Jak uniknąć długów po ojcu? Długi ojca sięgają 145 000 zł

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówJak uniknąć długów po ojcu? Długi ojca sięgają 145 000 zł
UżytkownikUżytkownik zapytał 1 rok temu

Witam. Ja z takim zapytaniem: jak uniknąć długów po ojcu? Dzisiaj dowiedziałam się, że mój ojciec ma długi w wysokości 145 tys. zł. Nie spłaca ich przez dłuższy czas i pewnie już nigdy nie spłaci.

Gdyby nie daj Bóg, ojciec zmarł, to czy długi przechodzą na mnie i na mojego brata? czy długi rodziców przechodzą na dzieci?

Bardzo się tym przejęłam, bo mam dwójkę małych dzieci. A nie realne jest to, żeby on sam spłacił tak kolosalne długi… Sami mamy kredyty i muszę dbać o przyszłość mojej rodziny, a nie spłacać długi mojego ojca.

Proszę o pomoc, jak zabezpieczyć się przed długami ojca? jak uniknąć spłaty długów po ojcu?

Imię:
Agnieszka

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

w pierwszej kolejności do dziedziczenia po zmarłym wchodzą jego zstępni i małżonek. Dlatego w razie śmierci ojca spadek po nim z ustawy nabędziesz Ty i brat.

Masz jednak możliwość wyboru – w ciągu sześciu miesięcy od śmierci ojca możesz złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości masy spadkowej lub o odrzuceniu spadku.

Długi ojca są znaczne i jeśli nie posiada on żadnego majątku, zasadne uważam będzie, odrzucenie spadku po ojcu w całości.

Jeśli ojciec ma jednak nieruchomości lub inne wartościowe rzeczy, na których Ci zależy, możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponosząc odpowiedzialność z długi spadkowe jedynie do wysokości (wartości) nabytego spadku.

Możesz również już teraz spisać z ojcem umowę o zrzeczenie się dziedziczenia – umowa w formie aktu notarialnego.

Zrzeczenie się dziedziczenia jeszcze za życia spadkodawcy jest o tyle korzystne, że spadek nie przechodzi automatycznie na dalszych zstępnych, czyli na wnuki jak to się dzieje w przypadku odrzucenia spadku, lecz wyłącza ich od dziedziczenia, chyba że uzgodniono inaczej.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku – wzór

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
AvatarKatarzyna B. odpowiedział 1 rok temu

Witam. Jak odrzucić spadek po zmarłym ojcu? 4.12.19 zmarł mój ojciec. Chcę odrzucić spadek po zmarłym, bo ma długi o których dowiedziałam się od komornika. Mój brat twierdzi, że ojciec nie ma nic, majątku, długów. Oczywiście mu nie wierzę. Proszę mi poradzić jak sprawdzić czy ojciec coś miał oprócz długów? Z góry dziękuję bardzo za pomoc. Katarzyna B.

AvatarDanio odpowiedział 1 rok temu

Witam. Mam pytanie. W tym roku zmarł mi tata. Za życia jak jeszcze żył, byłam z tatą u notariusza o zrzeczenie się spadku, żeby uniknąć problemu. Czy jeśli zrobiłam to przed śmiercią ojca, a mam dzieci, czy ich też już nie obowiązuje zrzeczenie się po jego śmierci? Bardzo proszę o dokładną informację na ten temat, jest to bardzo ważne dla mnie i mojej rodziny.

Twoja odpowiedź