Dług z karty kredytowej – przedawnienie i firma windykacyjna

Forum prawneKategoria: DługiDług z karty kredytowej – przedawnienie i firma windykacyjna
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Witam, chodzi o długi na karcie kredytowej. Gdzie można sprawdzić, czy dług jest przedawniony? dług wynika z karty kredytowej z 2015 r., a teraz jakaś firma windykacyjna przysyła mi pisma i straszy egzekucją komorniczą.

Czy dług z karty kredytowej jest przedawniony? z tego, co wiem to po 2 lub 3 latach dług się przedawnia. Co można zrobić w takiej sytuacji? czy sprawa trafi do komornika? proszę o odpowiedź.

4 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, w tym momencie należy zrobić wszystko, by uniknąć postępowania egzekucyjnego, które generuje znaczne koszty i może być niemiłą niespodzianką dla dłużnika i jego rodziny.

Uważam, że słusznym krokiem będzie podjęcie kontaktu z firmą windykacyjną i wymuszenie dostarczenia orzeczenia sądu, na podstawie którego prowadzona jest windykacja.

Jeżeli firma windykacyjna, ściągając dług, posiada nakaz zapłaty lub wyrok sądu, w którym widnieje należność z debetu na karcie kredytowej, to należy rozważyć możliwość zawarcia ugody.

Z firmą windykacyjną można negocjować, proponując spłatę w ratach, lub spłatę jednorazową pod warunkiem umorzenia części kosztów.

Jeżeli sprawa długu w banku nie trafiła jeszcze do sądu, to wówczas można pokusić się o stwierdzenie, że dług rzeczywiście uległ przedawnieniu.

Brak wyroku/nakazu zapłaty po 4 latach od wypowiedzenia karty kredytowej daje podstawy do uchylenia się od zapłaty przedawnionego długu.

Aby zatrzymać windykację zasadnym będzie wystosowanie do firmy windykacyjnej wezwania do zaniechania windykacji przedawnionego długu, wzór takiego wniosku załączam poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

bruksela odpowiedział 3 lata temu

Czy termin przedawnienia powinien być liczony od daty nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z dnia 19/02/2010, czy od daty nadaniu klauzuli wykonalności z dnia 19/11/2010 – od kiedy 10-letni termin przedawnienia (od jakiej daty czy od daty uprawomocnienia)? Jaki jest termin przedawnienia przy kredycie bankowym – karta kredytowa, od jakiej daty liczy się bieg przedawnienia?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

liczenie terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę orzeczonego przez sąd nie jest wcale proste. Dodatkowo można napisać, że nie powinno liczyć się terminu przedawnienia roszczenia bez dokumentów danej sprawy.

Niemniej jednak postaram się udzielić jasnej i rzeczowej odpowiedzi na Twoje pytanie.

Aby wyliczyć termin przedawnienia roszczenia orzeczonego przez sąd, należy sięgnąć do regulacji art. 123 i 124 kc.

Niniejsze przepisy stanowią, że bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez złożenie pozwu, czyli czynność przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia, i po każdym przerwaniu przedawnienie biegnie na nowo. Przy czym nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie nie zostanie zakończone.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na okoliczność, że powód w sprawie o zapłatę może zadowolić się uzyskaniem samego wyroku/nakazu zapłaty i nie musi składać kolejnego wniosku o nadanie klauzuli wykonalności a wydane orzeczenie. Może też złożyć wniosek o nadanie klauzuli w późniejszym czasie, nawet po kilku latach.

Jeśli więc sprawa o zapłatę zostanie zakończona wydaniem przez sąd nakazu zapłaty, bieg terminu przedawnienia będzie liczony od dnia uprawomocnienia się nakazu zapłaty.

Jeśli w późniejszym czasie powód złożył wniosek o nadanie klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty, swym działaniem zawiesił bieg terminu przedawnienia roszczenia, który rozpoczął swój bieg na nowo z datą uprawomocnienia się postanowienia klauzulowego.

Zatem to od kiedy będziemy liczyć termin przedawnienia roszczenia, zależeć będzie od podjętych przez wierzyciela kroków. Pamiętaj, że przedawnienie może przerwać m.in. pozew o zapłatę, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, wniosek egzekucyjny. Co więcej, dwa ostatnie wnioski mogą być składane wielokrotnie i za każdym razem efekt będzie taki sam – dojdzie do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia.

Należy również pamiętać, że termin przedawnienia roszczeń orzeczonych przez sąd wydłuża do lat 6 (stan prawny obowiązujący od połowy 2018 roku – wcześniej przedawnienie wynosiło lat 10), chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.

Roszczenia bankowe więc pomimo tego, że co do zasady przedawniają się z upływem lat 3 od daty ich wymagalności, będą przedawniać się z upływem lat 6 na zasadzie art. 125 kc.

Wiesław odpowiedział 3 lata temu

czyli roszczenie bankowe , wyrok sądowy z 2010 r.,  które mnie dotyczy , przedawnia się z upływem 6 lat.  Czy wyjściem jest pozew do sądu o wznowienie postepowania i jednoczesne podniesienie kwestii przedawnienia roszczeń, a co w kwestii odsetek naliczanych przez firmę windykacyjna po dacie wyroku sądowego z roku 2010.