Dług w ZUS za alimenty

Forum prawneKategoria: AlimentyDług w ZUS za alimenty
d21 zapytał 3 lata temu

Witam. Mam stary dług za alimenty do ZUS – bieżących alimentów już nie mam. Czy komornik nadal może zabierać mi 60% wynagrodzenia za pracę? czy kierować się tym jako już długiem niealimentacyjnym tylko zwykłym zadłużeniem wobec ZUS i pobierać 50%? Czy komornik powinien zostawić mi najniższą krajową która jest wolna od potrąceń? dziękuję.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Otóż zgodnie z obowiązującymi normami egzekucję wypłaconych przez ZUS zaliczek alimentacyjnych prowadzi się nadal przy uwzględnieniu limitów zajęcia obowiązujących przy egzekucji bieżących rat alimentacyjnych.

Z uwagi na powyższe, do czasu całkowitej spłaty zadłużenia pracodawca zobowiązany jest do potrącenia z Twojego wynagrodzenia kwotę odpowiadającą 60% płacy netto. Dodam, że wskazane procentowe zajęcia jest maksymalne, dlatego dłużnik może złożyć wniosek o jego zmniejszenie, wskazując odpowiednią kwotę lub procent.

Jeśli więc borykasz się z problemami finansowymi lub potrzebujesz wyższych kwota, by pokryć koszty utrzymania, możesz wystąpić z wnioskiem do wierzyciela, w tym przypadku ZUS o ograniczenie zajęcia. Możesz również starać się zawrzeć ugodę z ZUS.

Piszesz, że alimenty zostały zdjęte, a pozostał jedynie stary dług egzekwowany przez komornika. Jest to argument, który możesz użyć w kontakcie z wierzycielem, wnioskując o ograniczenie zajęciu lub zawarcie ugody w przedmiocie ratalnej spłaty długu. Kolejnym argumentem są koszty egzekucji, które obciążają Cię jako dłużnika.

Jestem przekonana, że jeśli zajmiesz się sprawą istnieje duża szansa na znalezienie porozumienia z ZUSem.

Powodzenia!