnoszonych okoliczności należy załączyć wydruk z konta lub potwierdzenia wpłat każdej z uregulowanych kwot.

Następnie, tak przygotowane pismo, należy przesłać firmie windykacyjnej drogą elektroniczną lub listem poleconym.

Dodam, że warto podjąć kontakt z działem windykacji Play, celem ustalenia, dlaczego pomimo stałych wpłat, firma windykacyjna otrzymała zlecenie egzekucji całej kwoty, na jaką pierwotnie opiekał rachunek.

Zaznaczę, że obowiązkiem wierzyciela jest rozliczenie wpłat bez względu, czy trafiły one na jego rachunek, czy konto bankowe firmy windykacyjnej. Problem z rozliczeniem może jednak wystąpić, jeśli wpłaty nie są odpowiednio tytułowane.

Natomiast co do kolejnych wpłat, to zgodnie ze zleceniem Play, podmiotem, który został upoważniony do ściągnięcia należności – jest Ultimo, dlatego to na rachunek wskazany w wezwaniu do zapłaty należy dokonywać następnych przelewów.