Długi męża z poprzedniego małżeństwa

Forum prawneKategoria: DługiDługi męża z poprzedniego małżeństwa
K44 zapytał 1 rok temu

Witam. Długi męża z poprzedniego małżeństwa. Mój mąż miał zaciągnięta pożyczkę w pierwszym małżeństwie. W 2019 r. dostał pismo od komornika, że pożyczka jest niespłacona, a we wrześniu wzięliśmy ślub. Cała pożyczka została już spłacona – większość spłaciłam ja, cała kwota ok. 35 tys. Czy mogę domagać się od jego byłej żony połowy spłaty? Czy raczej nie?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

nie widzę podstawy prawnej, na którą może się Pani powołać, by móc na drodze sądowej dochodzić od byłej żony męża zwrotu uiszczonej kwoty.

Nie zawierała Pani z nią bowiem żadnych umów. Nie wiem nawet, czy była ona świadoma, kroków jakie zostały podjęte i czy była dłużnikiem w przedmiotowym postępowaniu egzekucyjnym. Dodam jeszcze, że domyślam się, że zdecydowała się Pani spłacić dług męża, tylko po to, by mieć święty spokój.

Powyższe nie znaczy jednak, że nie można dochodzić zwrotu choćby części uiszczonej kwoty. Wszystko zależy od odpowiedzialności byłej żony za niniejszy kredyt. Jeśli kredyt ten został zaciągnięty za jej zgodą lub został wspólnie wydatkowany, Pani mąż może mieć roszczenie do byłej żony o zwrot połowy kwoty.

Jeśli nie dokonano jeszcze podziału majątku dorobkowego, mąż może złożyć taki wniosek do Sądu Rejonowego, dochodząc rozliczenia kredytu po ustaniu małżeństwa. Natomiast jeśli podział został już przeprowadzony, można złożyć pozew o zapłatę. Wcześniej jednak należy doręczyć „dłużniczce” przedsądowe wezwanie do zapłaty, wyznaczając odpowiedni termin.

Twoja odpowiedź

8 + 10 =